Uzależnienia, jak sobie z nimi radzić?
Uzależnienie to poważna choroba, która dotyka coraz więcej osób. W dużej części jest to spowodowane obecną sytuacją epidemiologiczną na świecie, ponieważ izolacja społeczna negatywnie wpłynęła na ich życie. Dodatkowo niepewność jutra, stabilnej pracy, strach o swoje zdrowie nasiliły poczucie strachu i lęku. Wiele osób próbuje stłumić wszystkie te emocje sięgając właśnie po różnego rodzaju używki czy kompulsywnie wykonując czynności, które pozwolą zająć im wolny czas.
Czym jest uzależnienie?
Najczęstszą definicją uzależnienia jest nabyta silna potrzeba wykonywania pewnej czynności lub zażywania substancji, która oddziałuje na psychikę. Może być okresowe lub stałe. Ten termin stosuje się do określenia zaburzeń psychicznych. Diagnozowanie uzależnień odbywa się m.in. w oparciu o klasyfikację chorób ICD-10 i DSM IV. Jednak wielu lekarzy uważa, że uzależnienie jest poważną, przewlekłą chorobą, która wymaga długotrwałego leczenia oraz silnej woli pacjenta. Osoby uzależnione miewają problemy z emocjami, logicznym myśleniem oraz zachowaniem. W szczególności jeśli chodzi o osoby, które regularnie, od długiego czasu przyjmują używki. Dodatkowo uzależnienia dzielą się na dwa rodzaje – psychiczne i fizyczne. Pierwsze z nich polega na kompulsywnym poszukiwaniu środka uzależniającego i jest to potrzeba wykonywania określonej czynności – masturbacja, granie w gry, zakupoholizm, hazard. Natomiast uzależnienie fizyczne to trudność w utrzymaniu kontroli nad zażywaniem danego środka. Jest to konieczność konieczność przyjmowania środków psychoaktywnych oraz rosnąca tolerancja na coraz większe dawki substancji – narkomania, lekomania, alkoholizm. W momencie odstawienia środka odurzającego lub zaprzestaniu wykonywania określonych czynności pojawia się zespół abstynencyjny.
Skąd bierze się uzależnienie?
Uzależnienie zazwyczaj objawia się niewinnymi objawami, które najczęściej są bagatelizowane. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to skąd może wziąć się uzależnienie. Substancje psychoaktywne nie działają na każdy organizm tak samo, a przyczyny powstania nałogu mogą być różne. Najczęściej wymienia się czynniki psychospołeczne, stres, a także łatwy dostęp do używek. Przyzwyczajenie mózgu do poczucia euforii i szczęścia również może skutkować uzależnieniem. Mózg odczuwając regularnie przyjemnie odczucia, zaczyna to tolerować, przyzwyczajać się i w konsekwencji uzależnia się. Jednym z głównych czynników może być również wychowanie. Wpływ rodziców na rozwój dziecka jest bardzo istotny. Dając złe wzorce i ucząc nieodpowiednich zachowań dziecko ma większe szansę na podejmowanie złych decyzji. Z tym wiążą się także geny. Dzieci alkoholików, narkomanów mogą być bardziej podatni na uzależnienia. W pewnym stopniu możliwe jest dziedziczenie zaburzeń biochemicznych. Bardzo duża część ludzi sięga jednak po substancje psychoaktywne w celu uśmierzenia wewnętrznego bólu, zniwelowania lęku, strachu, nerwicy czy psychozy. Niestety, rozwiązywanie problemów w taki sposób jest krótkotrwałe i ma poważne konsekwencje, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy.
Jak rozpoznać uzależnienie?
Objawy uzależnienia są zależne od rodzaju substancji, która jest zażywana, ale zazwyczaj są do siebie bardzo podobne. Przede wszystkim jest to kompulsywna konsumpcja środka lub wykonywanie czynności kosztem swojego zdrowia oraz otoczenia. Można je rozpoznać również przez fizyczne wyniszczenie, brak zainteresowania otoczeniem niezwiązanym ze środkiem i jego zdobywaniem. Innymi objawami mogą być: zmiany ciśnienia, duszności, bezsenność, agresja, drażliwość, wahania nastroju, utrata pamięci, nudności, drgawki, brak apetytu, niepokój, brak czasu dla rodziny i znajomych oraz zaniedbywanie obowiązków. Uzależnienie rozpoznajemy też w momencie pojawienia się patologicznego głodu, czyli stanu, w którym dochodzi do wyjątkowo silnej potrzeby zaspokojenia swoich pragnień oraz żądz.
Jak radzić sobie z uzależnieniem?
Ludzie są bardzo podatni na różnego rodzaju uzależnienia. Wielu ludzi zaczyna używać z powodu uczucia euforii lub uspokojenia, które wywołać mogą substancje psychoaktywne. Zażywanie substancji psychoaktywnych oddziałuje na układ nagrody, dzięki któremu mamy ochotę na ponowne sięgnięcie po używkę. Dodatkowo zażywanie niektórych substancji zmienia funkcję i strukturę układu nerwowego, upośledzając możliwości kontroli zachowania. Kiedy zdecydujemy się na walkę z uzależnieniem i zrozumiemy nasz problem możemy być z siebie dumni. Jest to duży krok w stronę trzeźwości i życia bez nałogu. Na początku musimy postarać się unikać wszelkich wyzwalaczy. Czym są wyzwalacze? Są to sytuacje, miejsca, ludzie, nawyki, emocje i produkty, które mózg może połączyć z uzależnieniem. Tutaj będzie ważna silna wola. Jednak prawda jest taka, że im szybciej zdecydujemy się na terapię i leczenie tym będzie nam łatwiej. Przykładem jest terapia poznawczo – behawioralna, której celem jest stopniowe odstawianie substancji, zmniejszanie częstotliwości i ilości. Aby skutecznie walczyć z uzależnieniem należy nauczyć się konstruktywnych sposobów radzenia sobie z uczuciami, głodem i zmieniania przekonań, które prowadzą do picia/ brania/ grania.