Jakie są uzależnienia młodzieży?

Jakie są uzależnienia młodzieży?

Uzależnienia występują bez względu na wiek. Mogą wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne i zaburzenia, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Na pojawienie się uzależnienia mogą być jednak podatni najmłodsi – dzieci i młodzież. To oni przebywają najwięcej ze swoimi rówieśnikami, od nich chcą brać przykład i wpasować się w grupę. W takim przypadku, gdy w grę wchodzą używki i substancje psychotropowe – najważniejsza jest szybka reakcja. 

Charakterystyka uzależnień 

Substancji, od których możemy się uzależnić jest mnóstwo. Mogą to być zarówno substancje psychoaktywne, jak i czynności wykonywane kompulsywnie. Bardzo duży wpływ na wybór środka ma jego dostępność, a także aktualna moda. Uzależnienie jest wbrew pozorom niebezpieczną chorobą, którą należy leczyć. Należy je rozumieć jako nabyty stan zaburzeń zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym albo stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Ze względu na to, że może wywoływać uzależnienie od dwóch różnych rzeczy, uzależnienie zostało podzielone na dwa rodzaje. Uzależnienie psychiczne i fizyczne. Uzależnienie fizyczne jest związane z silną potrzebą stałego zażywania substancji, natomiast psychiczne to konieczność wykonywania konkretnej czynności w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Początkiem każdego uzależnienia jest odczuwana przyjemność i satysfakcja. Osoby młode oraz dzieci mają większe skłonności do uzależnienia się, ponieważ wiąże się to z mniejszym rozwinięciem płatów czołowych odpowiedzialnych za podejmowanie racjonalnych decyzji. To prowadzi do powtarzania czynności przyjemnych i w łatwy sposób powoduje uzależnienie. 

Co sprzyja powstawaniu uzależnień? 

Oprócz wieku, który może przyczyniać się do powstawania uzależnień istnieją również inne źródła mogące je powodować. Wszystkie z nich mają negatywny wpływ na osobę uzależnioną. Presja spowodowana idealnym wyglądem, dużymi zarobkami i posiadaniem wielu rzeczy wywołuje kompleksy u wielu osób. Używki to również alternatywa dla osób mających problem z samooceną, czują się sfrustrowani, smutni, przygnębieni i przytłoczeni. Wśród czynników naukowych możemy wyróżnić: pedagogiczne (spowodowane nieprawidłowym procesem socjalizacji, wychowanie w dysfunkcyjnej rodzinie), medyczne (wpływ substancji na ludzki organizm, wywołują euforię, ale również stany depresyjne, lęki), hormonalne (składniki, które zawarte są w substancjach psychotropowych powodują wzrost dopaminy, z czasem potrzebne są coraz większe dawki w celu osiągnięcia tego efektu co wcześniej), genetyczne (dziecko uzależnionych rodziców znajduje się w grupie ryzyka i jest bardziej podatne na uzależnienia), socjologiczne (sposób na relaks, odstresowanie się, odprężenie), psychiatryczne (pojawia się w momencie, gdy u danej osoby występują zaburzenia psychiczne).  Aczkolwiek najczęściej uzależnienia pojawiają się przez wszelkie zmiany cywilizacyjne, rozwój technologii, przyspieszenie tempa życia, konsumpcyjne podejście, poczucie presji społeczeństwa. 

Jakie są uzależnienia młodzieży?

Jakie są uzależnienia młodzieży? 

Jednym z najczęściej występujących uzależnień wśród młodzieży jest siecioholizm. Internet, gry komputerowe, stały dostęp do telefonu – to ogólnodostępne środki do regulowania swoich emocji. Wiele młodych osób przekracza granice racjonalnego korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych. Poza uzależnieniami psychicznymi występują także te fizyczne, które przynoszą bardziej niebezpieczne konsekwencje. 

Fonoholizm 

Jest to problem patologicznego używania telefonu komórkowego. Dotyczy przede wszystkim osób młodych i dzieci. Objawia się brakiem kontroli nad korzystaniem z telefonu. Głównymi objawami są: nierozstawanie się z telefonem, poczucie zagubienia i frustracji w sytuacji, kiedy nie ma dostępu do telefonu, korzystanie z urządzeń w sytuacjach i miejscach nieodpowiednich, wykonywanie wszystkich czynności z telefonem, ukrywanie się ze smartfonem. Jeśli chodzi o symptomy psychiczne: odczuwanie silnej potrzeby, przymusu, rozdrażnienie, lęki, przeżywanie negatywnych emocji w sytuacji, kiedy dana osoba nie może połączyć się z siecią. 

Siecioholizm

Głównymi objawami siecioholizmu są: uporczywe korzystanie z dostępu do internetu pomimo negatywnego wpływu na zdrowie i stosunki społeczne, silne pragnienie i poczucie przymusu korzystania z dostępu do internetu, chęć bycia na portalach społecznościowych, ciągłe sprawdzanie wiadomości i tych samych aplikacji, utrata zainteresowań, trudności z samokontrolą dotyczącą powstrzymywania się od włączenia przeglądarki, pojawienie się tolerancji na coraz częstsze używanie internetu, wystąpienie zespołu abstynencyjnego.

Jedzenioholizm – Fast food

Fast foody stymulują system nagradzania w mózgu, co może powodować spore uzależnienie. Jest to żywność łatwo dostępna,  tak by każdy konsument mógł w szybki i tani sposób zaspokoić swój głód, a to dodatkowo wpływa na powstawanie uzależnienia. 

Narkomania 

Jest poważnym, społecznym problemem. Jest to uzależnienie od narkotyków, charakteryzuje się głodem narkotycznym lub fizyczny, cierpieniem spowodowanym odstawieniem substancji. Leczenie uzależnienia od narkotyków to trudny, żmudny i długi proces. 

Alkoholizm 

Alkoholizm jest niebezpieczną chorobą, która przynosi poważne powikłania. Im młodsza osoba zaczyna spożywać alkohol, tym szybciej może wystąpić uzależnienie. Alkohol jest środkiem ogólnodostępnym co dodatkowo wpływa na jego spożywanie. Coraz częściej pojawia się na różnego rodzaju spotkaniach i imprezach wśród młodzieży. W 2016 roku liczbę osób w wieku >15 lat uzależnionych od alkoholu w Polsce szacowano na ok. 2,2%, jednak ta liczba z roku na rok wzrasta. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz