Jakie mogą być uzależnienia?

Jakie mogą być uzależnienia?

Obecnie jesteśmy w stanie uzależnić się od wszystkiego – każdej substancji, zachowania, rzeczy, jedzenia, a nawet emocji i uczuć. Duży wpływ miał na to postęp technologiczny i łatwy dostęp do najnowszych technologii, które stały się jednym z przedmiotów nałogów. Nadal jednak niechlubnie najpopularniejszymi uzależnieniami są alkoholizm, narkomania i uzależnienie od tytoniu. 

Jakie mogą być uzależnienia?

Niezależnie od przedmiotu uzależnienia, każde jest chorobą i ma bardzo destrukcyjny wpływ na wszystkie dziedziny życia. W zależności od głównego czynnika powodującego nałóg, uzależnienie może mieć płaszczyznę fizyczną, fizyczną lub obejmować obie te sfery. Właśnie dlatego każde podjęte leczenie niesie za sobą ryzyko niepowodzeń – w niektórych przypadkach całkowite wyzwolenie się jest niemożliwe. Nie należy się jednak poddawać, gdyż posiadamy wiele skutecznych metod, które pomogły już wielu osobom. Przede wszystkim w wygraniu z nałogiem pomaga terapia uzależnień, detoksykacja oraz wsparcie farmakologiczne. 

Uzależnienie od alkoholu od lat wiedzie prym wśród najczęściej występujących nałogów. Na chorobę alkoholową mogą zapaść wszyscy, bez względu na ich płeć, wiek czy status społeczny. Wpływ może tu mieć także podłoże genetyczne oraz środowisko, w którym się dorastało. Alkoholizm ciężko jest rozpoznać od razu, gdyż napoje wysokoprocentowe są mocno osadzone w naszej kulturze, z kolei okazjonalne spożywanie z przyjaciółmi nie musi jeszcze zwiastować poważnych problemów. Granica ta jest bardzo cienka, a w momencie, gdy osoba nie może poradzić sobie bez spożycia alkoholu, wówczas jest już za późno na samodzielne leczenie. Skutki nadmiernego picia mogą być bardzo dotkliwe i prowadzić nawet do śmierci. 

Często spotkać można również osoby uzależnione od narkotyków, które są jednymi z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia nałogów. Chemiczne środki psychoaktywne są bardzo silnie uzależniające, zaś ich nagłe odstawienie prowadzi do odczuwania tak zwanego głodu narkotycznego i nieustającego przymusu ich zażywania. 

Nieświadomie, lecz równie często uzależniamy się od cukru i fast foodów, bądź ogólnie od jedzenia. Ma on swoje podłoże w niskim poczuciu własnej wartości, strachu, poczuciu bezsilności czy braku akceptacji. Jedzenie kojarzy się z czymś dobrym, często z rodzinnym domem, nie ma więc niczego wspólnego z fizjologicznym zaspokajaniem głodu, a z rozładowywaniem napięcia i próbą radzenia sobie z emocjami. 

Jakie mogą być uzależnienia?

Istnieje także uzależnienie od miłości, które opiera się na tych samych procesach zachodzących w mózgu, co narkomania. Zakochany człowiek odczuwa wiele skrajnych i szybko zmieniających się emocji, od ekstazy aż po desperację i tęsknotę. Te działania są niemal identyczne z tymi, które wykonuje uzależniony poszukując danej substancji.

Wiele osób dotyka uzależnienie od zakupów, czyli zakupoholizm. Podczas kupowania nowych rzeczy odczuwają one euforię, niestety wiąże się to z wydawaniem niezliczonej ilości pieniędzy i nadmiernym spędzaniem czasu w sklepach, a także z poczuciem winy, które atakuje po kupieniu dużych ilości niepotrzebnych rzeczy.

Uzależnienie od smartfona, komputera, Internetu czy gier komputerowych to nałogi, które posiadamy praktycznie wszyscy. Nasilają się głównie u młodych osób, które nie znają życia bez nowych technologii, jednak nie tylko. Elektronika otacza nas z każdej strony i prawie niemożliwe jest jej całkowite wyeliminowanie. Większość z nas pracuje lub uczy się korzystając z laptopa czy telefonu i nie da się tego obejść. Nałogowe ich używanie wychodzi jednak poza sferę zawodową czy rozrywkową – osoba uzależniona nie rozstaje się ze swoim urządzeniem ani na chwilę, wpada w panikę, gdy przestanie ono działać, zaczyna kontaktować się z innymi wyłącznie za pomocą połączeń lub komunikatorów internetowych, cały czas spędza na przeglądaniu mediów społecznościowych. Wówczas, jak w przypadku innych uzależnień, wpływa na zaniedbywanie obowiązków służbowych i domowych, tracenie relacji społecznych, a także wady postawy i coraz bardziej rosnące rachunki za prąd.

Uzależnienie od Internetu może być połączone z uzależnieniem od pornografii. Występuje także uzależnienie od seksu, które nie ma niczego wspólnego z aktem miłosny. Tego typu nałogi mają na celu poszukiwanie coraz nowszych podniet, przypadkowych kontaktów seksualnych, a także zachowań patologicznych. Chory co jakiś czas może uświadamiać swój problem i odczuwać poczucie winy, co z kolei prowadzi do zerwania więzi towarzyskich i zniszczenia życia rodzinnego.

Najczęściej występujące uzależnienia

Uzależnić możemy się od wszystkiego i bez względu na czynnik uzależniający niesie to za sobą szkodliwe działanie na życie społeczne, zawodowe, prowadzi często do powstania długów, a w skrajnych przypadkach kończy się śmiercią. Nie należy się jednak poddawać, gdyż pomimo, że walka z nałogami jest trudna, nie jest ona możliwa. Należy podejmować działania jak najszybciej, wówczas efekty pojawią się szybciej i będą bardziej stabilne. Zawsze nieocenioną pomocą jest wsparcie najbliższych osób, które także dotyka uzależnienie ich bliskiego.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz