Jak pozbyć się uzależnienia od słodyczy?

Jak pozbyć się uzależnienia od słodyczy?

Uzależnienia mogą być związane z różnymi substancjami psychoaktywnymi lub czynnościami, które wykonujemy kompulsywnie. W obecnych czasach coraz częściej klasyfikuje się różne rodzaje uzależnień, ponieważ ludzie mogą mieć skłonności do zażywania dosłownie każdej substancji w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Jednym z rzadziej występujących jest uzależnienie od cukru. Jest to ogólne określenie dla wszystkich słodyczy oraz produktów zawierających nawet najmniejsze ilości cukru i słodzików. Czy uzależnienie od słodyczy jest niebezpieczne? Jak pozbyć się uzależnienia od słodyczy? 

Czym charakteryzuje się uzależnienie od słodyczy? 

Uzależnienia są klasyfikowane według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD – 10. 

Do najczęstszych uzależnień, które występują w społeczeństwie są: alkoholizm, narkomania, pracoholizm, seksoholizm. Uzależnienie jest nabytym stanem zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego objawiającym się okresowym lub stałym przymusem wykonywania pewnej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Współczesna psychologia traktuje pojęcie „uzależnienie” szeroko i zakłada, że może ono obejmować także inne czynności, nad wykonywaniem których dana osoba utraciła kontrolę. Uzależnienia dodatkowo dzielą się na dwa rodzaje – fizjologiczne i psychologiczne. Pierwsze z nich polega na silnej konieczności zażywania substancji psychoaktywnej, która powoduje szereg dolegliwości i niekorzystnych zmian w organizmie – alkoholizm, narkomania (np. opioidy, benzodiazepiny). Natomiast uzależnienie psychologiczne polega na potrzebie wykonywania konkretnej czynności – seks, praca, granie w gry komputerowe, hazard. Może być to również uzależnienie od zażywania substancji, której przyjmowanie nie prowadzi do poważnych fizjologicznych następstw – np. marihuana. 

Uzależnienie od słodyczy jest problemem dotykającym wiele osób, które nawet nie zdają sobie z niego sprawy. Jednak cukier potrafi uzależnić tak samo jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Regularne spożywanie słodyczy w nadmiarze może doprowadzić do ciągłej, narastającej chęci sięgania po nie. Niestety jest to głód fizyczny oraz psychiczny. 

Jak wpływają słodycze na organizm? 

Pod wpływem słodyczy – cukru, następuje w organizmie skok stężenia glukozy. W celu jej zneutralizowania nasz organizm produkuje insulinę, która ma za zadanie obniżenie tego stężenia. Natychmiastowy wyrzut insuliny sprawia, że poziom glukozy w szybkim tempie spada, a to powoduje uczucie głodu i ochotę na słodycze. Jednak uzależnienie od słodyczy może mieć też wpływ na psychikę. W wielu przypadkach deser, batonik czy ciasteczko jest formą nagrody. Niektórzy z nas są również przyzwyczajeni, że po posiłku od razu jedzą deser. Kiedy organizm jest już najedzony – domaga się przyjemności właśnie w takiej postaci. W takim przypadku nie ma to związku z poziomem glukozy we krwi, a jedynie z ośrodkiem nagrody w mózgu. 

Jak pozbyć się uzależnienia od słodyczy?

Niestety uzależnienie od słodyczy może prowadzić do wielu poważnych chorób oraz schorzeń. Oprócz widocznych zmian takich jak choroby zębów czy nadwaga powoduje dużo zmian wewnątrz organizmu. Regularne zażywanie słodyczy wiąże się przede wszystkim z : 

  • obniżoną odpornością organizmu
  • osłabieniem wzroku
  • częstym występowaniem cukrzycy
  • przedwczesnym starzeniem i zwiększeniem ryzyka choroby Alzheimera 
  • chorobami jelit i układu pokarmowego – infekcje, alergie
  • syndromem przewlekłego zmęczenia, depresją, stanami lękowymi
  • odżywianiem komórek rakowych 
  • pojawieniem się chorób autoimmunologicznych, artretyzmem, astmą, chorobami serca, migrenami. 

Organizm na smak słodki reaguje wyrzutem tak zwanych hormonów szczęścia, czyli endorfin i serotoniny. To właśnie one w dużym stopniu oddziałują na chęć zjedzenia kolejnej słodkiej przekąski. Niestety cukier, który jest w nich zawarty powoduje chwilowy wzrost energii, a następnie jego gwałtowny spadek. Wynika to z wahań glikemii. Kiedy spożywany produkty bogate w cukry proste to w krwi wzrasta stężenie glukozy, które zmusza trzustkę do produkowania większej ilości insuliny. Przez takie procesy organizm męczy się i pojawia się osłabienie oraz zmęczenie. 

Czym objawia się uzależnienie od cukru? 

Uzależnienie od cukru tak jak każde inne, ma podobne objawy. Różnią się one środkiem, który jest zażywany i jego wpływ na organizm. Według klasyfikacji ICD – 10, objawami uzależnienia są: niepohamowane pragnienie związane z zachowaniem nałogowym i wykonywaniem danej czynności, objawy odstawienia, podtrzymywanie zachowania pomimo konsekwencji, brak kontroli nad jedzeniem słodyczy, zaniedbywanie czynności i obowiązków na rzecz uzależnienia, konieczność nasilenia nałogowego zachowania. Do tego możemy także zaliczyć objawy towarzyszące takie jak: podjadanie, nieustające poczucie głodu wynikające z wahania poziomu glukozy, zachowania kompulsywne, ukrywanie uzależnienia. 

Jak pozbyć się uzależnienia od słodyczy? 

Każde uzależnienie, niezależnie od przyjmowanego środka przynosi negatywne konsekwencje. Różnią się one jedynie zmianami w organizmie i tym jakie występują przez nie następstwa. W przypadku uzależnienia od słodyczy można próbować pozbyć się go samodzielnie. Może pomóc w tym dieta niskowęglowodanowa. Zmieniając nawyki żywieniowe, warto także pamiętać o produktach z niskim indeksem glikemicznym, regularnych posiłkach i piciu większej ilości wody. Jednak w bardziej nasilonych przypadkach warto pomyśleć o terapii. Najczęściej proponowane terapie to indywidualne spotkania z terapeutą lub terapia grupowa, w tym także grupy wsparcia. Alternatywną opcją terapii jest również pobyt w Ośrodku Leczenia Uzależnień. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz