Jak wyjść z uzależnienia od marihuany?
Społeczeństwo uważany marihuanę za niegroźny, miękki narkotyk, który nie powoduje zmian w organizmie i nie wpływa znacząco na zachowanie oraz częstszą chęć przyjmowania. W większości przypadków właśnie takie podejście prowadzi do pojawienia się uzależnienia. Długotrwałe i regularne spożywanie marihuany przyczynia się do jego powstania. Uzależnienie od marihuany znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako zaburzenie psychiczne i zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych. Jak wyjść z uzależnienia od marihuany?
Czym jest marihuana?
Marihuana jest suszem pozyskiwanym z konopii indyjskich. Ta roślina zawiera substancje psychoaktywne i najczęściej jest stosowana w celach rekreacyjnych i leczniczych. Do produkcji wykorzystuje się suszone oraz w niektórych przypadkach sfermentowane, żeńskie kwiatostany. W medycynie wykorzystuje się marihuanę do leczenia m. in. nudności i wymiotów, nowotworów, leczenia bólu, HIV/AIDS czy stwardnienia rozsianego. Za działanie psychotropowe odpowiada jeden ze składników rośliny – tetrahydrokannabinol, czyli w skrócie THC. Jest to związek chemiczny z grupy kannabinoidów, nie rozpuszcza się w wodzie, jedynie w tłuszczu i alkoholu. Działanie psychoaktywne to efekt łączenia się z receptorami komórek nerwowych, które nazywane są receptorami kannabinoidowymi.
Często pada pytanie czy marihuana uzależnia. Jednak ta używka znacznie różni się od innych narkotyków. Przede wszystkim nie uzależnia fizycznie, przez to, że wpływa ona na działanie struktur biologicznych mózgu i może powodować uzależnienie psychiczne. W głównym stopniu chodzi tutaj o występowanie stanu jaki pojawia się po zażyciu. Na większość osób THC działa pozytywnie i powoduje przyjemne uczucie błogostanu i relaksu. To właśnie powoduje chęć kolejnego przyjęcia tej używki.
Jakie są objawy uzależnienia od marihuany?
Nieustanna chęć i potrzeba wprowadzenia się w stan działania THC powoduje coraz częstsze zażywanie marihuany. Osoby, które palą chcą zwiększyć swoje doznania zmysłowe, seksualne, a przede wszystkim poprawić swój nastrój. Narkotyk może działać euforyzująco, uspokajająco, ale również przeciwbólowo. Wszystkie efekty są zależne od ilości przyjętej substancji, drogi zażycia, cech osobowości i stanu emocjonalnego. Jednak występują także nieprzyjemne objawy, które pojawiają się po zażyciu marihuany. Są to między innymi: przekrwione oczy, nadpobudliwość, wrażliwość na światło, słabsza koordynacja ruchowa, choroby gardła, zapalenie krtani, napady kaszlu, bezsenność, bóle głowy, przyspieszenie akcji serca. Osoby uzależnione od marihuany w większości przypadków zdają sobie z tego sprawę, ale pomimo szkód jakie powoduje, nie próbują go zakończyć.
Długotrwałe zażywanie prowadzi także do: obniżenia sprawności funkcji poznawczych, powoduje w niektórych przypadkach zachowania agresywne – brak zahamowania, zmiany nastrojów, rozwoju zespołów amotywacyjnych. Zdarza się, że pojawiają się halucynacje, omamy, lęk i niepokój. Osoby uzależnione mają zwiększoną tolerancję na działanie marihuany, co oznacza, że potrzebują coraz większej dawki dla osiągnięcia pożądanego efektu. Dodatkowo pojawia się zobojętnienie uczuciowe, zmniejszenie zainteresowań, silne, ciągłe pragnienie zapalenia, i zaniedbywanie wszystkich spraw szkolnych, zawodowych, rodzinnych czy społecznych. W przypadku mężczyzn spada poziom testosteronu i może wystąpić problem z płodnością.
Uzależnienie od syntetycznej marihuany
Warto w tym przypadku wspomnieć także o marihuanie syntetycznej. Jest to bardzo niebezpieczny narkotyk, który zaliczany jest do najpopularniejszych dopalaczy. Jest to susz roślinny, który spryskiwany jest substancjami psychoaktywnymi. Działanie tych substancji nie zostało jeszcze przebadane naukowo i jest całkowicie nieprzewidywalne. Efekt psychodeliczny występuje już przy zażyciu minimalnych ilości – nawet kilku miligramów. Dopalacze mają dużo silniejsze działanie niż marihuana i nie można ich wykryć za pomocą testów. Wywołują podobne stany jak po wypaleniu naturalnej marihuany, ale dodatkowo mogą pojawić się inne, dokuczliwe objawy, takie jak: palpitacje serca, olbrzymie pobudzenie, panika, drgawki, wymioty, podwyższone ciśnienie, halucynacje. Na ich etykietach zwykle znajduje się informacja, że nie nadają się do spożywania i przeznaczone są do celów kolekcjonerskich. Syntetyczna marihuana może być 30 – krotnie bardziej niebezpieczna i uzależniająca niż zwykła marihuana.
Leczenie uzależnienia od marihuany
W przypadku tego uzależnienia rzadko kiedy potrzebna jest hospitalizacja i detoksykacja. Na początku jednak trzeba znaleźć źródło problemu i zastosować odpowiednią terapię. Jej długość zależy od nasilenia problemu – od kilku do kilkunastu tygodni. Najważniejsze, żeby uzależniona osoba zdała sobie sprawę z tego, że ma problem i chce podjąć leczenie. Leczenie zazwyczaj obejmuje psychoterapię, a czasami również podawane są środki przeciwpsychotyczne. W leczeniu uzależnienia od marihuany najczęściej wykorzystywane są metody behawioralno – poznawcze. Skuteczna terapia pozwala odciążyć układ nerwowy i zredukować resztę objawów nałogu.