Jak wyleczyć się z uzależnienia od tramalu?

Jak wyleczyć się z uzależnienia od tramalu?

W obecnych czasach mamy coraz łatwiejszy dostęp do różnych środków psychotropowych. Zazwyczaj młodzi ludzie próbują dzięki nim poczuć się lepiej, chcą się zrelaksować i zabawić. Niestety w większości przypadków wszystkie te substancje są zdobywane w sposób nielegalny. Na rynku farmaceutycznym jest wiele lekarstw, które w większych dawkach mogą prowadzić do odczuć podobnych jak po narkotykach. Duża część dostępna jest na receptę, jednak dla wielu osób nie jest to przeszkoda. Regularne zażywanie jakichkolwiek substancji oddziałujących na nasz układ nerwowy powoduje uzależnienie. Tak jest również w przypadku opioidów, w tym tramalu. 

Charakterystyka opioidów 

Opioidy to grupa substancji wiążących się z receptorami opioidowymi. Działają one na receptory poprzez przyłączenie do nich leku. W wyniku czego następuje hiperpolaryzacja polegająca na zmniejszeniu pobudliwości komórek nerwowych receptora – są mniej wrażliwe lub niewrażliwe wcale na bodźce bólowe. Niektóre opioidy zmniejszają wychwytywanie niektórych neuroprzekaźników w obrębie układu nerwowego. 

Mogą one występować naturalnie – opiaty lub być produkowane syntetycznie. Dodatkowo niektóre opioidy są w organizmie człowieka – endorfiny, dynorfiny i enkefaliny. Opiaty są bezpośrednio wyekstrahowane z opium, czyli z wysuszonego soku z niedojrzałych makówek lekarskich. Poprzez modyfikacje chemiczne, z opiatów otrzymuje się syntetyczne pochodne. Przykładem opioidów może być morfina lub kodeina. Głównym zaleceniem do stosowania opioidów jest leczenie silnego bólu. Dzięki opioidowym lekom przeciwbólowym złagodzić można nawet najsilniejszy ból, w większości przypadków sprawiając, że staje się on nieodczuwalny dla pacjenta. 

Opioidy stosuje się przy silnych dolegliwościach bólowych, które występują przez dłuższy czas. W takim wypadku nasilenie bólu mierzy się według trzystopniowej drabiny analgetycznej. Tego typu substancje najczęściej są przepisywane osobom, które mają choroby nowotworowe z towarzyszącym im silnym bólem oraz stany po zabiegach operacyjnych. Opioidy stosuje się również w przypadku zawału serca, obrzęku płuc oraz w stanach związanych z rozległymi urazami, na przykład poparzeniami. 

Drabina analgetyczna 

Drabina analgetyczna jest zdefiniowanym przez Światową Organizację Zdrowia schematem stosowanie leków przeciwbólowych i innych środków, które podawane są w celu zmniejszenia doznań bólowych chorego. Wyróżniono trzy stopnie intensywności leczenia, w zależności od poziomu odczuwania bólu. Przy pierwszym stopniu bólu stosuje się analgetyki nieopioidowe – leki przeciwzapalne i paracetamol. W drugim stopniu przepisywane są już słabe opioidy – dihydrokodeina, etylomorfina, kodeina czy właśnie tramadol. W trzecim stopniu bólu podaje się silne opioidy: morfinę, metadon, oksykodon, fentanyl, buprenorfinę. 

Jak wyleczyć się z uzależnienia od tramalu?

Czym jest Tramal? 

Tramal to lek opioidowy o bardzo silnym działaniu przeciwbólowym. Jest wydawany wyłącznie na receptę. Substancją czynną tramalu jest tramadol. Tramadol jest wielofunkcyjnym organicznym związkiem chemicznym. Bywa on zażywany w celach niemedycznych – jako narkotyk. Ma niski potencjał uzależniający. Jako substancja psychoaktywna wywołuje senność lub pobudzenie, poprawę nastroju, czasami dysforię, oszołomienie, zaburzenia równowagi oraz różne reakcje psychiczne. W interakcji z substancjami, które hamują ośrodkowy układ nerwowy może powodować porażenie ośrodka oddechowego oraz zespół serotoninowy. Zespół serotoninowy to stan wywołany zbyt dużą ilością serotoniny, czyli hormonu szczęścia w mózgu. Objawia się on bólami głowy, halucynacjami, drżeniem mięśni, bezsennością, przyśpieszonym tokiem myślenia czy tachykardią. Tramal może występować pod różnymi postaciami: tabletki, kapsułki twarde, krople doustne, czopki doodbytnicze, płyn do wstrzykiwań. Maksymalną dobową dawką tego preparatu jest 400 mg. 

Tramal, który jest nadmiernie zażywany powoduje poczucie błogości, pobudza i wywołuje euforię. Może również wywołać: senność, oszołomienie, zaburzenia równowagi, osłabienie, stany splątania, trudności w zasypianiu, bóle i zawroty głowy, suchość w ustach, zaburzenia w oddawaniu moczu, objawy niepożądane ze strony układu krążenia: niemiarowe bicie serca, przyspieszenie czynności serca, duszność i omdlenia.

Przeciwwskazaniami do stosowania Tramalu są przede wszystkim różnego rodzaju alergie na jakikolwiek ze składników preparatu, ale również: padaczka lekooporna, ostre zatrucie środkami nasennymi, ostre zatrucie alkoholem, ostre zatrucie lekami psychotropowymi, ostre zatrucie lekami przeciwbólowymi działającymi na ośrodkowy układ nerwowy w tym opioidami, leczenie uzależnienia od opioidów, przyjmowanie leków inhibitorów MAO. 

Jak wyleczyć uzależnienie od Tramalu? 

Uzależnienie od opioidów jest coraz częściej występującym zjawiskiem. Dość łatwo uzależniają, a ich przedawkowanie może prowadzić do śmierci. Osoba uzależniona od opioidów odczuwa głód narkotykowy i doświadcza objawów abstynencyjnych, kiedy przez pewien okres nie przyjmuje substancji psychotropowej. W terapii osób, które są uzależnione od opioidów zazwyczaj stosuje się psychoterapię w połączeniu z farmakoterapią. Pacjentowi podaje się środki należące do opioidów, ale mają mniejsze działanie euforyzujące i mniejszy wpływ na ośrodek oddechowy. Nagłe odstawienie leku może powodować depresję, nerwice i inne zaburzenia psychiczne oraz nudności, wymioty, bóle mięśni i głowy. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz