Jak wyjść z uzależnienia od Tramalu?
Substancje, które są zawarte w wielu lekach przeciwbólowych i przeciwlękowych są bardzo silnie uzależniające. Wiele z nich wydawanych jest na receptę. Coraz częściej można zauważyć, że młode osoby mają problem z uzależnieniem od środków opioidowych, które zazwyczaj są pozyskiwane w nielegalny sposób. Tramal należy do tej grupy i jest mocno działającym lekiem narkotycznym.
Charakterystyka Tramalu
Tramal jest opioidowym lekiem przeciwbólowym o bardzo silnym działaniu i jest sprzedawany wyłącznie na receptę. Jego substancją czynną jest tramadol, który jest klasyfikowany jako lek opioidowy. Oddziałuje on na ośrodkowy układ nerwowy, a właściwości przeciwbólowe wynikają ze zwiększenia uwalniania serotoniny i hamowania noradrenaliny. Siła jego działania określana jest jako 1/6 do 1/10 siły działania morfiny. Tramal może występować w kliku formach:
- płyn do wstrzykiwań
- tabletki
- czopki doodbytnicze
- kapsułki twarde
- krople doustne
- tabletki o przedłużonym uwalnianiu.
Tramal jest stosowany w leczeniu bólu u pacjentów z silnym lub umiarkowanym natężeniem. Należy go stosować według zaleceń lekarza oraz ulotki dołączonej do leku. Wykazuje działanie przeciwkaszlowe, nie powoduje zahamowania czynności układu oddechowego i nie zaburza motoryki przewodu pokarmowego. Ma niewielki wpływ na układ krążenia. Jako substancja psychoaktywna wywołuje senność lub pobudzenie, poprawę nastroju, czasami dysforię, oszołomienie, zaburzenia równowagi oraz różne reakcje psychiczne. W interakcji z substancjami, które hamują ośrodkowy układ nerwowy może powodować porażenie ośrodka oddechowego oraz zespół serotoninowy. Zespół serotoninowy to stan wywołany zbyt dużą ilością serotoniny, czyli hormonu szczęścia w mózgu. Objawia się on bólami głowy, halucynacjami, drżeniem mięśni, bezsennością, przyśpieszonym tokiem myślenia czy tachykardią. Maksymalna dobowa dawka tego preparatu to 400 mg.
Przeciwwskazania do stosowania Tramalu: leczenie uzależnienia od opioidów, ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, psychotropowymi, przeciwbólowymi, padaczka, równoległe stosowanie leków inhibitorów MAO, różnego rodzaju alergie na jakikolwiek ze składników preparatu.
Opioidy – czym są?
Opioidy stosuje się przy silnych dolegliwościach bólowych, które występują przez dłuższy czas. W takim wypadku nasilenie bólu mierzy się według trzystopniowej drabiny analgetycznej. Tego typu substancje najczęściej są przepisywane osobom, które mają choroby nowotworowe z towarzyszącym im silnym bólem oraz stany po zabiegach operacyjnych. Opioidy stosuje się również w przypadku zawału serca, obrzęku płuc oraz w stanach związanych z rozległymi urazami, na przykład poparzeniami.
Drabina analgetyczna
Drabina analgetyczna jest zdefiniowanym przez Światową Organizację Zdrowia schematem stosowanie leków przeciwbólowych i innych środków, które podawane są w celu zmniejszenia doznań bólowych chorego. Wyróżniono trzy stopnie intensywności leczenia, w zależności od poziomu odczuwania bólu. Przy pierwszym stopniu bólu stosuje się analgetyki nieopioidowe – leki przeciwzapalne i paracetamol. W drugim stopniu przepisywane są już słabe opioidy – dihydrokodeina, etylomorfina, kodeina czy właśnie tramadol. W trzecim stopniu bólu podaje się silne opioidy: morfinę, metadon, oksykodon, fentanyl, buprenorfinę.
Opioidy to grupa substancji wiążących się z receptorami opioidowymi. Działają one na receptory poprzez przyłączenie do nich leku. W wyniku czego następuje hiperpolaryzacja polegająca na zmniejszeniu pobudliwości komórek nerwowych receptora – są mniej wrażliwe lub niewrażliwe wcale na bodźce bólowe. Niektóre opioidy zmniejszają wychwytywanie niektórych neuroprzekaźników w obrębie układu nerwowego.
Mogą one występować naturalnie – opiaty lub być produkowane syntetycznie. Dodatkowo niektóre opioidy są w organizmie człowieka – endorfiny, dynorfiny i enkefaliny. Opiaty są bezpośrednio wyekstrahowane z opium, czyli z wysuszonego soku z niedojrzałych makówek lekarskich. Poprzez modyfikacje chemiczne, z opiatów otrzymuje się syntetyczne pochodne. Przykładem opioidów może być morfina lub kodeina. Głównym zaleceniem do stosowania opioidów jest leczenie silnego bólu. Dzięki opioidowym lekom przeciwbólowym złagodzić można nawet najsilniejszy ból, w większości przypadków sprawiając, że staje się on nieodczuwalny dla pacjenta.
Jak wyjść z uzależnienia od Tramalu?
Głównym objawem uzależnienia jest wzrost tolerancji na lek oraz przedłużanie kuracji lekowej bez jakiejkolwiek konsultacji z lekarzem. Mogą pojawić się zmiany osobowości, objawy zespołu abstynencyjnego – zaburzenia nastroju, lęki, poty, nudności, bezsenność, drgawki, zaburzenia świadomości oraz silna koncentracja wokół zdobycia leku.
Odstawienie leku może powodować wystąpienie nieprzyjemnych objawów, które uzależniony będzie chciał załagodzić kolejnymi dawkami. Przewlekłe stosowanie opioidów może powodować również zaburzenia snu, kichanie, wzrost ciśnienia, wysięki z nosa, biegunki i wymioty. Najlepszym rozwiązaniem na wyjście z nałogu będzie terapia, a często również terapia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Podczas takiego pobytu pacjent jest pod stałą opieką specjalistów. Program leczenia ustalany jest indywidualnie i jest dobrany do potrzeb pacjenta. Leczenie uzależnienia wspomagane jest psychoterapią – sesje indywidualne lub grupy wsparcia. Podczas terapii, chory uczy się między innymi radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Oprócz terapii niezbędna jest w niektórych przypadkach detoksykacja. Z pewnością jest to jeden z najtrudniejszych momentów podczas terapii, ponieważ chory musi zmierzyć się z objawami odstawienia substancji.