Uzależnienia – jak walczyć?
Każdy rodzaj uzależnienia, bez względu na jego główny czynnik, jest chorobą. Wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, którym powinni kierować lekarze i terapeuci. Bardzo rzadko zdarza się, że chory jest w stanie sam uporać się z problemem. Zwykle osoba uzależniona nie dopuszcza do siebie myśli, że popadła w nałóg i że wymaga specjalistycznej pomocy. Niezbędne w całym procesie jest też wsparcie bliskich, którzy mogą stać się największą motywacją do wytrwania w trzeźwości lub z dala od pewnych zachowań.
Metody walki z uzależnieniem mogą być różne, w zależności od posiadanego problemu, jego natężenia i kilku innych czynników. Najbardziej skuteczna i najważniejsza jest jednak terapia uzależnień. Największe efekty przynosi odbyta w zamkniętych ośrodkach, podczas których chory pozostaje pod stałą opieką specjalistów, a cała procedura może przebiegać na wielu płaszczyznach.
Uzależnienia – jak walczyć?
Uzależnienia mogą objawiać się na wiele różnych sposobów i nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Zwykle jako pierwsze można zauważyć wahania nastrojów, zaniedbywanie obowiązków służbowych i domowych, zaniechanie kontaktów z bliskimi osobami, stosowanie mechanizmów obronnych, dezorientacja oraz zespół abstynencyjny.
Leczenie uzależnienia powinno zostać dobrane indywidualne do konkretnego przypadku. Proces ten wymaga bardzo dużej ilości siły i zaangażowania ze strony chorego, dlatego dobrze, aby był on zgodny z tymi metodami i chciał je podjąć. W przypadku nałogu alkoholowego lub narkotykowego, leczenie uzależnienia powinno rozpoczynać się od detoksykacji, która ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie mu równowagi, dzięki podaniu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mikroelementów i witamin. Detoks pomaga również w zmniejszeniu lub całkowitym zaprzestaniu przyjmowania substancji psychoaktywnych. Dalsza terapia, podobnie jak w przypadku uzależnień psychicznych, ma na celu redukcję destrukcyjnych zachowań, a także reedukację i resocjalizację.
Terapia uzależnień przyjmuje najczęściej postać terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, reprogrammingu, treningów umiejętności, psychoterapii indywidualnej, psychoterapii grupowej oraz psychoedukacji. Najszybsze i największe efekty przynoszą terapie prowadzone w zamkniętych ośrodkach leczenia, nie jest to jednak jedyna skuteczna metoda na wyjście z uzależnienia. Po pomoc można udać się również do państwowych oraz prywatnych ośrodków uzależnień, państwowych poradni z terapią grupową, prywatnych poradni z terapią grupową lub przyjść na spotkania wspólnot, na przykład Anonimowych Alkoholików czy Anonimowych Narkomanów. Przed podjęciem decyzji, co do formy leczenia, wskazana jest konsultacja ze specjalistą, który postawi odpowiednią diagnozę i dobierze najskuteczniejsze dla pacjenta formy leczenia.
Jak powstają i skąd się biorą uzależnienia?
Uzależnić się można od wszystkiego – od drugiej osoby, od substancji chemicznych, zachowań czy rzeczy. Dopóki mamy kontrolę nad swoimi wyborami i zachowaniami, dopóty nie ma podstaw do obaw. Jeśli jednak ta bardzo cienka granica zostanie przekroczona, wówczas możemy mieć do czynienia z początkiem nałogu.
Uzależnienia ogólnie można podzielić na: fizjologiczne, psychiczne i społeczne. Pierwsze z nich to nieustanna, niepohamowana potrzeba przyjmowania danej substancji, która na początku wydaje się być nieszkodliwym środkiem na poprawę humoru czy odprężenie. Przeważnie jest to alkohol, nikotyna lub narkotyki. Gdy osoba uzależniona odstawi przyjmowany środek, wówczas zacznie odczuwać objawy zespołu abstynencyjnego, które są nieprzyjemne i mogą zakończyć się ponownym spożyciem substancji. W takim przypadku warto poddać się detoksykacji, która pomoże również w przywróceniu równowagi organizmowi, uzupełniając go o najważniejsze witaminy i mikroelementy. Jako wsparcie lekarz może zalecić również leczenie farmakologiczne.
Uzależnienia psychiczne, czyli inaczej behawioralne, charakteryzują się ciągłą, niepohamowaną potrzebą stałego przyjmowania danej substancji bądź wykonywania pewnej czynności, jednak nie powoduje przy tym zmian fizjologicznych. W tym wypadku u uzależnionego zaobserwować można zobojętnienie, poczucie winy, ciągłe poszukiwanie czynnika uzależniającego, osłabienie woli, wzrost tolerancji na dany środek, kompulsywną konsumpcję, zaniedbywanie życia codziennego bądź wykonywanie konkretnych czynności, mających na celu osiągnięcie stan ulgi i satysfakcji. Wśród uzależnień tego typu znajdują się między innymi takie nałogi, jak hazard, uzależnienie od komputera, seksoholizm czy uzależnienie od telefonu.
Uzależnienia społeczne biorą się z potrzeby przynależności do danej grupy, podążania za modą czy z wpływu innych ludzi. W związku z tym najczęściej występują u osób młodych, które szukają akceptacji u rówieśników lub chcą wejść w nowe, często starsze, kręgi. Często może to być też kwestia tego, iż nie mogą znaleźć wyjścia z danej sytuacji, a nie mogą znaleźć zrozumienia u swoich rodziców. Wówczas szukają rozwiązania, które pomoże im oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o problemie.