objawy przepicia wszywki alkoholowej

Objawy przepicia wszywki

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Całkowite wyjście z niej jest niemożliwe, jednak można wytrwać w abstynencji, do czego zwykle potrzebna jest profesjonalna opieka, połączona ze wsparciem bliskich osób. Walka z nałogiem jest jednak niemożliwa bez świadomości i chęci chorego – dopiero wtedy można podjąć leczenie na kilku płaszczyznach. Jedną z metod wspomagających jest wszywka alkoholowa, która jest elementem terapii awersyjnej.

Wszywka alkoholowa – co to jest?

Wszywka alkoholowa to lek w formie kapsułki, którą aplikuje się pod skórę, najczęściej w okolice pośladków. Disulfiram sprzedawany jest wyłącznie na receptę, po konsultacji z lekarzem. Zawarte w nim substancje wchodzą w reakcję po kontakcie z alkoholem – wystarczy niewielka ilość etanolu, aby odczuć nieprzyjemne skutki jego spożycia. Przez spowodowanie zaburzenia metabolizmu, aldehyd octowy kumuluje się w organizmie pacjenta i prowadzi do bardzo dokuczliwych, a nawet niebezpiecznych konsekwencji. Efekty można odczuć już w ciągu 10 minut od przeniknięcia alkoholu do krwiobiegu, a trwać mogą one nawet do 10 godzin.

Jak wygląda zaszycie alkoholowe?

Po podjęciu decyzji dotyczącej poddaniu się wszyciu disulfiramu, która powinna zostać podjęta razem z lekarzem, należy zgłosić się do chirurga, wykonującego tego typu proste zabiegi. Uzależniony musi pozostawać w trzeźwości przynajmniej 24 godziny, aby podanie leku było bezpieczne i skuteczne. Sama procedura jest prosta i bardzo szybko. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, po czym specjalista wykonuje niewielkie nacięcie nad pośladkiem, do którego aplikuje kapsułkę. Po zabiegu może zostać mała, ledwie zauważalna blizna. Sama substancja nie powinna wywoływać żadnych skutków ubocznych, aż do momentu spożycia alkoholu. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania tej metody, a mianowicie między innymi cukrzyca, padaczka, niedoczynność tarczycy, choroby układu oddechowego, zaburzenia pracy serca, zaburzenia psychiczne, ciąża i karmienie piersią. Sam zabieg może być zaś powtarzany wielokrotnie, pod warunkiem, że poprzednia dawka leku straci swoją ważność. Czas jej pełnego działania wynosi od 8 miesięcy do roku.

Objawy przepicia wszywki alkoholowej

Wszywkę alkoholową określa się jako element terapii awersyjnej ze względu na to, iż ma ona powodować złe skojarzenia i wstręt do spożywania napojów procentowych. Konsekwencje wynikające z połączenia disulfiramu z etanolem są bardzo silne i nieprzyjemne, mogą być także niebezpieczne. Sama świadomość takiego stanu rzeczy ma na celu odsuwać pojawiające się myśli o alkoholu. Dla niektórych przykre skutki są jednak niewystarczające do tego, aby odmówić sobie spożycia, co prowadzi do tak zwanego przepicia wszywki. Już w ciągu 10 minut od przedostania się substancji wyskokowej do krwi, chory może zacząć odczuwać objawy przypominające kaca. Są one jednak o wiele bardziej intensywne i cięższe do zniesienia. Wraz z upływem czasu pojawiają się nowe symptomy, począwszy od bólu głowy, zawrotów, osłabienia, przez nudności i wymioty, aż po zaburzenia rytmu serca i niewydolność krążeniową. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zawału serca. Często zauważyć można także majaczenie, psychozę alkoholową oraz halucynacje i majaczenie. Wszystkie te dolegliwości i strach przed ich nasileniem prowadzi do stanów lękowych i paniki. Ten stan utrzymuje się zwykle od 4 do 10 godzin, a powikłania mogą skończyć się nawet śmiercią. Dlatego właśnie wszywka alkoholowa posiada wysoką skuteczność we wspomaganiu walki z alkoholizmem.

Ilość alkoholu, którą należy spożyć, aby wyżej wymienione skutki miały miejsce, nie musi być duża. Wystarczy, że uzależniony zje czekoladę zawierającą tę substancję, bądź użyje płynu do płukania jamy ustnej. Już wtedy, po kilku minutach, zauważy różnicę w swoim samopoczuciu. Dlatego też tak dużą rolę odgrywa tutaj sama świadomość posiadania wszywki i konsekwencji spożycia. Zagrożenie dla zdrowia i życia to zdecydowanie najsilniejsza motywacja do odstawienia wszelkiego rodzaju używek. Ważne jest, aby po podjęciu decyzji o wszywce, dokładnie zapoznać się z zaleceniami lekarza. 

Czy wszywka alkoholowa jest skuteczna?

W przypadku wszywki alkoholowej spotkać wiele różnych, często skrajnych opinii. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na różnego rodzaju substancje, jednakże disulfiram pomógł już naprawdę wielu osobom, a samo jego posiadanie pod skórą nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Niektóre osoby, nie mogąc wytrzymać w abstynencji, decydują się na samodzielne usunięcie leku. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż może prowadzić do zakażenia i wielu innych powikłań. Jeśli jest taka konieczność, warto udać się do chirurga specjalisty, który zrobi to w odpowiednich warunkach, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo pacjentowi. Nie powinno się jednak dopuszczać do powstania błędnego koła, które polega na aplikowaniu wszywki i usuwaniu jej na zmianę, nawet kilka razy w roku. Należy pamiętać, że disulfiram nie leczy alkoholizmu, a jedynie wspiera cały proces. Warto więc jednocześnie udać się na terapię dla uzależnionych i pozostawać pod okiem profesjonalistów przez cały czas.

Podobne wpisy