Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?
Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy? W ostatnim czasie dużym problemem stało się przyjmowanie przez młode osoby dopalaczy. Jest to wielki problem społeczny, ponieważ te substancje są niezwykle niebezpieczne i sieją spustoszenie w organizmie. Wywołują silne uzależnienia psychiczne oraz fizyczne. Niestety dopalacze są łatwo dostępne i sięgają po nie coraz młodsze osoby.
Czym są dopalacze?
Dopalacze to potoczna nazwa substancji psychoaktywnych, które oddziałują na układ nerwowy człowieka. Mają bardzo podobne działanie jak narkotyki, jednak są niebezpieczniejsze. Są one pozyskiwane z roślin, ale w większości produkują je ludzie. Jeśli chodzi o skład dopalaczy – ciężko jest jednoznacznie go określić. Nie jest to tak oczywiste jak w przypadku narkotyków, bo ich skład zazwyczaj jest taki sam. Dostępne na rynku dopalacze składają się najczęściej z mieszanki kilku różnych substancji. Skład chemiczny nigdy nie jest w pełni znany, ponieważ producenci go nie podają oraz ciągle ulega modyfikacjom. Dzieje się tak ze względu na ograniczenia wprowadzane przez zakazy antynarkotykowe. Substancja, która pierwotnie była składnikiem dopalacza i zostaje wpisana na listę zakazanych substancji, zostaje zamieniona przez producenta na jej odpowiednik, którego nie ma już na tej liście.
Co więcej, substancji, z których można stworzyć różnego rodzaju dopalacze jest około kilkunastu tysięcy. Dopalacze są wytwarzane często w niesterylnych warunkach co dodatkowo przyczynia się do ich niekorzystnego wpływu na organizm. Substancje, z których wytwarza się dopalacze nie znajdują się na liście kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Rodzaje dopalaczy
Dopalacze mogą występować pod wieloma postaciami: tabletki, mieszanki aromatyczne, fajki i skręty, pudry, sole mineralne, proszki, znaczki do lizania, a nawet odświeżacze powietrza. W Polsce występują najczęściej jako susze i tak zwane “party pills”.
Susze i kadzidełka najczęściej są pochodzenia roślinnego – wyciąg z muchomora, powoju hawajskiego szałwii wieszczej czy kratomu. Po spożyciu takiej substancji pojawiają się zmienne nastroje, omamy, a także zachowania podobne jak te, które występują po spożyciu marihuany i opium.
Tabletki, substancje w proszku – party pills. Głównie są one pochodzenia syntetycznego, są mieszanką stymulantów, halucynogenów, opioidów, empatogenów, dysocjantów. Mają one przede wszystkim wprowadzać w stan euforii i pobudzać, dlatego są często nazywane imprezowymi tabletkami. Do tej grupy należą: mefedron, BZP (Benzylopiperazyna), TFMPP (Trifluorometylofenylopiperazyna). Występują także środki syntetyczne, które mają w składzie tylko jedną substancję, zazwyczaj są w formie znaczków do lizania lub małych pigułek.
Na opakowaniach dopalaczy często jest informacja, że jest to produkt kolekcjonerski i nie nadaje się do spożycia. Ma to na celu uniknięcie konsekwencji związanych ze spożyciem dopalaczy. Omijają w ten sposób prawo. Sklepy z dopalaczami są stale likwidowane, ale handel tymi środkami odbywa się także w sieci.
Jakie są objawy zażywania dopalaczy?
Dopalacze mają negatywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne. W dużym stopniu wpływa na funkcjonowanie mózgu i powoduje zniekształcenie rzeczywistości. Długotrwałe stosowanie dopalaczy powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, serca, problemy z oddychaniem, w niektórych przypadkach śpiączkę, a nawet śmierć. Powodują one również tak zwany stan dezorientacji, czyli delirium. W takiej sytuacji osoba traci kontakt z rzeczywistością, czuje złość i lęk oraz mówi rzeczy nie mające sensu.
Skutków ubocznych zażywania dopalaczy jest naprawdę wiele. Mogą to być niegroźne rzeczy jak ból, zawroty głowy czy znużenie. Jednak oprócz tego mogą to być: nudności, stany lękowe, bezsenność, problemy z oddychaniem, drgawki, gorączka, napady szału, brązowienie na skórze, biegunka, wymioty, nadmierna potliwość.
Uzależnić można się tak naprawdę od wszystkiego, nawet od stanu, który uzyskujemy po zażyciu substancji. Uzależnienia dzieli się na fizjologiczne i psychiczne. Uzależnienia fizjologiczne polegają na tym, że człowiek potrzebuje stale zażywać konkretnych substancji w celu poczucia psychicznego spokoju. Takimi substancjami są: narkotyki, alkohol, leki, dopalacze, nikotyna. Uzależnienie psychiczne jest to nabyta, bardzo silna potrzeba stałego wykonywania różnych czynności, które sprawiają satysfakcję i ukojenie, na przykład: hazard, pracoholizm, siecioholizm czy zakupoholizm.
Jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od dopalaczy?
Dopalacze oddziałują na układ nerwowy wywołując bardzo silne skutki i mocno uzależniają. Po ich odstawieniu, w krótkim czasie dochodzi do pojawienia się zespołu abstynencyjnego. Zespół abstynencyjny to stan zaburzeń somatycznych i psychicznych. Stanowi on największe wyzwanie dla osoby uzależnionej, która chce poddać się leczeniu i zmierzyć się ze swoim uzależnieniem. W wyniku odstawienia substancji dochodzi do nagłych zmian w procesach metabolicznych organizmu. Przez to organizm wysyła sygnały takie jak: bóle głowy i mięśni, nudności i wymioty, gwałtowne skoki ciśnienia, nadmierna potliwość, rozdrażnienie, stany lękowe i depresyjne, agresja, myśli i próby samobójcze, napady padaczkowe, psychozy, majaczenie, ataki paniki.
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jedynym sposobem na wyjście z uzależnienia od dopalaczy jest pobyt w ośrodku leczenia uzależnień. Przebieg całego leczenia jest bardzo podobny jak w przypadku narkotyków. Często pierwszym krokiem przy rozpoczęciu terapii jest detoksykacja, czyli odtrucie organizmu z niebezpiecznej substancji. Cały proces terapii jest dobierany indywidualnie.