Dopalacze - co to?

Dopalacze – co to?

To, że dopalacze są bardzo niebezpieczne, wie każdy z nas. Jednak mało kto jest w stanie dokładnie…

To, że dopalacze są bardzo niebezpieczne, wie każdy z nas. Jednak mało kto jest w stanie dokładnie określić, czym są dopalacze oraz jakie zagrożenia za sobą nosi ich spożywanie. Rozszerzmy temat, jakim są dopalacze i uświadommy sobie, czym grozi ich zażywanie. 

Skąd się wzięły dopalacze?

Dopalacze to nazwa potoczna, którą się określa produkty w swoim składzie zawierające nowe oraz nieznane dotąd psychoaktywne substancje. Dopalacze bezpośrednio po wprowadzeniu do ludzkiego organizmu działają na ośrodkowy układ nerwowy. Wywołują czasową zmianę świadomości, postrzegania, zachowania, a także nastrojów.

Dopalacze stworzone zostały po to, aby umożliwiać legalne, w przeciwieństwie do narkotyków, czerpanie zysków z obrotu odurzającymi środkami, na które był, jest i zawsze pewnie będzie popyt. Bardzo ważne jest to, że ówcześnie nie były to nielegalne substancje. Ich posiadanie na pewno nie stanowiło zabronionego czynu.

Jak się obecnie? Obecnie z prawnego punktu widzenia jedna dopalacze stanowić mogą narkotyk jak na przykład mefedron, a inne całkiem nową psychoaktywną substancją, jeszcze inne, te nieewidencjonowane oraz najnowsze substancje zastępcze. Posiadanie odurzających środków, czy też psychotropowych substancji jest na pewno nielegalne i podlega karze pozbawienia wolności. Od roku 2018 posiadanie dopalaczy także jest nielegalne. 

Kiedy się pojawiły na rynku dopalacze?

Pierwsze dopalacze pojawiły się już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Bardzo szybko rozpowszechniły się po Europie. Sam rozkwit dopalaczy to początek dwudziestego pierwszego wieku, który się zbiegł wraz ze spopularyzowaniem dostępu do sieci. Spowodowało to z jednej strony dostęp nieograniczony do wiedzy oraz produkcję niezliczonych ilości nowych psychoaktywnych substancji, a z drugiej strony, anonimowe dotarcie do użytkowników. Wówczas rozpoczęła się era właściwa dopalaczy. Były to całkiem nowe substancje odurzające. Były one poszukiwane jako zamienniki znanych już substancji nielegalnych. 

W naszym kraju pierwsze dopalacze pojawiły się w roku 2008. Wówczas nikt nie zdawał sobie sprawy co to takiego. Były one dostępne w stacjonarnych punktach oraz w Internecie. Obecnie dopalacze można kupić nawet z dowozem do domu i to przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Wszystko za sprawą ciągle zamieszczanych ogłoszeń w sieci. Polska niestety zajmuje miejsce czołowe w Europie pod względem ilości tych niebezpiecznych substancji. Stacjonarne punkt wraz z biegiem czasu przestały już praktycznie istnieć, chociaż czasem można się z nimi jeszcze spotkać.

Czy dopalacze różnią się czymś od narkotyków?

Dopalacze są produktami, które w swoim działaniu oraz zastosowaniu nie różnią się niczym od narkotyków. Są to substancje, tak samo działające, jak narkotyki. Działają na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Swoją jedynie pozorną oraz czasową odrębność zyskały z uwagi na sam kontekst kulturowy, historyczny oraz prawny. 

W jaki sposób działają dopalacze?

Substancje, które potocznie są nazywane dopalaczami, oddziałują na układ nerwowy ośrodkowy. Są zażywane, aby wywołać pożądaną przez użytkownika zmianę postrzegania, świadomości, a także nastroju i zachowania. Ten stan jest zależny od samych właściwości konkretnej substancji. Tak samo, jak narkotyki, dopalacze się dzielą na kilka substancji. Jakie to substancje? Są to substancje hamujące ośrodkowy układ nerwowy, stymulujące ośrodkowy układ nerwowy, jak i takie o halucynogennym działaniu.

Działanie dopalaczy nie zawsze możemy przewidzieć. Z czego to wynika? Wynika to z faktu wprowadzania ciągłego na rynku zamienników, stosowania mieszanej przeróżnych substancji braku wiedzy profesjonalnej chemicznej osób, które produkują te wszystkie substancje. Zażywanie dopalaczy stwarza zawsze spore ryzyko dla zdrowia oraz życia. Jeśli mamy pewne podejrzenia, że ktoś z naszego otoczenia zażywać może dopalacze, to polecamy wykonać testy na dopalacze. Testy są tworzone w ten sposób, aby pomóc wykryć wszelkie najpopularniejsze dopalacze. 

Czy dopalacze dla naszego organizmu są niebezpieczne?

Jak najbardziej tak. Są to bardzo niebezpieczne substancje. Jak wskazane już zostało, dopalacze się nie różnią absolutnie niczym od narkotyków. Są zatem bardzo silnie uzależniające, a poza tym z uwagi na modyfikowanie nieustanne ich chemicznej budowy, sam skutek zażycia jest niestety całkowicie nieprzewidywalny. Zamiast stanu pożądanego dla użytkownika, może dojść do naprawdę poważnej tragedii. Każdego roku umiera wiele osób na skutek zażycia dopalaczy. Należy mieć tego świadomość. Młodzież także powinna być edukowana w tym temacie. Dzięki temu przynajmniej część osób zrezygnuje z zażywania takich substancji. Każda uratowana osoba jest na wagę złota. Bardzo w samej edukacji pomagają różne filmiku pokazujące skutki po dopalaczach, czy też osoby, które przez chęć eksperymentowania straciły życie. Nie ma tutaj miejsca na pobłażliwość. Są to bardzo poważne tematy, z których w żadnym wypadku nie można żartować. Byłoby to absolutnie nie na miejscu. 

Podobne wpisy