Leki na uspokojenie dla alkoholika
Alkoholizm to choroba, która polega na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu. Uzależnienie psychiczne wywołuje naprawdę silną potrzebę spożycia alkoholu, coś się najczęściej przekłada na znaczną poprawę samopoczucia. Uzależnienia fizyczne objawia się, znacznie podwyższoną tolerancję na alkohol, czy też utratą kontroli nad ilością alkoholu wypitego. Jednak dlaczego picie alkoholu jest kategoryzowane jako choroba? Jest tak, ponieważ powoduje on funkcjonowanie nieprawidłowe organizmu, co może spowodować w efekcie znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Alkoholizm może doprowadzić do śmierci. Jakie leki uspokajające może zażywać alkoholik podczas leczenia?
Niepokojące objawy alkoholizmu
Osoby uzależnione od alkoholu piją najczęściej w samotności. Zdarza się coraz częściej sięganie po alkohol w pracy, czy też picie od bladego świtu. W przypadku alkoholizmu mówić można o objawach konkretnych, które świadczyć mogą o uzależnieniu. Pierwszym z nich jest alkoholowy głód, który w chorym wzmaga bardzo silną potrzebę picia. Nawet bardzo krótkie przerwy od spożywania alkoholu powodują spory dyskomfort. Drugim oraz poważniejszym objawem, jest tak zwany abstynencyjny zespół. Przerwy w piciu powodować mogą zaburzenia rytmu serca oraz ciśnienie, drżenie kończyn, ból głowy, wymioty, nudności, potliwość, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia snu, drażliwość oraz liczne lęki. Jeśli uzależniona osoba zacznie na nowo spożywać alkohol, to przywraca to funkcjonowanie normalne organizmu.
Kolejne objawy to upośledzenie kontroli picia oraz zwiększona tolerancja na alkohol. W pierwszym przypadku uzależniona osoba ma bardzo poważne problemy z zakończeniem picia, a w drugim musi ona już sięgać po znacznie większe dawki alkoholu, aby się upić. Ostatni objaw, który dotyka najczęściej bezpośrednio rodzinę uzależnionego, jest koncentracja życia jedynie wokół alkoholi. Z czasem wszelkie objawy nasilają się i dochodzi do degradacji coraz poważniejszej. Zachęcamy także do zapoznania się z naszym artykułem dedykowanym objawom alkoholizmu.
Metody leczenia alkoholizmu
Bardzo ważną informacją jest to, że leczenie alkoholizmu w Polsce jest całkowicie bezpłatne. Jednak jest to proces naprawdę długotrwały. Czas niezbędny dla skutecznej terapii to od 18 do nawet 24 miesięcy. Z pomocy profesjonalnej skorzystać może każda osoba. Obojętnie na jakim etapie uzależnienia się znajduje. Od problemów początkowych, po przypadki ciężkie alkoholizmu.
Leczenie alkoholizmy odbywa się przy pomocy ambulatoryjnej terapii lub na zamkniętym oddziale. W leczeniu uzależnienia stosowana jest psychoterapia lub też są wykorzystywane leki farmakologiczne. Jednak najważniejszą oraz najczęstszą formą leczenia alkoholizmu pozostaje wciąż psychoterapia.
Osoba uzależniona od alkoholu musi sobie uświadomić chorobę i znaleźć odpowiednią motywację do podjęcia leczenia. Terapeuci w tym celu wykorzystują tak zwane moralne dysonanse. Dzięki temu alkoholik sobie uzmysławia, że wartością największą w jego życiu jest na przykład pracy, czy też rodzina, a alkohol jest tego istnym przeciwieństwem, niszczy karierę zawodową oraz rodzinę.
Leczenie alkoholizmu na terapii
Pierwszą drogą, którą obrać możemy w leczeniu alkoholizmu, jest wizyta w poradni odwykowego leczenia lub też w poradni uzależnień. Psychoterapia w takich poradniach jest prowadzona do trzech razy w tygodniu w popołudniowych godzinach. Pierwszy etap psychoterapii trwa od czterech do sześciu miesięcy. W takie miejsca mogą się kierować także rodziny alkoholików.
Inny sposób leczenia to leczenie alkoholizmu ambulatoryjne. Wówczas leczenie odbywa się na oddziałach pobytu dziennego. Terapia podstawowa trwa do ośmiu tygodni. Zajęcia się odbywają pięć razy w tygodniu. Nie wszystkie jednak osoby z takiego leczenia ambulatoryjnego mogą korzystać. Na to wpływ mają czynniki społeczne, czy też problemy z utrzymaniem pełnej abstynencji. Takie osoby zostać mogą skierowane na leczenie w całodobowych oddziałach, na okres sześciu do ośmiu tygodni. W przypadku zagrożenia życia uzależniona osoba od alkoholu jest kierowana na oddział leczenia abstynencyjnego zespołu. Hospitalizacja trwa od siedmiu do dziesięciu dni.
Leczenie farmakologiczne alkoholizmu
Leki najczęściej się wykorzystuje w przypadku leczenia abstynencyjnego zespołu, który występuje w okresie odstawienia alkoholu. Są to doustne leki lub też leki dożylne, których celem jest przede wszystkim uspokojenie oraz także nawodnienie organizm. Witamina B1 oraz benzodiazepin działają przeciwlękowo, uspokajająco, przeciwdrgawkowo oraz także nasennie. Czasami się wykorzystuje inne leki, które łączone są najczęściej z psychoterapią.
Mowa tutaj o podskórnych wszywkach oraz tabletkach z dysulfiramem. Po spożyciu alkoholu powodują one wystąpienie bardzo nieprzyjemnych reakcji. W leczeniu alkoholizmu są stosowane także leki, które znacznie obniżają działanie euforyzujące alkoholu oraz do tego osłabiają samą chęć spożywania alkoholu.
Pamiętajmy, że wszelkie leki uspokajające oraz inne podczas leczenia alkoholizmu, powinien przepisać lekarz. Niczego nie zażywajmy na własną rękę.