Skład dopalaczy

Skład dopalaczy

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim wielu aferom związanym z ich przedawkowaniem. Faktem jest, że przez lata były one traktowane jako coś z pogranicza alkoholu i narkotyków – cóż bardziej uzależniającego niż ten pierwszy, a na pewno łagodniejszego niż te ostatnie. Nie jest też kłamstwem, że środki te są w stanie powstawać na bazie czysto naturalnych składników. Czy to jednak oznacza, że dopalacze są zdrowe? Czy ich skład sugeruje, że można je spożywać w dowolnych ilościach bez żadnych efektów ubocznych? A może jest wprost przeciwnie i nie powinniśmy po nie sięgać? Nad tymi wszystkimi rzeczami zamierzamy się pochylić w dzisiejszym wpisie.

Z czego dokładnie składają się dopalacze?

Na świecie nie ma dwóch dopalaczy, które byłyby takie same. Wynika to z faktu, że ich skład jest stale modyfikowany, a do ich produkcji można zastosować bardzo różne składniki. Zarówno te pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego. Sprawia to, że dopalacze są w stanie być znacznie bardziej niebezpieczne niż narkotyki. Wynika to z faktu, że ich skład jest mniej przewidywalny. O ile każdy lekarz jest w stanie powiedzieć, jakie negatywne efekty może wywołać spożywanie amfetaminy czy kokainy (a zatem rzeczy o stałym składzie), o tyle co do dopalaczy żaden z nich nie jest w stanie mieć pewności. Dopalacze mogą zawierać w sobie takie składniki, jak:

  • stymulanty, opioidy, dysocjanty, empatogeny i wiele innych składników pochodzenia syntetycznego (a zatem sztucznego), które najczęściej pojawiają się w dopalaczach sprzedawanych w postaci proszku lub tabletek;
  • syntetyczne kannabioidy, a zatem substancje pochodzenia roślinnego, które najczęściej trafiają do dopalaczy sprzedawanych czy to w postaci kadzidełek, czy też specjalnego suszu do palenia;
  • syntetyczne kannabinomimetyki, związki psychostymulujące oraz syntetyczne opioidy, które w sztuczny sposób mają za zadanie naśladować działanie narkotyków – morfiny, heroiny, amfetaminy, kokainy i innych;
  • dodatkowe barwniki i dodatki, które zazwyczaj mają zwiększać atrakcyjność dopalaczy, a które są w stanie doprowadzić do większej ich sprzedaży. Mogą one modyfikować kolor tabletek w taki sposób, by wyglądały one kusząco (niczym cukierki). Mogą one też wpływać na smak dopalaczy,  dostarczając im kolejnego aspektu, który będzie w stanie uzależnić. W jednym dopalaczu może być wiele składników odpowiedzialnych wyłącznie za ich atrakcyjność względem osoby, która zdecyduje się na ich zakup.

Skład dopalaczy ulega stałym modyfikacjom nie tylko ze względu na ulepszenia i nowo odkrywane składniki. Główną przyczyna tego faktu jest to, że niektóre ze składników mogą trafić na listę zakazanych i trzeba zastąpić je takimi, które mają podobne działanie. Nawet jeśli nie są w żaden sposób przebadane i wcale nie muszą być bezpieczne dla zdrowia.

Czy dopalacze są czymś zdrowym?

Wielu ludzi uważa, że jeśli coś składa się wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego, jest czymś zdrowym. Doskonale weryfikują to właśnie dopalacze. Choć są one kojarzone niemal wyłącznie z tabletkami produkowanymi w laboratorium (mniej lub bardziej prowizorycznym), wiele spośród nich powstaje na bazie w pełni naturalnych składników. Wcale nie oznacza to jednak, że są one zdrowe. Już sam skład dopalaczy i ich wpływ na organizm człowieka może sugerować to, że po prostu nie warto po nie sięgać.

Jedną z głównych rzeczy, które mają wpływ na to, że dopalacze są niezdrowe są składniki silnie uzależniające, które sprawiają, że dopalacze bardzo często się przedawkowuje, spożywając je w nadmiernych ilościach. To właśnie to, w połączeniu z bardzo dużym ich wpływem na psychikę człowieka, który w dłuższej perspektywie jest w stanie odcisnąć na niej zbyt duże piętno, przyczynia się do faktu, że są czymś bardzo dla nas niezdrowym.

Warto wiedzieć: dopalacze są w stanie być czymś jeszcze bardziej niezdrowym, jeśli tylko będzie się je zażywać w towarzystwie czy to alkoholu, czy to leków (zwłaszcza takich, które są znane z „niekompatybilności” z innymi substancjami). 

Podsumowanie

Wiedząc już dokładnie, jaki jest skład dopalaczy szybko można zrozumieć, jak bardzo szkodliwe może być ich spożywanie. Zwłaszcza jeśli sięga się po zbyt duże ich ilości. Mimo więc, że wiele spośród nich jest legalne (bo i ich składniki same w sobie są takowe), nie oznacza to, że pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Jeżeli więc mamy z nimi styczność, a znana nam osoba spożywa duże ich ilości, powinniśmy szybko zareagować i zachęcić ją do odstawienia ich. Zadbamy tym samym o ich zdrowie.

Jeżeli znana nam osoba, która zażywa dopalacze jest już od nich tak uzależniona, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie jej pomóc, zawsze możemy sięgnąć po pomoc specjalistów. Najrozsądniej dla nas będzie skierować ją do ośrodka leczenia uzależnień. Dzięki niemu będziemy mogli zapanować nad nią i sprawić, by pozbyła się swojego problemu. Skutecznie, dzięki konsekwentnej pracy. W taki sposób, że nigdy nie będzie już chciała sięgnąć właśnie po dopalacze.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz