Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków?

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków?

Narkotyki są zdecydowanie jednym z największych problemów, z jakimi w dzisiejszych czasach zmagają się ludzie. Uzależnionych jest od nich więcej osób niż moglibyśmy sobie wyobrazić i choć nikomu nie można tego życzyć, możliwe, że kiedyś spotkamy taką osobę na naszej drodze. W jaki sposób poradzić sobie z tym spotkaniem? Jak z nią porozmawiać? Czy będziemy w stanie choć trochę jej pomóc właśnie przez odpowiednią rozmowę? O tym wszystkim – w dzisiejszym wpisie.

Jak rozpoznać osobę, która jest uzależniona od narkotyków?

Oczywistym jest, że nikt nie będzie wprost chwalił się tym, że jest uzależniony od narkotyków. W końcu ani nie jest to powód do przechwałek, ani też coś, z czego zazwyczaj się zwierza. Mimo wszystko jednak osoby te można rozpoznać jeszcze zanim zacznie się z nimi rozmawiać. Zwłaszcza jeśli wcześniej lepiej lub gorzej się je znało. Widać jest bowiem mniej lub bardziej wyraźne zmiany w ich zachowaniu, ale też pewnego rodzaju aspekty wskazujące na ich uzależnienie. Nawet jeśli zmian tych się nie zaobserwowało.

Osoby uzależnione od narkotyków są zazwyczaj poddenerwowane, a w większości przypadków również nadmiernie pobudzone (z takim stanem rzeczy mamy do czynienia wtedy, gdy są po spożyciu). Największe zmiany w ich zachowaniu można jednak zaobserwować wtedy, gdy przez dłuższy czas będą one pozbawione dostępu do używek. Staną się wtedy bardzo niespokojni, a po dłuższym czasie również agresywni. Musimy mieć świadomość co do tego, że osoba uzależniona nigdy sama nie przyzna, że ma problem z narkotykami. Wiedząc, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków musimy też mieć świadomość co do tego, jak w ogóle dowiedzieć się, że jest taką właśnie osobą. Dopiero wtedy będziemy mogli zdobyć się na ustalenie odpowiedniej taktyki na rozmawianie z nią. Takiej, która będzie dla nas w pełni bezpieczna, a która przy okazji pozwoli nam osiągnąć jakiś cel i doprowadzić do jakiejkolwiek zmiany w ich stylu życia.

W jaki sposób rozmawiać z taką osobą?

Jeżeli podchodzimy do rozmowy z osobą uzależnioną od narkotyków i wiemy, że tak jest, musimy z góry określić cel tej rozmowy. Wtedy też będziemy mogli zepchnąć ją na odpowiednie tory. Jeżeli na przykład będziemy chcieli wydobyć od uzależnionego informację na temat tego, jakie narkotyki spożywa będziemy musieli podejść do niej w zgoła odmienny sposób niż wtedy, gdy osobę tę będziemy chcieli przekonać do przebywania w ośrodku leczenia uzależnień. Oba z tych celów możemy jednak obrać dopiero po nawiązaniu pewnej nici zaufania z osobą uzależnioną.

Niezależnie jednak od tego, z jaką sytuacją w danym momencie mamy do czynienia i z jaką osobą będziemy rozmawiali, musimy pamiętać o takich rzeczach jak:

  • ostrożność w doborze słów – osoby uzależnione są bardzo wyczulone na pewnego rodzaju słowa, które w wielu przypadkach mogą je zniechęcać lub nawet wywoływać napady agresji. Przede wszystkim nie lubią być nazywane wprost właśnie osobami „uzależnionymi” – nawet jeśli doskonale zdają sobie sprawę z tego, w jakiej sytuacji się aktualnie znajdują;
  • poruszanie tematów adekwatnych do sytuacji – osoby uzależnione poszukują normalności i chcą zwykle odciąć się od tematu narkotyków oraz uzależnienia. Nie powinniśmy więc za wszelką cenę dążyć do tego, by to właśnie o tym rozmawiać. Nie każda rozmowa musi dotyczyć właśnie tego, a budowanie zaufania jest osiągane właśnie przede wszystkim przy rozmowach na „normalne” tematy z dnia codziennego;
  • oddawanie inicjatywy rozmówcy – narkomani bardzo rzadko miewają okazję do tego, by uzewnętrznić się. Poruszają się zwykle w środowisku, które rzadko kiedy porusza tematy związane z uczuciami, opiniami czy tematami z życia codziennego. Dobrym zagraniem jest przez to pozwolenie osobie uzależnionej na to, by to ona decydowała o tematach rozmowy – bardzo często będą to tematy bliskie jej sercu;
  • używanie odpowiedniego tonu – rozmawiając z osobą uzależnioną nie warto unosić głosu czy po prostu się denerwować. Znacznie lepsze efekty przynosi rozmowa spokojna, bez żadnych prowokacji po którejkolwiek ze stron. To właśnie tę strategię warto obrać.

Podsumowanie

Jeżeli mamy kontakt z osobą zmagającą się z problemem uzależnienia od narkotyków, powinniśmy podejść do rozmowy z nią z należytą uwagą. Przynajmniej wtedy, gdy chcemy pomóc tej osobie w rozwiązaniu jej problemy Wiedząc, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków nie tylko nie skłonimy jej do pogłębiania jej problemu, ale i będziemy w stanie jej pomóc. W szczególności wtedy, gdy uda nam się przekonać ją do podjęcia się leczenia i mniej lub bardziej skomplikowanej terapii.

Jeżeli mamy świadomość tego, że nasz rozmówca zmaga się z problemem z narkotykami, powinniśmy w odpowiedni sposób przygotować się do rozmowy z nim. Najlepiej będzie jeśli zawczasu dowiemy się, jak obchodzić się z taką osobą, ale też poczytać więcej na temat dobrego, doświadczonego i atrakcyjnego ośrodka leczenia uzależnień. Potrafiąc zareklamować go w niebezpośredni sposób będziemy w stanie pomóc takiej osobie w najlepszy, bo niebezpośredni sposób.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz