Uzależnienie od amfetaminy - jak z tego wyjść?

Uzależnienie od amfetaminy – jak z tego wyjść?

Statystycznie, w Polsce amfetamina jest zdecydowanie najpopularniejszych spośród wszystkich dostępnych narkotyków, a jednocześnie takim, od którego najłatwiej się uzależnić. Obie te rzeczy idą zresztą w parze, a ta ostatnia generuje popyt. Od amfetaminy uzależniają się zarówno osoby młode, jak i te starsze i choć powody sięgania po nią są w ich przypadku zgoła odmienne, przebieg uzależnienia jest praktycznie taki sam. Leczenie uzależnienia wygląda zaś inaczej – to właśnie na nim skupimy się w tym wpisie, streszczając po krótce to, jak wyjść z tegoż właśnie nałogu.

Uzależnienie od amfetaminy – jak z niego wyjść?

Będąc uzależnionymi od amfetaminy jesteśmy w bardzo kiepskiej sytuacji – jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest to jeden z najsilniej uzależniających narkotyków. Jako taki, znacznie utrudnia odstawienie go. Właśnie dlatego chcąc z niego wyjść, musimy być silni i zastosować się do wszystkich podstawowych zasad. Choć zazwyczaj się tego nie mówi, amfetaminę najlepiej jest odstawiać stopniowo, powoli sięgając po coraz mniejsze jej ilości. Zwykle na terapiach proponuje się nagłe odcięcie – jest ono skuteczne, jednak powoduje jednocześnie bardzo szybki powrót „łaknienia”, któremu bardzo ciężko jest się oprzeć. Dlatego też stopniowe zmniejszanie dawki pozwoli przyzwyczaić organizm do tego, że powoli otrzymuje mniejsze jej ilości. Łatwiej mu będzie tym samym zaakceptować to, że w końcu przestanie ją przyjmować.

Jeżeli chcemy wyjść z uzależnienia, musimy mieć odpowiedni plan i gotowy „plan B” na każdą ewentualność. Gdy już uda nam się przestać zażywać tego narkotyku, musimy być gotowi na to, że w końcu pragnienie jego przyjęcia się pojawi i będzie bardzo silne. Dobrze jest wtedy mieć pod ręką kontakt czy to do psychoterapeuty, czy też do placówki zajmującej się leczeniem uzależnień. Jeżeli samy nie damy rady, ktoś z całą pewnością nam w tym pomoże.

Podstawą w wychodzeniu z nałogu jest pozbycie się jego źródła. Gdy tylko posiada się osobę, u której można się zaopatrywać w narkotyk, będzie się mogło po niego sięgnąć i go załatwić. Każdy wie, że tak działa uzależnienie od amfetaminy. Jak z niego wyjść? Przede wszystkim zapewnić sobie niemożliwość otrzymania amfetaminy od dotychczasowych dilerów, ale też pozbyć się tego, co już się posiada. Od tego można zacząć cały proces, dopiero później szukając rozwiązań, które pozwolą nad tym wszystkim zapanować i dać sobie gwarancję, że do tego wszystkiego już się nie wróci.

Jak przebiega leczenie uzależnienia od amfetaminy?

Leczenie uzależnienia od amfetaminy zazwyczaj przebiega w bardzo podobny sposób. Można je podzielić na dwa etapy:

  1. Detoksykacja organizmu, za sprawą której pozbywamy się z organizmu wszelkich toksycznych dla niego substancji. Zazwyczaj towarzyszy jej terapia farmakologiczna, która ma za zadanie złagodzić objawy tak zwanego „odstawienia”. Przyzwyczaja więc organizm do tego, że nie są mu dostarczane substancje narkotyczne, a zarazem odbudowuje jego odporność i wzmacnia go. To podstawa, na której jednak nie możemy poprzestawać.
  2. Terapia właściwa – na tym etapie powinniśmy się poddać terapii. Może ona mieć dwie formy – grupową oraz indywidualną. Psychoterapia powinna być indywidualnie dostosowana do naszych potrzeb, ale też do stopnia uzależnienia oraz aktualnych postępów w leczeniu. Terapię należy kontynuować przez jak najdłuższy czas. Często może nam się wydawać, że pozbyliśmy się już problemu – tymczasem ten bardzo łatwo wraca, często ze zdwojoną siłą. Warto tutaj polegać na specjalistach, którzy sami ocenią, czy jesteśmy w stanie odstawić już terapię i powrócić do normalnego życia.

Oczywiście należy pamiętać, że leczenie uzależnienia jest procesem, który jest niesamowicie trudny do przejścia i potrafi trwać naprawdę długo. Nie należy się w nim zdawać wyłącznie na pomoc z zewnątrz. Najwięcej do powiedzenia mamy oczywiście my sami, nasze samozaparcie oraz to, czy tak właściwie jesteśmy w stanie zdobyć się na wyrzeczenia. Przed nami bardzo wiele przeciwności losu oraz kłód, które życie będzie nam rzucało pod nogi. Jeśli jednak rzeczywiście będziemy chcieli osiągnąć oczekiwany przez nas cel, na pewno będziemy w stanie to zrobić.

Podsumowanie

Jedną z najpoważniejszych dolegliwości, na które może cierpieć człowiek jest uzależnienie od amfetaminy. Jak z tego wyjść? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste, a im dłużej spożywało się ten narkotyk, tym będzie to trudniejsze i bardziej skomplikowane. Leczenie najlepiej jest wdrożyć tak szybko, jak to tylko możliwe, koniecznie przy udziale osoby z zewnątrz. Mało kto ma bowiem na tyle dużo samozaparcia, by być w stanie poradzić sobie z nim w całości na własną rękę.

Jeżeli zmagamy się z tym problemem i czujemy, że musimy sięgnąć po pomoc, dobrze byłoby, gdybyśmy skierowali się do ośrodka leczenia uzależnień. Im atrakcyjniejszy on będzie, tym łatwiej będzie nam poradzić sobie z tym problemem. Pamiętajmy, że nie musimy tu być pozostawieni sami sobie. Nigdy nie jest za późno, by poprosić o pomoc. Nawet wtedy, gdy wszystko wymyka się spod kontroli.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz