Przepicie wszywki alkoholowej
Wszywka alkoholowa, znana również jako Esperal jest popularną metodą wspomagającą leczenie choroby alkoholowej. Jako element terapii awersyjnej działa na zasadzie wywoływania nieprzyjemnych objawów po spożyciu alkoholu, których zadaniem jest zniechęcenie pacjenta do sięgania po napoje wysokoprocentowe.
Mimo nieprzyjemnych objawów, jakie wywołuje uwalniany do krwiobiegu disulfiram w połączenie z alkoholem etylowym, część pacjentów zastanawia się czy możliwe jest „przepicie” wszywki i dalsze spożywanie alkoholu bez nieprzyjemnych reakcji ze strony organizmu. Czy można przepić Esperal? Czym objawia się przepicie wszywki i jakie powoduje skutki?
Działanie wszywki alkoholowej
Nie sposób odpowiedzieć na pytanie o możliwość przepicia wszywki alkoholowej bez zrozumienia zasady działania leku. Disulfiram blokuje wydzielanie enzymów trawiących alkohol, zaburzając tym samym metabolizm etanolu i prowadząc do nagromadzenia się we krwi aldehydu octowego. Skumulowany aldehyd octowy prowadzi do bardzo nieprzyjemnych, a zarazem niebezpiecznych dolegliwości, które można porównać do objawów kaca, z tą różnicą że występują znacznie szybciej (już w 10 minut po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu) i są o wiele bardziej intensywne.
Substancja czynna zawarta we wszyciu uaktywnia się wyłącznie w kontakcie z alkoholem. Jej obecność w krwiobiegu nie daje żadnych objawów, ani dolegliwości tak długo, jak długo dana osoba zachowuje abstynencję. Działanie wszywki alkoholowej jest kwestią indywidualną, a okres aktywnego oddziaływania na organizm pacjenta szacowany jest na 8 do 12 miesięcy. Po tym czasie pacjent może się zdecydować na przyjęcie kolejnej dawki leku.
Czy można przepić Esperal?
Mówiąc o przepiciu wszywki alkoholowej pacjenci mają na myśli taki sposób lub formę spożywania alkoholu lub też jego ilość, która niweluje nieprzyjemnie działanie disulfiramu uwolnionego do krwiobiegu bez konieczności usuwania leku spod skóry. W praktyce nie jest to możliwe, a spożywanie alkoholu po przeprowadzeniu wszycia zawsze będzie się wiązało z nieprzyjemnymi i intensywnymi skutkami ubocznymi. Wyjątek stanowią sytuacje, w których wchłanianie leku zostało zaburzone np. przez torbiel.
Przekonanie o możliwości „przepicia” wszywki alkoholowej jest więc mitem, który prowadzić może do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Spożywanie alkoholu po wszyciu esperalu powoduje gwałtowny wzrost stężenia aldehydu octowego w organizmie, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zatrucia alkoholowego, drgawek, a nawet śmierci. Dlatego osoby z wszyciem powinny całkowicie unikać spożywania alkoholu.
Objawy przepicia wszywki alkoholowej
Konsekwencje wynikające z połączenia disulfiramu z etanolem są bardzo silne i nieprzyjemne, mogą być także niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Pacjent odczuwa pierwsze objawy przepicia wszywki alkoholowej już w ciągu 10 minut od spożycia niewielkiej dawki alkoholu. To przede wszystkim:
- bóle i zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- ogólne osłabienie organizmu.
Dalsze spożywanie alkoholu skutkuje jeszcze wyższym stężeniem aldehydu octowego we krwi, a co za tym idzie nasileniem się odczuwanych objawów i pojawieniem nowych:
- skoków ciśnienia,
- zaburzenia rytmu serca,
- nadmiernej potliwości,
- niewydolności krążeniowej, która może prowadzić do zawału serca.
Przepicie wszywki wiąże się również z wystąpieniem psychozy alkoholowej, halucynacji i majaczenia. Wszystkie te dolegliwości razem przekładają się na występowanie stanów lękowych oraz nasilający się strach przed śmiercią. W zależności od ilości spożytego alkoholu oraz indywidualnych predyspozycji organizmu omawiane objawy mogą się utrzymywać od 4 do nawet 10 godzin.
Skutki przepicia wszywki alkoholowej
Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, spożywanie alkoholu po wszyciu esperalu (wszywki alkoholowej) jest niezwykle ryzykowne i może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych oraz konsekwencji w sferze społecznej i psychicznej.
Poza omawianymi powyżej objawami łączenia alkoholu z disulfiramem, skutki regularnego przepijania wszywki alkoholowej mogą obejmować zapaść, uszkodzenia wątroby i innych narządów wewnętrznych a nawet śmierć. Dlatego sięganie po tę formę wspomagania leczenia choroby alkoholowej powinno być świadomą decyzją pacjenta, którą ten podejmuje po zapoznaniu się z wszelkimi możliwymi efektami ubocznymi przerwania abstynencji.
Spożywanie alkoholu z wszyciem często skutkuje intensywnymi doznaniami w obrębie sfery psychicznej. To lęk, panika i strach przed śmiercią. Doznania te mogą wpływać na relacje osoby uzależnionej z bliskimi, prowadząc do izolacji społecznej i pogłębiania się problemów psychicznych. Dlatego też wszywki nie są rekomendowane u osób borykających się z problemami psychicznymi, ani u osób, które mają za sobą próby samobójcze.
Wsparcie terapeutyczne w procesie leczenia alkoholizmu z wszywką
Sytuacje, w których dochodzi do przepijania wszywki alkoholowej lub błędnego koła aplikacji i usuwania leku na życzenie pacjenta najczęściej wynikają z niezrozumienia roli tego narzędzia w leczeniu choroby alkoholowej. Wszywka sama w sobie nie jest rozwiązaniem całkowitym. Kluczem do skutecznego leczenia alkoholizmu jest połączenie farmakologicznych metod leczenia z wsparciem terapeutycznym. Wsparcie to jest niezbędne, aby pomóc pacjentowi zrozumieć przyczyny swojego uzależnienia, nauczyć go radzenia sobie z pokusami oraz budować zdrowe nawyki i strategie radzenia sobie ze stresem. Ocenę skuteczności wszywki jako narzędzia wspierającego walkę z alkoholizmem należy przeprowadzać w kontekście kompleksowego leczenia, które powinno obejmować wsparcie farmakologiczne, terapię indywidualną i grupową oraz wsparcie po zakończeniu leczenia.