jak pomóc alkoholikowi

Jak pomóc alkoholikowi?

Zastanawiasz się od jakiegoś czasu jak pomóc alkoholikowi w rzuceniu nałogu?  Uzależnienie od alkoholu, które oficjalnie uznane…

Zastanawiasz się od jakiegoś czasu jak pomóc alkoholikowi w rzuceniu nałogu? 

Uzależnienie od alkoholu, które oficjalnie uznane zostało za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia, należy do chorób pierwotnych. Nałóg ten ma podłoże zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Dotyka dużej części społeczeństwa, niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia. Zwykle rozpoczyna się od chęci poprawienia sobie samopoczucia, zapomnienia o rzeczywistych problemach czy zrelaksowania się po pracy. Niestety, z czasem uzależnienie postępuje, a osoba spożywająca nie jest w stanie funkcjonować już bez alkoholu etylowego. Problem z czasem zaczyna dotykać również najbliższych, którzy stają się osobami współuzależnionymi. Alkoholizm, oprócz ciągłej potrzeby spożywania substancji wyskokowych, niesie za sobą również inne konsekwencje, między innymi psychologiczne, zdrowotne i społeczne.

Uzależnienie od alkoholu – początki

Zwykle każde uzależnienie rozpoczyna się niewinnie – od spotkań ze znajomymi, poszukiwania nowych doznań, eksperymentowania czy nawet nudy. W przypadku alkoholu istnieje bardzo cienka granica pomiędzy piciem okazjonalnym a nałogiem. Chory zwykle nie zauważa swojego problemu, nie wie, jak substancje wyskokowe oddziałują na jego psychikę i zachowania. Codziennością staje się dla niego sięganie po alkohol, czymś zwyczajnym i oczywistym. Co ważne, nałóg alkoholowy nie bierze się wyłącznie z częstotliwości spożywania. Wpływ ma tu również genetyka, podłoże psychologiczne oraz środowisko.

Alkoholizm – objawy

W związku z tym, że chory zazwyczaj nie zauważa swojego problemu, przeważnie to najbliższe osoby zaczynają dostrzegać pierwsze symptomy nałogu. Pierwszym niepokojącym sygnałem może być zwiększona częstotliwość oraz ilość wypijanych trunków. Pojawia się rosnąca tolerancja na alkohol etylowy, stąd też osoba uzależniona musi przyjmować go coraz więcej, dla uzyskania pożądanego efektu. Odczuwa również głód alkoholowy, czyli nieustanne pragnienie przyjmowania kolejnych dawek napojów wyskokowych. W sytuacji, gdy nie może w danym momencie sięgnąć po kolejną porcję promili, pojawia się u niego lęk, że nie jest w stanie poradzić sobie bez niej. Zaczyna mieć miejsce również zespół abstynencyjny, objawiający się nudnościami, drażliwością, dreszczami, odczuwaniem niepokoju i nadmiernym poceniem. Uzależniony zaczyna tracić kontrolę nad swoim zachowaniem i życiem, zaniedbuje obowiązki służbowe i domowe oraz relacje społeczne. Mogą pojawić się u niego również problemu z pamięcią, przez spożywane ilości. 

jak pomoc alkoholikowi

Etapy postępowania alkoholizmu 

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą przewlekłą i postępującą. Ujawnia się zwykle dopiero po czasie i trwa bardzo długo, powodując tym samym niewydolność wielu narządów w organizmie. Zachodzące zmiany mogą być nieodwracalne i prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, nawet do śmierci. Choroba, jaką jest alkoholizm, jest nieuleczalna, jednak można zatrzymać jej postępowanie. Właśnie dlatego istotne jest to, aby zdiagnozować ją jak najszybciej i prędko podjąć leczenie. 

Pierwsza faza uzależnienia od alkoholu, która nazywana jest też wstępną bądź prealkoholową, polega na okolicznościowym przyjmowaniu substancji wyskokowych, staje się idealnym sposobem na poprawę samopoczucia. Przyjemne uczucie odprężenia i relaksu staje się powodem, dla którego chory coraz częściej sięga po alkohol. Ten etap może trwać długi czas, pozornie nie zwiastując większych problemów.

Druga faza, ostrzegawcza, zaczyna przejawiać pierwsze negatywne skutki, w postaci zaników pamięci. Nawet podczas spożywania niewielkich dawek alkoholu, pojawiają się luki pamięciowe. Mimo to, uzależniony coraz częściej zaczyna sięgać po coraz mocniejsze trunki. Zaczyna mieć wyrzuty sumienia, jednak by je wyciszyć, zaczyna się ukrywać ze swoim problemem.

Kolejny etap przechodzi w stan krytyczny, podczas którego chory już całkiem traci kontrolę nad nałogiem. Towarzyszący mu głód alkoholowy sprawia, że obojętne stają się wszystkie negatywne konsekwencje. Nie dopuszcza do momentu, w którym zabraknie mu tak ważnych dla niego substancji wysokoprocentowych. Rozpoczyna się etap przewlekły, w którym puszczają wszelkie hamulce, uzależniony utrzymuje stały poziom alkoholu we krwi, potrzebując jednocześnie coraz większej ilości trunków. Odbija się to już nie tylko na jego relacjach społecznych i sytuacji zawodowej, ale i na zdrowiu. 

Jak pomóc alkoholikowi?

Do pomocy alkoholikowi potrzebna jest przede wszystkim jego świadomość problemu i chęć podjęcia leczenia. Bez tego nie będzie w stanie trzymać się właściwych zasad postępowania, które są niezbędne do wyrwania się z nałogu. Jeśli chory chce podjąć walkę, można wówczas udać się do specjalisty, który postawi sprecyzowaną diagnozę wraz z planem wychodzenia z uzależnienia. W zależności od stopnia zaawansowania problemu, podjęte leczenie może wyglądać różnie. Zwykle opiera się na psychoterapii indywidualnej bądź grupowej oraz farmakoterapii. Osoby współuzależnione także powinny udać się na terapię. Największą skuteczność odnotowuje się w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, gdzie chory całkowicie odcięty jest od alkoholu, poznaje osoby z takim samym problemem i od nowa uczy się życia w społeczeństwie.

Podobne wpisy