Spadek masy po odstawieniu alkoholu
Odstawienie alkoholu wymaga wiele pracy, a przede wszystkim samo zapału. Alkohol prowadzi do silnego uzależnienia, którego skutki są negatywne dla organizmu. Abstynencja może w pozytywny sposób wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Jednym z efektów odstawienia alkoholu może być spadek masy ciała. Dlaczego tak się dzieje?
Spożywanie alkoholu
Regularne spożywanie alkoholu może zaburzyć prawidłowe działanie organizmu. Pozbawia nas odpowiednich poziomów składników odżywczych, mineralnych oraz witamin. Kalorie zawarte w alkoholu są nazywane pustymi kaloriami – nie posiadają żadnych składników odżywczych. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do złych nawyków żywieniowych i z czasem zastąpić jedzenie. Spożywanie alkoholu przez dłuższy czas może zakłócić funkcjonowanie układu pokarmowego i powodować powstawanie brzucha piwnego.
Alkohol jest substancją, która jest toksyczna. Organizm nie magazynuje jej w ten sam sposób jak białka, tłuszcze czy węglowodany. Zwiększone spożycie energii przy spożywaniu alkoholu sprzyja dodatniemu bilansowi energetycznemu oraz przyrostowi masy ciała. Duże dawki alkoholu są zagrożeniem dla wszystkich narządów. Najczęściej wpływają na trzustkę, wątrobę i mózg. Dodatkowo oddziałuje on na układ nerwowy – zaburzenia ruchu i mowy, pojawiają się bóle mięśni, głowy, a w poważniejszych przypadkach tak zwaną padaczkę alkoholową.
Zazwyczaj podczas picia alkoholu podjada się różnego rodzaju przekąski. Są one wysokokaloryczne i przyczyniają się do wzrostu wagi. Dodatkowo osoby, które często spożywają alkohol bardzo rzadko są aktywne fizyczne, a to jest kolejną przyczyną nadwagi. W większości przypadków łączymy alkohol z sokami, napojami gazowanymi czy syropami. Najbardziej popularne są kolorowe drinki, a to one mają najwięcej kalorii.
Zalety odstawienia alkoholu
Spożywanie alkoholu nawet w małych ilościach nie jest za bardzo zdrowe. Większe ilości mogą prowadzić do alkoholizmu, a co się z tym wiąże – szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Abstynencja pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Zmiany po odstawieniu alkoholu mogą być widoczne już kilka dni później. Człowiek często spożywający alkohol zaczyna mieć problemy ze snem. Wbrew pozorom po alkoholu łatwiej jest zasnąć, ale jest to znacznie gorszej jakości. Człowiek budzi się zmęczony i osłabiony. Rezygnacja z alkoholu sprawi, że sen będzie wydajniejszy i spokojniejszy. Częste spożywanie napojów wysokoprocentowych może przyczyniać się do pojawienia się stanów depresyjnych i lękowych. Odstawienie alkoholu z pewnością poprawi samopoczucie i nastrój.
Dodatkowo alkohol powoduje, że skóra staje się bardziej wysuszona, narażona na niedoskonałości. Rezygnacja z picia sprawi, że skóra jest bardziej promienna, jaśniejsza i lepiej nawilżona. Alkohol powoduje też rozkojarzenie. Jego duże ilości wywołują zaniki pamięci. Abstynencja zwiększa skupienie, kreatywność i pamięć. Co więcej, alkohol posiada kalorie, które są nazywane pustymi. Rezygnując z jego spożywania możemy się ich pozbyć i schudnąć kilka kilogramów.
Efekty po rezygnacji z alkoholu
Pierwsze dni po odstawieniu alkoholu mogą być nieprzyjemne. Wiele zależy od organizmu i stanu zdrowia człowieka, ale w większości przypadków po długotrwałym spożywaniu alkoholu może pojawić się zespół abstynencyjny. Jego odstawienie powoduje osłabienie metabolizmu, mniej energii, bezsenność i apatię. Taki stan może się utrzymywać przez jakiś czas. Trzeba pamiętać, że alkohol niesie ze sobą wiele negatywnych skutków ubocznych. Każda przerwa od jego spożywania przynosi pozytywne zmiany. Niektóre nie są widoczne z zewnątrz, z pewnością jest to dobre dla naszej wątroby, ale i pozostałych narządów, a nawet dla funkcjonowania mózgu. Po odstawieniu alkoholu poprawia się metabolizm oraz trawienie, zmniejsza się poziom glukozy we krwi, obniża się ciśnienie tętnicze i cholesterol, wątroba staje się mniej narażona na marskość.
Pojawienie się zespołu abstynencyjnego
Czym jest zespół abstynencyjny? To zespół objawów, które występują u osób uzależnionych od konkretnej substancji, do ujawnienia którego dochodzi w sytuacji zaprzestania przyjmowania tej substancji lub zmniejszenia dawek. Alkoholowy zespół abstynencyjny pojawia się w momencie odstawienia go po długim, regularnym spożywaniu. Jest on konsekwencją nadużywania alkoholu i wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Zespół abstynencyjny może pojawić się od razu po zaprzestaniu picia alkoholu lub po kilku dniach. Im dłużej alkohol był przyjmowany przez daną osobę, tym ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego wzrasta.
Organizm, który przyjmuje duże ilości alkoholu wykształca pewnego rodzaju tolerancję na ten związek i zaczynają występować efekty, które wcześniej się nie pojawiały.
Zespół abstynencyjny objawia się przede wszystkim drgawkami i majaczeniem. Dodatkowo pojawiają się nudności, przyspieszona akcja serca, niepokój, bezsenność, zaburzenia świadomości. Co ciekawe, zespół abstynencyjny może pojawić się w przypadku jednorazowego zażycia dużej dawki substancji wpływającej na ośrodkowy układ nerwowy. Jednak dzieje się tak bardzo rzadko i częściej w przypadku narkotyków niż alkoholu.