Odstawienie alkoholu – pierwsze dni

Alkoholizm to przewlekła choroba pierwotna, która zostaje z człowiekiem do końca życia. Może być tragiczna w swoich…

Alkoholizm to przewlekła choroba pierwotna, która zostaje z człowiekiem do końca życia. Może być tragiczna w swoich skutkach i prowadzić nawet do śmierci. Można jednak zahamować jej postępowanie, to jednak bardzo wymagający proces, który obejmuje nie tylko uzależnionego, ale i jego bliskich. W związku z tym, iż nałóg ten ma podłoże zarówno fizyczne, jak i psychiczne, leczenie, aby było skuteczne, musi przebiegać na kilku różnych płaszczyznach. Niezależnie od stopnia zaawansowania uzależnienia, kluczem i pierwszym krokiem do powodzenia w tej sytuacji jest chęć do walki i silna wola chorego. Niezbędna jest również pomoc specjalistów, prawidłowo postawiona diagnoza oraz dobrze poprowadzona psychoterapia.

Odstawianie alkoholu – w jaki sposób?

Do podjęcia jakichkolwiek kroków w kierunku leczenia uzależnienia od alkoholu, konieczne jest zachowanie trzeźwości przez chorego. Na skutek wcześniejszego regularnego przyjmowania wysokoprocentowych substancji, w jego organizmie zaszedł szereg zmian, a w krwiobiegu cały czas utrzymywany był stały poziom alkoholu. Obniżając nagle jego stężenie we krwi, można doprowadzić do odczuwania bardzo nieprzyjemnych dolegliwości i konsekwencji, jak między innymi napady drgawkowe, drażliwość, bezsenność, wzrost temperatury ciała czy zlewne poty. Wówczas zwykle pojawia się potrzeba wypicia trunku, który złagodzi objawy zespołu odstawiennego. Obawa przed nim może prowadzić to nieprzerwanego spożywania i bycia pod wpływem alkoholu, co z kolei nazywa się ciągiem alkoholowym. Zwykle właśnie w ten sposób kończy się samodzielne nagłe odstawienie uzależniających substancji. Można jednak zdecydować się na detoks alkoholowy, pod okiem specjalistów, w szpitalu lub w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Tam, podczas odtruwania, zostaną podane choremu niezbędne leki i mikroelementy, które pomogą w przejściu najtrudniejszego, pierwszego etapu leczenia.

Odstawienie alkoholu pierwsze dni

Zespół abstynencyjny – pierwsze chwile po odstawieniu

W ciągu 24 do 36 godzin po odstawieniu alkoholu, zaczynają pojawiać się pierwsze objawy zespołu abstynencyjnego. Może on przyjmować różną formę, od bólu głowy i brzucha, nudności i biegunki po osłabienie, rozbicie, tachykardię, suchość w ustach, wysuszenie śluzówek, nieokreślony lęk czy niepokój. Nawadnianie organizmu, w połączeniu z witaminami, glukozą i elektrolitami pomoże w zniwelowaniu nieprzyjemnych odczuć.

W cięższej formie, zespół abstynencyjny może przybrać formę powikłanych objawów abstynencyjnych, czyli między innymi padaczki alkoholowej i majaczenia drżennego (delirium tremens). Drugie z wymienionych to zaburzenia świadomości, omamy, a także urojenia. W takim stanie chory może posunąć się do czynów samobójczych bądź też do ciężkich czynów przestępczych. Kolejnym objawem może być halucynoza słuchowa, podczas której występują przede wszystkim omamy słuchowe i lęk. Wszystkie ze wskazanych powikłanych objawów są przesłankami do leczenia szpitalnego, podczas którego chory, oprócz nawadniania i przyjmowania witamin, dostanie także odpowiednie środki przeciwpsychotyczne i uspokajające.

Odstawienie alkoholu – pierwszy krok do rzucenia nałogu

Pierwszym krokiem do podjęcia walki z chorobą, jaką jest alkoholizm, jest świadomość chorego o jej istnieniu, a także jego chęci i silna wola. Wówczas konieczne jest odstawienie szkodliwej dla niego substancji, które może przebiegać w formie detoksykacji w specjalistycznym ośrodku, bądź też w warunkach domowych. Należy jednak mieć na względzie powikłania po nagłym odstawieniu, możliwe skutki i złe samopoczucie. W tym procesie niezbędne będzie nie tylko wsparcie specjalistów, lecz przede wszystkim najbliższych osób. Nie wszyscy potrafią odnaleźć się w danej sytuacji i okazać empatię, dlatego warto otaczać się jedynie zaufanymi ludźmi, którzy pomogą przetrwać uzależnionemu ten wyjątkowo ciężki czas. Jest to jeden z ważniejszych i dających najlepsze skutki elementów leczenia. Dom alkoholika powinien zostać wyczyszczony ze wszystkich przedmiotów, które mogłyby kojarzyć się z piciem. Jego otoczenie powinno powstrzymać się również od spożywania napojów wyskokowych w jego towarzystwie, przynajmniej na jakiś czas. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie czasu chorego, tak, aby nie miał on czasu myśleć o swoim nałogu i mógł dobrze wykorzystać czas, który do tej pory przeznaczał na spożywanie alkoholu.

Odstawienie alkoholu powinno być stopniowe, aby jak najbardziej złagodzić bardzo przykre objawy zespołu abstynencyjnego. Pierwsze dni i tak będą wyjątkowo bolesne – dlatego też warto udać się po pomoc do szpitala lub zamkniętego ośrodka prywatnego na detoksykację. Po osiągnięciu stabilnego stanu psychofizycznego i oczyszczeniu organizmu, należy udać się na terapię uzależnień – indywidualną lub grupową. Tam chory nauczy się od nowa żyć w społeczeństwie, spędzać czas na swoich pasjach, poznawać nowych ludzi i rozmawiać. Zmiana otoczenia także ma wpływ na poprawę samopoczucia i spojrzenie na życie z dystansem. Będzie to kolejny krok do nauki radzenia sobie również na wszystkich innych płaszczyznach, a także do nauki życia w trzeźwości.

Podobne wpisy