Jak stopniowo odstawić alkohol?
Uzależnienie od alkoholu dotyczy nie tylko sfery fizycznej chorego, lecz także psychicznej. Stopniowo wyniszcza organizm, a także negatywnie wpływa na relacje społeczne, obowiązki domowe i służbowe. Gwałtowne odstawienie wysokoprocentowych substancji może wywołać szereg objawów groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Warto więc podejść do tego z głową i zdecydować się na stopniowe odstawienie alkoholu.
Nagłe odstawienie alkoholu – czy to dobry pomysł?
W organizmie alkoholika, na skutek regularnego spożywania dużych ilości alkoholu, dochodzi do zmian. Między innymi uruchamiają się mechanizmy adaptacyjne. Czynności ośrodkowego układu nerwowego muszą być zwiększane dla prawidłowego funkcjonowania, w związku z czym zmienia się aktywność mózgu uzależnionego. Nadużywanie alkoholu powoduje choroby układu krążenia, przyczyniając się do nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu pracy serca, kardiomiopatii alkoholowej, a także zmiany w układzie pokarmowym, skutkujące przewlekłym zapaleniem błony śluzowej, trzustki, przełyku, stanami zapalnymi dwunastnicy i żołądka oraz refluksu żołądkowo – przełykowego. Gdy zaś ilość alkoholu we krwi znacząco się obniży, chory zaczyna odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Wówczas odczuwa on potrzebę napicia się trunku, który załagodzi lub zapobiegnie objawy niskiego stężenia alkoholu we krwi.
Nagłe rzucenie picia może pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje, jak zagrażające życiu napady drgawkowe, drażliwość, bezsenność, wzrost temperatury ciała czy zlewne poty. Złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości możliwe jest poprzez przyjęcie kolejnej dawki alkoholu. Obawa przed ponownym pojawieniem się objawów zespołu odstawiennego skutkuje ciągłym alkoholizowaniem się przez dłuższy okres czasu. Stan kilkudniowego bycia pod wpływem alkoholu określany jest jako cug alkoholowy.
Stopniowe odstawienie alkoholu
Pierwsze objawy zespołu abstynencyjnego są odczuwalne po około 24 do 36 godzinach od ostatniej przyjętej dawki. Jeśli przyjmie on łagodną formę, wówczas może powodować bóle brzucha, bóle głowy, nudności, biegunkę, jadłowstręt. Do odczuwanych symptomów zaliczyć można także ogólne osłabienie, rozbicie, tachykardię, suchość w ustach, wysuszenie śluzówek, nieokreślony lęk czy niepokój, a także drżenie rąk oraz innych części ciała. Czas ten pomoże przetrwać regularne nawadnianie organizmu, wspomaganie się glukozą, elektrolitami, czy witaminą B1. Można zdecydować się również na detoksykację organizmu w specjalistycznym prywatnym ośrodku.
Odstawienie alkoholu po wpadnięciu w ciąg alkoholowy jest jeszcze trudniejszy. Może przybierać postać powikłanych objawów abstynencyjnych. Do wymienionych wyżej objawów dochodzi wówczas padaczka alkoholowa oraz majaczenie drżenne (delirium tremens). Majaczenie drżenne objawia się z kolei zaburzeniami świadomości, omamami wzrokowymi i urojeniami. Mogą prowadzić one chorego do ciężkich czynów przestępczych lub samobójczych. Wówczas są to jednoznaczne przesłanki do leczenia szpitalnego, gdzie uzależniony otrzyma środki przeciwpsychotyczne, uspokajające, prócz tego uzupełnia się mu elektrolity oraz płyny. Alternatywą dla majaczenia jest ostra halucynoza słuchowa, podczas której występują przede wszystkim omamy słuchowe i lęk.
Jak stopniowo odstawić alkohol? Wsparcie bliskich
Sukces, który można osiągnąć wygrywając starcie z alkoholizmem, składa się z kilku bardzo istotnych czynników. Przede wszystkim, niezbędnym elementem wyjścia z nałogu jest zdanie sobie sprawy o swoim problemie. Chory powinien mieć świadomość tego, co dzieje się z nim i jego otoczeniem – często jest już na to o wiele za późno.
Podejmując decyzję o stopniowym odstawieniu, dobrze jest zwrócić się również do rodziny i przyjaciół, którzy są w stanie okazać wsparcie. Alkoholik namawiany do okazjonalnego wypicia może nie być na tyle silny, aby odmówić. Warto więc, aby bliskie osoby były przy chorym przez cały okres leczenia. Taka pomoc w terapii jest nieoceniona dla skuteczności prowadzonych przez psychoterapeutów i psychiatrów działań. Dobrze jest również wyczyścić dom i pozostałe najbliższe otoczenie z butelek i innych rzeczy, które mogłyby się kojarzyć z piciem alkoholu. Następnie należy zagospodarować czas, który do tej pory przeznaczony był na spożywanie wyskokowych trunków.
Stopniowe odstawienie alkoholu powinno złagodzić negatywne skutki zespołu abstynencyjnego, jednak przy zaawansowanej chorobie alkoholowej i taki sposób może nie uchronić przed poważnym stanem, jaki zwykle pojawia się w pierwszych dniach. Zaleca się jednak zgłoszenie na detoksykację do szpitala lub zamkniętego ośrodka prywatnego. Po ustabilizowaniu się stanu psychofizycznego, można podjąć się terapii uzależnień, indywidualnej bądź grupowej, która pomoże nie wracać więcej do picia, umożliwi poznanie nowych ludzi oraz zmianę otoczenia. Takie wyjście z pewnością wpłynie na poprawę dobrego samopoczucia chorego, nauczy się on od nowa prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, poprawi stosunku z rodziną, zdobędzie nowe pasje oraz stopniowo ułatwi mu radzenie sobie także na innych płaszczyznach jego życia.