Detoks alkoholowy w domu

Alkoholizm to choroba, która postępuje bardzo długo i zazwyczaj odkrywa się ją za późno. Napoje wysokoprocentowe towarzyszą wielu osobom podczas spotkań ze znajomymi, goszczą na świątecznych stołach oraz przy okazji imprez okolicznościowych z rodziną. Spożywanie trunków w niewielkich ilościach, okazjonalnie i pod kontrolą nie jest powodem do niepokoju. Jednak, gdy alkohol staje się codziennością, ucieczką od rzeczywistości i jedyną formą spędzania czasu, wówczas jest to poważny nałóg. Jak każdą inną chorobę, alkoholizm trzeba leczyć. Z tą różnicą, że tego uzależnienia nie da się wyleczyć w pełni. 

Pierwszym krokiem do wyjścia z alkoholizmu jest odstawienie uzależniających substancji. Nie zawsze jest to proste, gdyż oprócz ciągłej ochoty spożywania go, może wystąpić również zespół odstawienny. Jest to reakcja organizmu na brak dostarczania mu trunków, która objawiać się może między innymi atakiem padaczkowym, odwodnieniem, omamami, zaburzeniami neurologicznymi i kardiologicznymi. Mogą mieć one negatywne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Detoks alkoholowy w domu

Wyjście z uzależnienia powinno być poprzedzone pozbyciem się z organizmu wszelkich pozostałości po spożywanym alkoholu oraz pozostałych toksyn. Wiele osób próbuje przeprowadzić detoksykację w domu – ma to sens w przypadku jednorazowego zatrucia. Wówczas najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie, sprawdza się również kawa i zielona herbata. Coraz popularniejsze robi się również odtruwanie w domu przy pomocy specjalisty. Przyjeżdża on pod wskazany adres z kroplówką z glukozy i soli fizjologicznej. Pomaga ona przywrócić równowagę wodno – elektrolitową w organizmie. Warto zastosować również dietę oczyszczającą, polegającą na piciu dużej ilości soków z warzyw, na przykład selera, pora czy marchewki. 

Detoks alkoholowy w domu

W przypadku nałogowych alkoholików, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Przede wszystkim, takie działania są mniej motywujące do wytrwania w abstynencji. Co więcej, próbując leczyć się samodzielnie, chory nie ma informacji na temat swojej gospodarki wodnej i elektrolitowej – do tego potrzebne są specjalistyczne badania. Nikt też nie wie, jak dokładnie zareaguje organizm na odstawienie substancji, do której jest przyzwyczajony. Mogą mieć miejsce na przykład halucynacje wzrokowe i słuchowe, które często prowadzą do jeszcze groźniejszych skutków. Nieodłącznym elementem detoksykacji jest również prawidłowe uzupełnianie elektrolitów oraz farmakologia. Bezpieczny detoks alkoholowy może zatem odbywać się tylko w przystosowanym do tego celu miejscu.  W ten sposób można zapobiec występującym niedogodnościom i komplikacjom. Im szybciej chory zgłosi się do specjalistycznej placówki, tym lepiej. W ten sposób uda mu się uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z przebiegiem detoksu alkoholowego. Jego stan będzie na bieżąco monitorowany, a przykre konsekwencje będą mogły być niwelowane poprzez podawanie odpowiednich środków farmakologicznych. 

Jak długo trwa detoksykacja alkoholowa?

Lekkie zatrucie alkoholowe, potocznie zwane kacem, można wyleczyć w domu. Objawy, jak nudności, wymioty, ból głowy czy ogólne osłabienie nie są tak silne, by prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Trwają zazwyczaj kilka godzin, a pełne odtrucie alkoholowe od jednego do dwóch dni. Inaczej jest w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, gdzie w ich organizmie przebiega nieustające zatrucie alkoholem. Wówczas chorego należy skonsultować ze specjalistą, który postawi dokładną diagnozę i zadecyduje o dalszych krokach leczenia. Diagnostyka powinna objąć wszelkie przebyte choroby wraz z metodami ich leczenia, zaawansowanie uzależnienia alkoholowego, a także to, czy dane objawy występowały już u pacjenta wcześniej. Ważne jest to, czy spożywane trunki przez chorego pochodziły wyłącznie ze sklepu, czy też były zdobywane z nielegalnego źródła. Lekarz powinien sprawdzić również układ oddechowy, układ krążenia i układ nerwowy, a także stan psychiczny pacjenta. W poważnych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, jak badanie krwi i stopnia uszkodzenia wątroby, RTG klatki piersiowej czy USG brzucha. Detoks alkoholowy w szpitalu trwa zazwyczaj do 10 dni. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jest to jednak tylko element kompleksowej terapii alkoholizmu. Pełne leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, aby przywrócić zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Po zakończeniu detoksykacji osoba uzależniona powinna więc udać się na profesjonalną psychoterapię uzależnień. Dodatkowo może wykorzystać jedną z metod awersyjnych, na przykład wszywkę alkoholową z disulfiramem. Przerwanie ciągu alkoholowego jest jedynie wstępem do życia w pełnej trzeźwości, jednak pomaga w zmotywowaniu się do wytrwania w abstynencji i do podejmowania kolejnych kroków. Najbardziej skuteczne jest kompleksowe leczenie w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień. Tam, pod opieką specjalistów, w bezpieczny sposób można przejść przez wszystkie etapy wychodzenia z uzależnienia. Działając na wielu płaszczyznach jednocześnie można najszybciej i najskuteczniej osiągnąć stan fizycznej i psychicznej równowagi.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz