Jak wyjść z uzależnienia?
Uzależnienia są coraz częściej występującymi chorobami. Człowiek jest w stanie uzależnić się od każdej substancji, a nawet czynności. Znany wielu osobom jest zakupoholizm, pracoholizm, alkoholizm czy lekomania. W obecnych czasach często zatracamy się w różne używki, żeby sprostać wielu zadaniom i presji społeczeństwa. Jak poradzić sobie z uzależnieniem, gdy zabrniemy za daleko? Jak wyjść z uzależnienia?
Uzależnienie – charakterystyka
Bez względu na status społeczny, wiek czy pochodzenie, uzależnienia występują u ludzi na całym świecie. Nieleczone mogą prowadzić do różnych powikłań, niebezpiecznych zmian w organizmie, a nawet śmierci. Leczenie uzależnień ma na celu przede wszystkim resocjalizację osoby uzależnionej. W konsekwencji ma prowadzić do zmniejszenia, a w końcu zaprzestania przyjmowania substancji psychoaktywnych. Na szczęście w obecnych czasach podnosi się świadomość diagnozowania choroby jaką jest uzależnienie.
Uzależnienie jest stanem psychicznym, czasami także fizycznym, który wynika z interakcji między organizmem a środkiem uzależniającym. Charakteryzuje się zmianą zachowania i innymi reakcjami, do których należy konieczność zażywania tego środka, w sposób ciągły lub okresowy, w celu doznania jego wpływu na psychikę, a niekiedy także po to, żeby uniknąć przykrych objawów wynikających z jego braku. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do każdej możliwej używki w bardzo prosty sposób. Sprawia to, że chcemy sięgać po nie coraz częściej. Przez to powstaje uzależnienie. Ma ono destrukcyjny wpływ na życie człowieka i trudno jest się od niego wyzwolić. Występują także uzależnienia psychiczne. Polegają one na silnej, stałej potrzebie wykonywania określonej czynności – hazard, zakupy, jedzenie, granie w gry, seks. Cechami tego uzależnienia mogą być:
- wypalenie emocjonalne
- wzrost napędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego
- fizyczne wyniszczenie, brak zainteresowania otoczeniem i utrata dotychczasowych zainteresowań
- obniżenie efektu przyjemności, który dostarcza dana czynność
- utrzymujące się natręctwa myślowe
- usprawiedliwianie się.
Stan, w którym może być osoba uzależniona, nie potrafi poradzić sobie bez pomocy z zewnątrz i przerwać zachowań kompulsywnych to zależność psychiczna. Niestety w tym przypadku nie jest możliwe całkowite wyleczenie, lecz zatrzymanie uzależnienia. Ma ono swoje neurologiczne podłoże i jest równie niebezpieczne jak uzależnienie fizyczne.
Objawy i przyczyny uzależnienia
Rodzaj uzależnienia w dużym stopniu wpływa na to jakie są jego przyczyny i czym się objawia. Jest mnóstwo czynników, które mogą przyczynić się do wpadnięcia w nałóg. Niektórzy mają większe predyspozycje posiadając patologiczne wzorce lub zaniżoną samoocenę. Ogólnymi, najczęściej wymienianymi przyczynami uzależnienia są: niska samoocena, stres, chęć zaimponowania, depresja, problemy w życiu prywatnym, brak wsparcia, trudne dzieciństwo. Jednak wśród czynników naukowych można wyróżnić szerzej pojęte kategorie.
- Medyczne – efekt oddziaływania substancji psychoaktywnych na ludzki organizm, występowanie euforii, pobudzenia i relaksu.
- Genetyczne – w wielu przypadkach czynniki genetyczne są wymieniane jako główna przyczyna pojawienia się uzależnienia jednak nie jest powiedziane, że dzieci alkoholików z pewnością popadną w te same nałogi.
- Psychiatryczne – uzależnienia mogą rodzić się w efekcie zaburzeń psychicznych. Osoby z różnego rodzaju zaburzeniami i diagnozami mają większą szansę wpaść w uzależnienie.
- Socjologiczne – postrzega się, że rozwój otaczającego świata, technologii i wprowadzenie wielu zmian przytłacza niektórych ludzi, w wyniku czego zaczynają sięgać po używki.
Objawów uzależnienia może być naprawdę dużo. Jednym z głównych objawów może być występowanie silnego pragnienia i przymusu zażywania substancji lub wykonywania nałogowej czynności. Osoba chora przez cały czas myśli tylko o tym i stara się podporządkować cały dzień w taki sposób, żeby na pewno znaleźć czas na swoje uzależnienie. Co więcej, pojawia się zespół abstynencyjny po odstawieniu środka lub zaprzestaniu wykonywania czynności.
Jak wyjść z uzależnienia?
Sposób leczenia uzależnienia w dużej mierze zależy od środka uzależniającego. Na początek najważniejsza jest diagnoza. Właśnie podczas diagnozy specjalista może określić dalsze etapy leczenia. Osoba uzależniona nie jest w stanie pomóc sobie sama. Najlepszym sposobem na wyjście z uzależnienia jest terapia. Pomaga ona uporać się między innymi z alkoholizmem, seksoholizmem czy narkomanią. Głównym celem leczenia jest zaprzestanie stosowania substancji psychoaktywnych lub wykonywania danej czynności przez osobę uzależnioną. Terapia przede wszystkim ma pomóc w zredukowaniu szkodliwych skutków nałogu i umożliwić powrót do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Może ona się opierać na różnorodnych oddziaływaniach psychoterapeutycznych. Leczenie uzależnienia często przeprowadzane jest w zamkniętych ośrodkach, ale nie jest to jedyna możliwość. Są także terapie prowadzone na oddziale dziennym lub prywatne wizyty w poradniach leczenia uzależnień. Trzeba pamiętać, że leczyć można każde uzależnienie, które prowadzi do pojawiania się u pacjentów problemów.