Jak wyleczyć się z uzależnienia od hazardu?
Hazard to uzależnienie będące poważną chorobą, postępującą stopniowo przez długi czas. Początkowo wizyta w kasynie jest sposobem na rozrywkę, spędzenie czasu ze znajomymi czy wolny wieczór w samotności. Dostarcza lekkiego dreszczyku emocji, pozwala na wygranie gotówki i zaznanie adrenaliny. Nałóg ten może dotyczyć zarówno gry w pokera, ruletki, gry na automatach, a nawet kupowania zdrapek. Coraz większa chęć wygranej jak największych sum pieniędzy może być tragiczna w swoich skutkach. Mechanizm tego uzależnienia w dużym stopniu przypomina alkoholizm.
Uzależnienie od hazardu – czym jest?
Uzależnienie od hazardu to choroba, która wymaga leczenia zbliżonego do innych nałogów. Proces musi rozpocząć się od uświadomienia sobie przez hazardzistę, iż ma on poważny problem, który wymaga podjęcia specjalistycznych środków. Dopiero wtedy można wykonać kolejne kroki. Na początku rozwijania się tej choroby pierwsze symptomy zwykle nie są łatwe do zauważenia, przez co można je ukryć. Z czasem nałóg ten prowadzi do przegrywania ogromnych sum pieniędzy i wszystkich oszczędności, z czym nie da rady się już ukrywać.
Uzależnienie od hazardu wymaga przede wszystkim leczenia psychoterapeutycznego. Można wspomagać je również leczeniem farmakologicznym. Podobnie, jak w przypadku alkoholizmu, hazard także prowadzi do współuzależnienia rodziny i bliskich. Wpływa na życie emocjonalne, przez co uzależniony ma problem z wyrażaniem uczuć i emocji. Chory nie potrafi realnie oceniać sytuacji, wciąż skupia się na myślach o grze i potrzebie wygranej.
Fazy rozwoju hazardu
Podobnie, jak w przypadku nałogu alkoholowego czy uzależnienia od narkotyków, na rozwój hazardu mają wpływ biologiczne i środowiskowe. Można podzielić jego postępowanie na cztery etapy, określające stopień uzależnienia. Pierwsza to faza zwycięstw, polegająca na okazjonalnym graniu. Z czasem chęć na kolejną partię pokera czy zagrania na automatach rośnie, a uzależniony poświęca im coraz więcej czasu. Pojawiające się małe wygrane powodują u niego euforię i jeszcze większą potrzebę dalszego grania. Druga to faza strat, podczas której chory ryzykuje coraz większe sumy pieniędzy i skupia się na tym, aby mieć jak najwięcej do ponownego postawienia w grach. Kolejna, faza desperacji, objawia się pojawiającymi kłopotami finansowymi i poczuciem winy. W celu pokrycia długów, chory zapożycza się jeszcze bardziej, w celu wygrania większej sumy i spłat zadłużenia. Ostatnia – faza utraty nadziei to moment, w którym chory wpada w spiralę długów, z którą nie jest już w stanie sobie poradzić. Mogą pojawiać się u niego myśli samobójcze, zaniedbuje kontakty z najbliższymi i otoczeniem.
Jakie są przyczyny hazardu?
Każde uzależnienie może mieć różne przyczyny, w zależności od indywidualnych predyspozycji chorego. Zwykle jest to niskie poczucie własnej wartości, problemy z bliskimi, chęć ucieczki w inny świat. Wizja sukcesu finansowego może być odbierana jako zmiana postrzegania swojej osoby. Chwiejność emocjonalna, tendencje do impulsywności i problemy z kontrolowaniem własnego zachowania również mogą wpływać na rozwój nałogu.
Jak wyleczyć się z uzależnienia od hazardu?
Leczenie hazardu, jak ma to miejsce w przypadku innych uzależnień, musi rozpocząć się od zrozumienia przez chorego swojego problemu. Konieczna jest również jej chęć i silna wola do walki z nałogiem. Im szybciej to nastąpi, tym lepiej, gdyż łatwiej jest zwalczać wczesne fazy uzależnień. Konieczna w tym wypadku będzie psychoterapia poznawczo – behawioralna, terapia uzależnień, oraz, w niektórych przypadkach, farmakoterapia. Istnieją również grupy Anonimowych Hazardzistów, które na wzór Anonimowych Alkoholików mają na celu wzajemne wsparcie i poznanie innych osób z takim samym problemem. Cały proces leczenia będzie podzielony na kilka etapów, podczas których chory musi zachować pełną abstynencję. O wszystkim powinien zadecydować lekarz, który postawi odpowiednią diagnozę i indywidualnie dobierze najlepszą formę leczenia. Może to być między innymi terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, reprogramming, treningi umiejętności, psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa oraz psychoedukacja. Po opanowaniu nałogowego ciągu do grania, dalsza terapia może skupić się na redukcji destrukcyjnych zachowań, reedukacji i ponownej nauce życia w społeczeństwie.
Najszybsze i najskuteczniejsze rezultaty przynoszą terapie prowadzone w zamkniętych ośrodkach leczenia, jednak nie jest to jedyna metoda prowadząca do wyjścia z nałogu. Kompleksowa opieka nad chorym i praca z nim na wielu płaszczyznach to zdecydowanie klucz do sukcesu. Może odbywać się również w państwowych oraz prywatnych ośrodkach uzależnień, państwowych poradniach z terapią grupową, prywatnych poradniach z terapią grupową, jako terapia indywidualna lub jako spotkania wspólnot Anonimowych Hazardzistów. Na każdym etapie leczenia najważniejsze jest wsparcie bliskich osób, które w chwilach zwątpienia zawsze pomogą i dodadzą motywacji do dalszej walki z nałogiem. One także powinny skorzystać z terapii dla osób współuzależnionych, co pomoże im w byciu oparciem dla uzależnionego.