Hazard - jak leczyć?

Hazard – jak leczyć?

Hazard – jak leczyć? Chroniczna forma uzależnienia od hazardu nie pojawia się zauważalnie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to przyjemne hobby, które kojarzy się z prostą rozrywką. Ale stopniowo gracz daje się ponieść emocjom, przestaje żyć w czasie rzeczywistym i zaczyna interesować się tylko problemami związanymi z grą. Hazardzista redukuje do minimum wszystkie swoje naturalne ludzkie potrzeby. Dlatego uzależnienie od hazardu jest niezwykle niebezpieczne. Wiele osób zaczęło postrzegać hazard jako środek łagodzący stres i szansę na poprawę swojej sytuacji finansowej. Ale sami tego nie zauważając, stają się zakładnikami pokera czy automatów do gier, są wciągnięci w błędne koło, z którego o własnych siłach niezwykle trudno uciec. Sam uzależniony lub jego rodzina szukają informacji na temat hazardu i tego jak go leczyć. Okazuje się, tylko profesjonalna terapia w ośrodku leczenia uzależnień jest jedyną alternatywą dla wydostania się z macek hazardu.

Jakie są symptomy uzależnienia od hazardu?

Ten rodzaj uzależnienia jest niebezpieczny ze względu na powolny rozwój. Nie zawsze można odróżnić zwykłą, entuzjastyczną osobę od zapalonego hazardzisty, ponieważ podekscytowanie jest nieodłącznym elementem. Uzależnienie od hazardu u dorosłych najczęściej występuje z powodu takich gier jak: poker, automaty do gier, ruletka w kasynie oraz i inne gry hazardowe. Ale są też formy uzależnienia związane z grami komputerowymi. Z reguły oba dotyczą inwestowania środków. W jednym przypadku pieniądze potrzebne są na wygraną, w drugim na samą rozgrywkę. Gry online są szczególnie niebezpieczne ze względu na swoją dostępność, także wśród nieletnich, których psychika jest wciąż delikatna i szczególnie podatna na tego typu uzależnienia.

Psychoterapeuci z ośrodka uzależnienia uzależnień uważają hazard za najniebezpieczniejszą formę, ponieważ głębokie procesy psychologiczne leżą u podstaw tej choroby. A jest ona oparta na podnieceniu i przebiega w utajeniu. Gracze zawsze zaprzeczają uzależnieniu i starannie ukrywają swój problem przed krewnymi i przyjaciółmi.  Aby nie dać się złapać, gracze oddalają się od swoich bliskich, zaczynają prowadzić podwójne życie, chować się, kłamać, a gdy sytuacja się zaostrza, zaczynają kraść.

Wśród najbardziej uderzających znaków, na które należy zwrócić szczególną uwagę, psychologowie wyróżniają:

  • Ciągłe pragnienie odzyskania pieniędzy.
  • Nieuzasadnione wybuchy gniewu, agresji.
  • Stałe długi i brak pieniędzy.
  • Problemy z samokontrolą.

Tylko najbliżsi ludzie są w stanie rozpoznać jego pierwsze oznaki na czas.

Hazard jak leczyć w ośrodku uzależnień?

Wszystko zaczyna się na poziomie psychologiczno-emocjonalnym. Nieustane pragnienie adrenaliny opiera się na głębokim niezadowoleniu z własnej osobowości lub tego, co dzieje się w życiu.To rodzaj próby, który nie służy nie rozwiązania problemów, ale ucieczki od nich, uwolnienia się od odpowiedzialności za to, co się dzieje.

Ośrodek leczenia uzależnień od hazardu oferuje dla każdego pacjenta indywidualny program, który podzielony jest na kilka etapów. Każdy uzależniony otrzymuje pomoc psychologiczną i w razie potrzeby terapeutyczną. Niestety nie trzeba mieć nadziei, że uzależniony od hazardu sam będzie szukał pomocy. Jest to rodzaj dolegliwości, która w swoim działaniu na człowieka jest podobna do narkomanii i alkoholizmu. Uzależnienie od pokera, ruletki, automatów do gier nie znika samo. Dopiero przy pomocy fachowej pomocy i wsparcia bliskich ten problem ustępuje. Ośrodek leczenia hazardu zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy są gotowi udzielić niezbędnej profesjonalnej pomocy.  

Uzależnienie od hazardu, jak każde inne, jest chorobą i wymaga leczenia, poważnego nastawienia i właściwego podejścia. Dlatego terapia powinna być kompletna, obejmuje pomoc psychologiczną, poszukiwanie i pracę z przyczynami uzależnienia od hazardu. W razie potrzeby wspomaganie lekami przywracającymi sen, leczenie depresji, normalizację stanu emocjonalnego. Skuteczna jest również praca w grupach samopomocy, gdzie omawiane i rozważane są różne aspekty bieżącej sytuacji.

Profesjonalne wsparcie terapeutyczne

W procesie leczenia nie tylko rozwiązywane są problemy psycho-emocjonalne, odbudowane są więzi społeczne i relacje rodzinne, ale opracowywana jest także strategia pozbycia się długów, budowane są nowe plany na życie. W takim przypadku konieczna jest obowiązkowa konsultacja psychoterapeuty i specjalisty ds. uzależnień. W trakcie pracy z psychoterapeutą pacjent całkowicie zmienia swój światopogląd, a przede wszystkim stosunek do własnego problemu: zaczyna zdawać sobie sprawę, jak niszczący wpływ na jego życie ma uzależnienie od hazardu.

Jeśli podczas diagnozy zostaną wykryte współistniejące zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, psychoterapia ma początkowo na celu pozbycie się całego kompleksu zaburzeń. Pacjent uczy się pozbywania przyczyn prowokujących rozwój hazardu, opanowuje metody samodzielnego zwalczania sytuacji stresowych i zastępuje negatywne myśli bardziej optymistycznymi i pozytywnymi. Nie ma leków, które bezpośrednio leczą uzależnienie od hazardu.

Pomoc w pozbyciu się uzależnienia od hazardu

Przejście leczenia i wyzdrowienie z uzależnienia od hazardu to nie wszystko, konieczne jest utrzymanie niezależnego stylu życia. W tym celu unikaj miejsc związanych z grą i wspomnieniami z niej, otaczaj się ludźmi, którzy mogą pomóc w trudnych chwilach i prowadź zdrowy tryb życia, odwiedzaj psychologa i grupy samopomocy, znajdź hobby. Nie rozpaczaj, pomoc jest tuż za rogiem! Po prostu pomóż bliskiej osobie, kontaktując się z ośrodkiem leczenia uzależnień od hazardu. Wiemy, jakie to dla Ciebie trudne, ale tylko jeden krok dzieli Cię od normalnego i szczęśliwego życia. Nie oczekuj cudu, twórz cuda własnymi rękami. Zadbaj o swoich bliskich. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz