Czy można przestać pić bez terapii?

Czy można wyleczyć alkoholizm samemu?

Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do uzależnienia. W miarę jego rozwoju nałogu osoba uzależniona coraz częściej sięga po alkohol, który jest dla niej sposobem na problemy i rozładowanie stresu. Niestety to skutkuje pogłębianiem się problemu, który rzutuje negatywnie na sferę rodzinną i zawodową. Alkoholicy często unikają profesjonalnej pomocy. Jest to powodowane przekonaniem, że problem choroby alkoholowej ich nie dotyczy.
Czy można wyleczyć alkoholizm samemu? Jak przestać pić bez terapii? Na czym polega detoks alkoholowy w domu?

Jak przestać pić alkohol bez terapii?

Osoba uzależniona od alkoholu stanowi zagrożenie dla siebie i innych. Nałóg wpływa destruktywnie na bliższe i dalsze otoczenie alkoholika. Szkodzi zdrowiu, pogarsza jakość życia, ma negatywny wpływ na stan emocjonalny i psychiczny osoby chorej. Kompleksowe leczenie alkoholizmu jest warunkiem powrotu osoby uzależnionej do normalnego życia i przywrócenia więzi rodzinnych. Samodzielne leczenie choroby alkoholowej w domu jest trudne a najczęściej niemożliwe, dlatego warto szukać specjalistycznej pomocy, która obejmuje wsparcie farmakologiczne i psychoterapeutyczne, a także pracę w grupie.

Warunkiem wyleczenia alkoholizmu jest akceptacja problemu. Uzależniony musi przyznać się przed sobą do problemu z nadużywaniem alkoholu i znaleźć w sobie motywację do podjęcia terapii. Najczęściej na wczesnym etapie leczenia motywacją jest rodzina, która w wyniku choroby alkoholowej ulega stopniowemu rozpadowi i boryka się z licznymi problemami (materialnymi, psychicznymi, przemocy w domu).

Jak samemu leczyć alkoholizm w domu?

Nielicznym osobom udaje się rozwiązać problem alkoholowy bez profesjonalnego wsparcia i korzystania z usług ośrodka leczenia uzależnień. Niestety ten odsetek jest bardzo niski, a skuteczność działań podejmowanych na własną rękę zależy od stopnia zaawansowania choroby. Rozwój choroby alkoholowej obejmuje trzy etapy:

  • Pierwszy. Człowiek ma nieodparte pragnienie picia. A po wypiciu alkoholu osoba uzależniona przestaje w pełni kontrolować swoje działania. Staje się agresywna, drażliwa i znajduje usprawiedliwienie dla każdej okazji do picia.
  • Drugi. Zanika kontrola nad ilością spożywanego alkoholu, organizm człowieka przyzwyczaja się do alkoholu, a na poziomie fizycznym pojawia się uzależnienie. Alkoholik ma poważne problemy zdrowotne, cierpi na bezsenność.
  • Trzeci. Następuje całkowita degradacja osobowości. Dla alkoholika nie istnieje nic innego poza alkoholem. Całe jego życie kręci się wokół znalezienia kolejnej dawki alkoholu. Przerwy na picie są niezwykle rzadkie. Odstawianie alkoholu powinno odbywać się pod nadzorem specjalistów w ośrodku leczenia uzależnień.

Domowe leczenie alkoholizmu może, stanowisko to jest cały czas dyskutowane, być skuteczne na pierwszych dwóch etapach rozwoju choroby. Podczas leczenia osoba uzależniona potrzebuje całodobowej opieki i wsparcia, dlatego leczenie domowe często wymaga zaangażowania pozostałych członków najbliższej rodziny. Terapia na trzecim etapie zaawansowania choroby wymaga profesjonalnego podejścia i interwencji specjalistów.

Jak przestać pić bez terapii? Domowe sposoby na uzależnienie

Leczenie alkoholizmu wymaga zintegrowanego podejścia, co przekłada się na konieczność połączenia metod psychoterapeutycznych i farmakologicznego leczenia uzależnień. Aby dana mogła rozpoznać siebie jako alkoholika, potrzebna jest długa i wnikliwa praca psychoterapeuty, pomoc bliskich lub grup wsparcia. Dopiero wtedy, kiedy alkoholik dostrzeże swój problem i naprawdę zacznie chcieć zostać wyleczony, leki i terapia działają i przynoszą korzyści. A co w warunkach domowych? Jak przestać pić bez terapii?

Specjaliści odradzają rozpoczynanie samodzielnego leczenia alkoholizmu za pomocą farmaceutyków. Zły dobór leków może przynieść więcej strat niż korzyści. Warunkiem skutecznego, a zarazem bezpiecznego leczenia odwykowego jest wsparcie lekarzy specjalistów, którzy uważnie monitorują stan zdrowia pacjenta – stan fizyczny i psychiczny – w razie potrzeby ordynują odpowiednie leki i wzmacniają organizm chorego witaminami i mikroelementami.

W warunkach domowych dostęp do terapii farmakologicznej jest ograniczony. Najpopularniejszym rozwiązaniem, po które sięgają chorzy w procesie samoleczenia jest tzw. wszywka alkoholowa. Jej zadaniem jest zniechęcanie do sięgania po alkohol. U osoby „zaszytej” nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu pojawiają się nieprzyjemne symptomy, takie jak nudności, zawrotów głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Metoda ta nie rozwiązuje jednak problemów natury psychicznej i emocjonalnej, które bardzo często leżą u korzeni choroby alkoholowej i wymagają gruntownego przepracowania podczas terapii indywidualnych oraz grupowych.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz