Ile trwa odwyk alkoholowy?
Odwyk alkoholowy jest często jedynym sposobem na pozbycie się swojego nałogu. Najlepsze rezultaty przynosi terapia prowadzona w ośrodku zamkniętym, chociaż wybierana jest także terapia uzależnień w formie ambulatoryjnej. Odwyk to długi proces składający się z wielu etapów. W jego skład wchodzą warsztaty indywidualne i grupowe z psychologami, lekarzami i psychoterapeutami, dzięki którym chory ma szansę wrócić do normalnego życia. Aby terapia leczenia alkoholizmu zakończyła się sukcesem, musi być kompleksowa, a pacjent musi uświadomić sobie to, że jest chory. Leczenie jest skuteczne, jeśli alkoholik ma motywację i faktycznie chce przestać pić.
Jak wygląda leczenie odwykowe alkoholizmu?
Najważniejsze jest uświadomienie sobie oraz zrozumienie całego mechanizmu alkoholizmu. Rozpoczęcie leczenia musi być świadome. Rodzina i najbliższe osoby odgrywają szczególnie ważną rolę we wsparciu chorego. To właśnie dzięki nim ma on motywację do rozpoczęcia terapii. Odwyk alkoholowy składa się z takich elementów, jak:
- detoks alkoholowy,
- terapie indywidualne i sesje grupowe,
- warsztaty inter i intrapersonalne,
- konsultacje rodzinne,
- terapia ambulatoryjna (często jako kontynuacja odwyku w ośrodku zamkniętym).
Od czego zależy czas trwania odwyku alkoholowego?
Czas trwania odwyku zależy od wielu różnych czynników. Ma na niego wpływ przede wszystkim stopień uzależnienia i to, czy osoba uzależniona współpracuje z terapeutą, jak i to jaki tryb leczenia wybrała. Istotne jest też to, aby chory sam dążył do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Musi być zmotywowany i chętny do współpracy, tylko wtedy okaże się ona owocna.
Ile trwa odwyk alkoholowy w trybie zamkniętym?
Tryb zamknięty jest to sposób leczenia odbywający się w szpitalu. Alkoholik jest cały czas pod opieką specjalisty i ma kontakt jedynie z osobami znajdującymi się w szpitalu. To świetna propozycja dla chorych bez silnej woli, którym trudno jest zrezygnować z alkoholu oraz tych o długo trwającym uzależnieniu. Alkoholik bierze udział w terapii i uczestniczy w zajęciach, jego plan dnia jest napięty, a co za tym idzie, nie ma czasu myśleć o napojach wyskokowych. Czas trwania terapii w ośrodku zamkniętym zależy od potrzeb pacjenta. Są one ustalane już w wywiadzie wstępnym. Przeważnie cały proces kompleksowego leczenia trwa około dwóch miesięcy. Terapia jest intensywna, aczkolwiek po 2 miesiącach niezbędne jest kontynuowanie leczenia.
Jak długo trwa odwyk alkoholowy w trybie ambulatoryjnym?
Pacjenci poddają się terapii dobrowolne, lecz w niektórych przypadkach to sąd może nakazać komuś rozpoczęcie przymusowego leczenia. Sytuacja ta ma miejsce, jeśli alkoholik zagraża zdrowiu i życiu rodziny czy otoczenia. Nie ma jasnym wytycznych co do długości takiej terapii, ale powinna ona wynosić co najmniej 3 miesiące i nie więcej niż 2 lata. Wszelkie zasady odnośnie do nakazu leczenia są zawarte w art. 96 Kodeksu karnego.
Jak długo trwa detoks alkoholowy?
Detoks alkoholowy może trwać różny czas. Usunięcie alkoholu z krwi następuje przeważnie w ciągu 8 godzin po wypiciu ostatniej porcji alkoholu, aczkolwiek może nawet nastąpić parę dni później. Objawy odstawienia nasilają się od 24 do 72 godzin po odstawieniu, ale czasem trwają nawet tygodniami i są bardzo uciążliwe. Czas trwania procesu detoksykacji uzależniony jest od pewnych czynników. Zależy głównie od ilości spożytego alkoholu oraz długości picia danej osoby. Ważne jest też to, czy napoje wyskokowe były przyjmowane regularnie. Ponadto, na czas trwania detoksu alkoholowego wpływają: problemy zdrowotne, przyjmowanie innych substancji odurzających, kwestie żywieniowe, waga i wiek.
Co dalej po terapii alkoholowej?
Po leczeniu w trybie ambulatoryjnym tudzież zamkniętym niezbędne jest dalsze kontynuowanie leczenia. Najważniejsze jest to, aby pacjent wytrwał jak najdłuższy czas w trzeźwości. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza po ukończeniu terapii w ośrodku zamkniętym. W takim miejscu alkoholik nie ma żadnego dostępu do alkoholu.
Po powrocie z takiego ośrodka pojawiają się pewne trudności. Przede wszystkim pacjent musi zmierzyć się z dawnymi problemami, a przy tym pojawiają się znajomi, którzy mogą mu utrudnić przetrwanie w trzeźwości. Po długim czasie terapii chory musi znaleźć w sobie siłę i motywację do tego, aby nie sięgać po alkohol. Zawsze mogą pojawiać się pewne chwile zwątpienia, właśnie dlatego niezmiernie ważne jest kontynuowanie leczenia alkoholizmu. W tym pomogą tak zwane grupy wsparcia AA. Należy podkreślić, iż żadna terapia nie daje stuprocentowej skuteczności wyleczenia alkoholizmu. Niekiedy zdarza się, iż chory potrzebuje o wiele więcej czasu, aby zrozumieć swój problem i podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia. Terapia czasem musi się powtórzyć, aby dała pożądane efekty. Według specjalistów alkoholicy powinny po ukończonej terapii w trybie zamkniętym czy ambulatoryjnym kontynuować leczenie przez następne dwa lata. Pozwala to na zmniejszenie szans powrotu do uzależnienia i uzyskanie pożądanych efektów. Alkoholikiem jest się niestety przez całe życie.