Czy terapia alkoholowa pomaga?

Czy terapia alkoholowa pomaga?

Nadużywanie alkoholu w wielu przypadkach prowadzi do uzależnienia, które przemienia się w postępującą chorobę.  Alkoholik nie tylko pogarsza swoje zdrowie, ale i rujnuje życie najbliższym osobom. Niestety schorzenie to trudno jest wyleczyć, zwłaszcza bez specjalistycznej pomocy. Uzależnienia od alkoholu można jednak skutecznie się pozbyć, stosując terapię alkoholową. Jej głównym celem jest uświadomienie choremu szkód związanych z piciem.

Na czym polega terapia uzależnień?

Zadaniem terapii uzależnień jest wyzwolenie pacjenta od czynnika, który go uzależnił. Po ukończeniu terapii pacjent nie powinien teoretycznie sięgać już po alkohol. Ponadto, proces ten prowadzi do zmniejszenia negatywnych skutków nałogu pacjenta. Ma też na celu wsparcie go w powrocie do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Terapia uzależnień bazuje na wszelkich działaniach psychoterapeutycznych. Niekiedy lekarze sięgają również po środki farmakologiczne, ale są one jedynie wsparciem doraźnym. Leki otrzymują zwłaszcza osoby w początkowej fazie terapii uzależnień w celu pozbycia się objawów fizycznych uzależnienia od alkoholu. Specjalista może zalecić na przykład zażywanie preparatów antydepresyjnych. Oprócz tego, wielu pacjentów poddawanych jest detoksowi organizmu. Jego celem jest eliminacja objawów fizycznych uzależnienia. Kompleksowa terapia uzależnień obejmuje:

  • reprogramming, czyli wyuczenie pacjenta korzystnych dla jego zdrowia zachowań,
  • psychoterapia indywidualna,
  • psychoterapia grupowa,
  • psychoedukacja,
  • terapia skupiająca się na rozwiązaniach,
  • treningi umiejętności.

Jedną z metod stosowanych w leczeniu uzależnień jest hipnoza. W trakcie takiego seansu można dotrzeć do głębszych części świadomości pacjenta, co pozwala na wzmacnianie w nim motywacji do rozstania z uzależnieniem.

W czym pomaga psychoterapeuta?

Celem psychoterapeuty uzależnień jest wdrożenie zmian w codziennym funkcjonowaniu chorego. Specjaliści pracujący z alkoholikami pomagają im zmienić myślenie o sobie, radzić sobie z emocjami, uczuciami, jak i odzyskać szacunek do samego siebie. Terapeuta wspiera pacjenta w ukształtowaniu swoich wartości oraz określeniu ich hierarchii. Terapeuta dostosowuje przebieg terapii do indywidualnego pacjenta. Niekiedy potrzebna okazuje się też pomoc psychiatry.

Czy terapia alkoholowa pomaga?

Samo uczestnictwo w terapii nie da żadnych efektów, jeśli chory nie będzie angażował się w spotkania z terapeutą. Specjalista nie jest w stanie rozwiązać problemów alkoholika i nie może podejmować decyzji za niego. Celem terapeuty jest naprowadzenie chorego na odpowiedni tok myślenia, jak i motywowanie go do nieprzerwanej pracy nad sobą. Uzależniony, decydując się na leczenie, musi chcieć zmian w swoim życiu i być nastawionym na długotrwały proces i ciężką pracę, aby zmienić swoje szkodliwe nawyki. Alkoholik powinien być szczery z terapeutą i otwarcie mówić o swoich problemach. Terapia alkoholowa okazuje się skuteczna, ale tylko wtedy, gdy pacjent faktycznie rozumie swój nałóg i chce się go pozbyć.

W czym pomaga terapia alkoholowa?

  • powrót do prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego,
  • powstrzymanie niszczycielskiego wpływu alkoholu na wszystkie sfery życia,
  • nabranie sił do utrzymywania abstynencji,
  • uświadamianie pacjentowi mechanizmów odpowiedzialnych za sięganie po napoje wyskokowe,
  • lepsza kontrola oraz samokontrola,
  • radzenie sobie z głodem alkoholowym
  • opracowanie prozdrowotnej postawy wobec własnego życia,
  • podtrzymywanie postawy oraz stylu życia, który pomaga w ozdrowieniu.

Warto podkreślić, że celów terapii uzależnień jest o wiele więcej. Aktualnie proces ten nie jest tak konserwatywny, jak dawniej. Wtedy to najważniejszą kwestią była abstynencja, a jeśli doszło do jej przerwania, wówczas terapia była najczęściej przerywana. Współcześnie dopuszczalne jest tak zwane picie kontrolowane w ramach programu ograniczania picia. Ponadto, w poradniach lecenia prowadzi się program redukcji szkód dla osób uzależnionych i sięgających nawet po alkohole niespożywcze. W placówce leczenia uzależnień pacjent otrzymuje pełne wsparcie, bez względu na to, w jaki sposób podchodzi do swojego problemu.

Jak nakłonić osobę uzależnioną do podjęcia leczenia?

Zmotywowanie alkoholika do leczenia nie jest wcale proste, zwłaszcza jeśli nie zdaje on sobie sprawy ze swojego problemu. Najważniejszym krokiem jest uświadomienie alkoholika, że jest osobą uzależnioną. Niestety takie osoby nie chcą przyznać się do nałogu, ukrywając go i tłumacząc przed samym sobą, jak i bliskimi. Jest to spowodowane tym, iż psychologiczne mechanizmy uzależnienia nie pozwalają na realną ocenę problemu. Niekiedy uzależniony broni swojego nałogu i przerzuca odpowiedzialność za swoje picie na innych ludzi. Często dochodzi też do sytuacji kryzysowych, kiedy to towarzyszy mu poczucie winy i złe samopoczucie. Wtedy najczęściej zastanawia się nad leczeniem. Niezwykle ważną rolę odgrywa rodzina i przyjaciele, którzy powinni zaangażować się w pomoc choremu i namówić go na rozpoczęcie odwyku. Największą motywacją do rozpoczęcia terapii odwykowej są przeważnie żona/mąż i dzieci. Także pisaliśmy o tym jak pomóc osobie z problemem alkoholowym.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
502 222 626
Zadzwoń Napisz