Na czym polega detoks narkotykowy?
Na czym polega detoks narkotykowy? Osoba uzależniona od narkotyków musi przejść przez proces detoksykacji, który stanowi pierwszy krok do pozbycia się swojego nałogu. Detoks narkotykowy skupia się na fizycznej stronie uzależnienia. Dzięki niemu pacjent jest przygotowywany do rozpoczęcia psychologicznej terapii, jaką obejmuje rehabilitacja odwykowa.
Na czym polega detoks narkotykowy?
Detoks jest to proces, który polega na usuwaniu z organizmu wszystkich śladów narkotyków. W ten sposób osoba uzależniona staje się stabilna fizyczne i może rozpocząć terapię. Regularne przyjmowanie narkotyków sprawia, że organizm człowieka przyzwyczaja się do obecności danych substancji w ciele. W sytuacji, kiedy ich poziom stopniowo obniża się i substancje są usuwane z organizmu, wówczas mózg musi dostosować się do tego nagłego spadku. Zjawisko to wiąże się z dokuczliwymi objawami, z jakimi zmaga się uzależniony. Celem procesu detoksykacji jest zniwelowanie niekorzystnego wpływu objawów abstynencyjnych. Najskuteczniejsza metoda detoksu wspierana jest medycznie i prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów. Przeważnie detoks narkotykowy przeprowadzany jest w placówce odtruwającej czy specjalistycznym ośrodku. Pacjentami zajmują się doświadczeni lekarze, pielęgniarki oraz pozostali pracownicy służby zdrowia. Warto podkreślić, że rzucenie tego nałogu jest niezwykle trudne i tylko niewielu osobom udaje się wyjść z niego bez specjalistycznej pomocy.
Jak wygląda detoks narkotykowy?
Detoksem narkotykowym zajmują się prywatne ośrodki leczenia uzależnień i oddziały szpitalne. Pierwszym etapem są badanie zlecone przez lekarza. Dzięki nim specjalista określa stan fizyczny oraz psychiczny chorego, analizuje wyniku badań krwi, moczy, jak i pracy narządów wewnętrznych. Długotrwałe przyjmowanie substancji odurzających skutkuje często uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki badań, lekarz dobiera leki, dzięki którym łagodzi się objawy głodu narkotykowego oraz zespołu abstynencyjnego. Pacjent otrzymuje też kroplówkę, aby uzupełnić poziom elektrolitów, witamin oraz minerałów. Niekiedy lekarz decyduje się również na podanie osobie uzależnionej preparatów przeciwwymiotnych, obniżających ciśnienie, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Niekiedy potrzebne okazuje się też zastosowanie leków nasennych i uspokajających. Wybrane środki farmakologiczne zależą od stanu zdrowia pacjenta i szkód, jakie w jego organizmie wyrządziły narkotyki.
Na czym polega zespół abstynencyjny?
Zespół abstynencyjny jest to tak zwany głód biochemiczny. Organizm uzależnionego przyzwyczaja się do toksyn obecnych w narkotykach, które przedostają się do krwiobiegu i zmieniają przeprowadzane procesy metaboliczne. Zaprzestanie przyjmowania narkotyków wiąże się wówczas z pewnymi objawami. Ich nasilenie i rodzaj zależy od czasu sięgania po narkotyki, ich ilości, rodzaju, jak i ogólnego stanu pacjenta. Wśród fizycznych objawów odstawienia narkotyków wymienia się:
- podwyższone ciśnienie,
- zwiększone tętno,
- bóle głowy,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- dreszcze,
- wysoka temperatura,
- katar,
- ból mięśni i kości,
- skurcze brzucha.
Jeśli chodzi o dolegliwości psychologiczne, obejmują one:
- paranoje,
- depresje,
- drażliwość,
- dezorientacje,
- bezsenność,
- zaburzenia koncentracji,
- wahania nastroju,
- niepokój.
Jeśli chodzi o najpoważniejsze objawy rezygnacji ze stosowania narkotyków, mowa tutaj zwłaszcza o delirium, drgawkach i halucynacjach. Przyjmowane przez pacjenta leki niwelujące te objawy skutecznie łagodzą lek, depresje, jak i wspierają sen. Osoba poddająca się detoksykacji narkotykowej jest stale monitorowana.
Działania po detoksie narkotykowym
Sam detoks narkotykowy jest dopiero pierwszym krokiem w długotrwałym i trudnym procesie pozbywania się swojego nałogu. Detoksykacja jest w stanie uratować życie uzależnionych od substancji odurzających. Warto podkreślić, że przedawkowanie narkotyków często prowadzi do śmierci. Po wyzbyciu się z organizmu wszelkich trujących i niezwykle szkodliwych toksyn pacjent odzyskuje siłę. Organizm regeneruje się, a człowiek jest w lepszym stanie nie tylko fizycznym, ale też psychicznym. Narządy wewnętrzne rozpoczynają prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto, zmienia się sam wygląd pacjenta. Jego skóra odzyskuje blask. Detoks narkotykowy jest szansą na rozpoczęcie zupełnie nowego życia, jak i naprawienie relacji społecznych. Uzależnienie niszczy relacje rodzinne, przyjacielskie, wpływa też na sferę zawodową. Odtrucie organizmu zmniejsza uciążliwe objawy, jakie pojawiają się po rezygnacji z narkotyków. Warto jednak podkreślić, że chory jest w dalszym ciągu uzależniony i może myśleć dalej o środkach odurzających, jak i odczuwać potężny głód narkotyczny. Detoks narkotykowy przygotowuje do dalszych etapów terapii. Pacjent po przejściu odtrucia powinien więc kontynuować odwyk, który będzie w dalszej części opierał się na pracy z terapeutą, psychiatrą czy psychologiem.
Kiedy należy zgłosić się na detoks narkotykowy?
Uzależnienie od narkotyków niszczy całe życie człowieka, nie tylko jego zdrowie, ale też kontakty z innymi. Osoba z takim nałogiem po odstawieniu toksycznych środków powinna zgłosić się na detoks w celu zminimalizowania przykrych objawów związanych z abstynencją. Odtruwanie pomaga pacjentowi przejść przez ten trudny czas, a także przygotować go na dalszą pracę i naukę nowych, zdrowszych nawyków.