Moje dziecko bierze narkotyki

Moje dziecko bierze narkotyki – co robić?

Środki psychoaktywne, jak narkotyki czy dopalacze, można spotkać w wielu środowiskach. Są wręcz elementem niektórych kultur, nieodłącznym czynnikiem przynależenia do danych grup. Niestety, sięgają po nie nie tylko dorośli czy starsza młodzież – spotykane są dziś już nawet pośród dzieci. Oprócz swojego działania psychoaktywnego są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Dopalacze, choć oficjalnie sprzedawane jako środki nie nadające się do spożycia, bywają jeszcze bardziej niebezpieczne, ze względu na brak informacji o ich składzie.

W przypadku rodziców czy opiekunów, to dobre relacje z dziećmi, znajomość ich środowiska, wiedza dotycząca zainteresowań i pasji są najważniejsze. Kontakt i dobra znajomość własnej pociechy pozwala na szybkie zauważenie niepokojących objawów, mogących zwiastować przyjmowanie narkotyków. Często to właśnie problemy w rodzinie, na przykład rozwód rodziców, są impulsem do uciekania w nieznane substancje. 

Środki odurzające – podział Światowej Organizacji Zdrowia 

WHO podzieliło środki odurzające, ze względu na zawarte w nich substancje, na: opiaty, barbiturany, amfetaminę i jej pochodne, kokainę, cannabis, halucynogeny, khat i inhalanty. 

Opiaty to między innymi morfina, heroina, kodeina, opium i metadon – są bardzo mocno i szybko uzależniające, przez co łatwo jest je przedawkować. Barbiturany to popularne kiedyś środki uspokajające i nasenne, które są jednak mocno uzależniające i toksyczne, gdy zostaną zmieszane z alkoholem. Kokaina, jak i amfetamina, powodują, iż tolerancja na nie wzrasta w szybkim tempie, przez co trzeba przyjmować coraz większe ich dawki. Cannabis, znany głównie w postaci marihuany i haszyszu (żywicy konopi), wykazuje właściwości medyczne i stosowany jest między innymi przy leczeniu padaczki, miażdżycy czy nowotworów. Przez niektóre środowiska uznawany za tak zwany narkotyk miękki, który jednak może stać się impulsem do sięgania po kolejne, mocniejsze środki. Halucynogeny, do których możemy zaliczyć między innymi LSD, meskalinę i psylocybinę, uzależniają przede wszystkim psychicznie, ze względu na to, iż zmieniają percepcję i przyswajanie bodźców zmysłowych. Inhalanty przyjmowane są poprzez wdychanie oparów. Są to syntetyczne substancje, stosowane w przemyśle, jak na przykład klej. Jest to alternatywa dla innych, droższych i trudniej dostępnych używek.

Inne tematy o narkotykach, które warto przeczytać :

Jak radzić sobie z uzależnieniem od narkotyków?

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Narkotyki wśród młodych ludzi

Wśród młodzieży, najczęściej spotykanym narkotykiem jest marihuana. Dzieje się tak, ponieważ uważana jest za bezpieczną, dobrą do zabawydziecko bierze narkotyki substancję, która jest łatwa do zdobycia. Jest też o wiele tańsza, niż pozostałe środki odurzające. “Przygoda” z narkotykami zwykle ma swój początek w chęci spróbowania czegoś nowego, poznania nieznanych dotąd doznań, a także w chęci zaimponowania swoim rówieśnikom. Może być podyktowana również problemami w szkole, rodzinie, bądź nieradzeniem sobie z innymi przeciwnościami. 

Jak poznać, czy dziecko bierze narkotyki?

Nie każdy typowy symptom musi od razu oznaczać, że dziecko przyjmuje narkotyki. Warto jednak zwracać uwagę na każdy niepokojący objaw, który może zwiastować również problemy innego typu. W przypadku brania środków psychoaktywnych, niepokojący może być nagły spadek masy ciała, chroniczne zmęczenie, częste choroby, przewlekły kaszel czy  krwotoki z nosa. Zwykle towarzyszy temu obojętność, zaprzestanie dbania o siebie, bełkotliwa mowa bądź milczenie. Oczy dziecka mogą stać się szkliste, napuchnięte lub przekrwione, z nadmiernie rozszerzonymi lub zwężonymi źrenicami. Może też zacząć używać kropli do oczu, dla zamaskowania tych objawów. Na skórze zwykle pojawiają się również czerwone plamy, a dłonie stają się nienaturalnie wręcz blade. Młoda osoba może zacząć zamykać się w swoim pokoju, w którym znajdować się mogą niepokojące przedmioty, jak na przykład małe torebki foliowe, bibułki do skrętów, fajki i nieznane lekarstwa. Zwykle zaczyna także kłamać, wymykać się z domu, unikać rozmów z rodzicami, zmienia środowisko, zaczyna mieć problemy w szkole, wagaruje i ma konflikty z nauczycielami. 

Warto przeczytać również:

Oczy po narkotykach

Jak pomóc narkomanowi który nie chce się leczyć?

Moje dziecko bierze narkotyki – co robić?

W przypadku, gdy relacje z dzieckiem dalekie są od przyjacielskich, nie ma sensu pytać wprost o to, czy przyjmuje ono narkotyki. Tym sposobem można tylko zaszkodzić, otrzymując w zamian złość i agresję. Dobrze jest też upewnić się najpierw, czy wszystkie niepokojące zachowania nie biorą się na przykład z innych powodów, jak przemoc w szkole czy molestowanie. Kolejnym krokiem może być stosowany przez lekarzy i policjantów test oczny. Zwykle od razu widać, czy spojówki nie są zaczerwienione, czy nie występuje łzawienie i opadanie powiek. Można poświecić również latarką w oboje oczu, aby zaobserwować reakcję źrenic. W normalnym stanie powinny szybko się zwęzić, jednak jeśli dzieje się to bardzo powoli, wówczas może to być sygnał, że człowiek jest pod wpływem narkotyków. Aby mieć stuprocentową pewność, dobrze jest wykonać narkotest. Są one łatwo dostępne i w przystępnych cenach. Bardzo szybko i skutecznie pozwalają na wykrycie morfiny, heroiny i kodeiny, kokainy oraz marihuany.

Podobne wpisy