Oczy po narkotykach
Zażywanie narkotyków niesie ze sobą wiele skutków ubocznych i objawia się różnymi zachowaniami oraz zmianami w wyglądzie. Przy częstszym stosowaniu pojawiają się zmiany długotrwałe, czasami nawet nieodwracalne. Jednak już jednorazowe spożycie substancji psychoaktywnej może spowodować pewne zmiany. Jedną z nich jest zmiana wyglądu oczu.
Wpływ narkotyków na wygląd oczu
Substancje psychoaktywne mają bezpośredni wpływ na zmianę wyglądu oczu. Po narkotykach oczy mogą mieć charakterystycznie powiększone lub zwężone źrenice, wszystko w zależności od przyjętej substancji. Taka reakcja występuje gdy mięśnie w oczach zostają aktywowane. Reakcja zwieracza w oczach jest powodowana przez układ przywspółczulny, który jest częścią układu nerwowego i odpowiada za procesy organizmu.
Jakie wyróżniamy narkotyki?
Ogólnie za narkotyki uznaje się wszystkie substancje psychoaktywne, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Narkotykami nazywa się substancje, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego oraz wszystkie substancje psychotropowe, które są nielegalne. Często narkotyki dzieli się na dwie grupy – twarde i miękkie, jednak są to nazwy umowne i nie są nigdzie jasno zapisane. Zazwyczaj narkotyki twarde to te, które prowadzą do silnego uzależnienia fizycznego i mają poważne następstwa zdrowotne. Natomiast miękkie to takie, które uzależniają w dużo mniejszym stopniu.
Oprócz tego narkotyki można podzielić na trzy różne typy – stymulanty, depresanty, halucynogeny. Stymulanty to narkotyki, które są substancjami psychoaktywnymi i działają najczęściej pobudzająco. Często powodują wiele skutków ubocznych. Zwiększają one aktywność układu współczulnego albo ośrodkowego układu nerwowego. Są one bardzo uzależniające, przez co ich obrót podlega ścisłej kontroli państwa. Zażywa się je zazwyczaj w celu pobudzenia w trakcie imprezy, mają różne działanie – mogą powodować euforię lub agresję. Najbardziej popularnymi stymulantami są kofeina i nikotyna. Depresanty, czyli substancje, które oddziałują depresyjnie na cały ośrodkowy układ nerwowy. W dużych dawkach powodują utratę świadomości, a nawet śmierć. Najpopularniejszymi używkami z tej kategorii są alkohol i heroina. Halucynogeny wywołują zmiany percepcji, sposoby myślenia, świadomości oraz sposobu odczuwania emocji. Psychodeliki różnią się od innych substancji tym, że nie wpływają na organizm w podobny do nich sposób. Powodują one halucynacje i mogą wprowadzić w stan transu lub medytacji.
Narkotyki twarde
Uznaje się je za najbardziej uzależniające, po jednym zażyciu mogą powodować uzależnienie psychiczne. Stosowanie tych substancji może powodować różne choroby, na przykład wirusowe zapalenie wątroby, HIV czy choroby serca. Opioidy są grupą, która zalicza się do narkotyków twardych. Są to substancje, które oddziałują na receptory opioidowe w mózgu.
Dzielą się na:
- Heroina jest półsyntetycznych opioidem, pochodną morfiny. Wykazuje znacznie silniejsze działanie przeciwbólowe niż morfina, ale działa krócej. Stosowana jest dożylnie, donosowo lub palona. Zalicza się ją do grupy depresantów. Heroina występuje w kilku formach: brown sugar, czyli tania, zanieczyszczona odmiana w postaci proszku lub grudek o brązowym zabarwieniu; kompot to tak zwana “polska heroina”, którą wytwarza się ze słomy makowej; “czysta heroina” – droga, wysoko przetworzona substancja o dużej zawartości heroiny.
- Kodeina – także jest pochodną morfiny, ma działanie przeciwbólowe i ma wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Spożywanie kodeiny w dużych ilościach powoduje euforię, senność, apatię.
- Morfina – wchodzi w skład opium, Jest bardzo uzależniająca, stosowana przede wszystkich przy silnych bólach i stanach agonalnych.
- Opium – tę substancję wytwarza się w sposób naturalny, pochodzi ona z wysuszonego soku mlecznego z niedojrzałych główek maku lekarskiego.
- Kokaina – uzyskuje się ją z krasnodrzewu pospolitego, jest najniebezpieczniejszym stymulantem pochodzenia naturalnego.
- Amfetamina – jest organicznym związkiem chemicznym, który wywołuje takie efekty jak: euforia, szczęście, spowolnienie, brak zmęczenia.
Źrenice po zażyciu tych substancji są bardzo małe i nie reagują na światło. Białka oczu mogą być przekrwione i mętne. Po psychostymulantach, w tym amfetaminie i kokainie źrenice są rozszerzone i nie reagują na światło.
Narkotyki miękkie
Do narkotyków miękkich zalicza się zazwyczaj marihuanę, haszysz i grzyby psylocybinowe. Nie powodują one uzależnienia fizycznego, ale mogą prowadzić do podobnych skutków ubocznych. Marihuana ma mniejszą szkodliwość co heroina czy amfetamina. Wpływa na psychikę i układ nerwowy. Grupa narkotyków halucynogennych, czyli ecstasy, LSD, grzybki wpływają na występowanie omamów, mogą powodować uszkodzenia mózgu, prowadzić do rozwoju różnych psychoz oraz urojeń.
Substancje z tej grupy powodują zmętnienie białek oczu i rozszerzenie źrenic. Marihuana może również powodować przekrwienie oczu.
Metoda badania oczu
Jeśli zauważymy niecodzienne zachowanie u swoich najbliższych i mamy podejrzenia, że jest pod wpływem narkotyków możemy wykonać szybkie badanie. Po pierwsze reakcja źrenic na światło, obserwacja oczopląsu i obserwacja zbieżności oczu. Oprócz tego można sprawdzić rozmiar źrenic – rozszerzenie lub zwężenie oraz ogólną ocenę w warunkach oświetlenia pokojowego.