Jak wyjść z uzależnienia od drugiej osoby?
Miłość, przywiązanie, oddanie. Relacja z drugą osobą jest czymś, gdzie jesteśmy w stanie poświęcić wiele dla swojego partnera, rodzica czy innej bliskiej osoby. Jednak występują sytuacje kiedy nasze zaangażowanie może przerodzić się w uzależnienie. Człowiek jest w stanie uzależnić się od każdej substancji i każdego zachowania, a także od drugiej osoby. Uzależnienie emocjonalne może nieść ze sobą wiele niekorzystnych skutków, które wpływają negatywnie na życie uzależnionego. Jak wyjść z uzależnienia od drugiej osoby?
Charakterystyka uzależnienia od drugiej osoby
Uzależnienie od drugiej osoby jest stanem emocjonalnym i należy do grupy uzależnień behawioralnych. Wszystkie z nich charakteryzują się niepohamowaną potrzebą wykonywania określonej czynności. Tylko w ten sposób chory może czuć się zrelaksowany, zadowolony i spokojny. Uzależnienia behawioralne należą do uzależnień psychicznych. Uzależnienie behawioralne jest przymusem regulowania stanów emocjonalnych poprzez zachowania nałogowe. Zachowania uzależnionych są natrętne, nerwowe, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Powstanie tego uzależnienia wiąże się z zaspokojeniem potrzeby nagrody. Ludzie uzależniają się od zachowań, ponieważ szukają w nich ekscytacji i przyjemności, ukojenia swoich emocji, oraz sposobu na radzenie sobie z wyzwaniami życiowymi, które bez tego wydawałyby się zbyt trudne do udźwignięcia. Chory kontynuuje szkodliwe zachowania pomimo wyraźnych szkód. Tak samo jest w przypadku uzależnienia od drugiej osoby.
Na poziomach neurologicznych, biochemicznych i behawioralnych istnieje bardzo dużo podobieństw pomiędzy uzależnieniem emocjonalnym a alkoholizmem, narkomanią czy patologicznym hazardem. Ich przebieg, objawy i intensywność może być różna, jednak zmiany jakie powstają podczas całego procesu mogą być takie same. Wspólną cechą w przypadku wszystkich uzależnień jest strach i trudność przed budowaniem relacji z drugim człowiekiem. Uzależnienie emocjonalne potrafi wyniszczyć jak choroba i spowodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji. W przypadku uzależnienia emocjonalnego substancjami, które uzależniają może być druga osoba oraz uczucia, które do niej odczuwamy.
Cechy charakterystyczne uzależnienia sklasyfikowane przez Giddensa
Cech charakterystycznych, które pomagają w diagnozowaniu choroby jest wiele. Jednak najczęściej wymieniane są trzy konkretne cechy. Pierwsza z nich to upojenie, oznacza to, że relacja z partnerem jest niezbędna do dobrego samopoczucia i odczuwania radości z życia. Drugą jest dawka. Uzależniona osoba chce mieć swojego partnera na wyłączność, potrzebuje ciągłego zapewnienia o jego miłości i przywiązaniu. Każde oddalenie się drugiej osoby powoduje skrajne zachowania i bardzo często można zaobserwować odcięcie się od wszelkich znajomych na rzecz spędzania czasu z partnerem. Trzecią charakterystyczną cechą jest utrata własnego “ja”. Polega ona na tym, że osoba uzależniona traci zdolność oceny własnych zachowań. Nie potrafi już samodzielnie wyrazić opinii na jakiś temat, wszystko wzoruje na poglądach swojego partnera. Jeżeli partner będzie uważać taką osobę za nieatrakcyjną, niemądrą to tak będzie się sama postrzegać.
Dlaczego pojawia się uzależnienie od drugiej osoby?
W dzisiejszych czasach ciężko jest znaleźć odpowiednią osobę, z którą można zbudować trwałą, głęboką i szczęśliwą relację. Kontakty międzyludzkie sprawiają nam coraz więcej problemów. Natłok obowiązków, pracy i brak czasu na prywatne życie powodują, że wynagradzamy sobie to związkami przelotnymi, krótkimi i prowizorycznymi. Jednak kiedy zdamy sobie z tego sprawę, zaczynamy na siłę szukać kogoś, kto obdarzy nas miłością i zainteresowaniem. Dlatego też, w przypadku, gdy znajdziemy osobę i przywiążemy się do niej – chcemy zatrzymać ją przy sobie za wszelką cenę.
W większości przypadków uzależnienie emocjonalne pojawia się u osób, które miały złe wzorce budowania relacji w dzieciństwie. Wszystkie negatywne doświadczenia mogły mieć dosyć decydujący wpływ na kształtowanie się osobowości. Przede wszystkim jeśli rodzice nie zaspokajali podstawowych potrzeb swojego dziecka – docenianie, miłość bezwarunkowa, zainteresowanie, akceptacja i bezpieczeństwo, będzie to miało wpływ na zaniżanie własnej samooceny. Bardzo często młode osoby pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin wchodzą w relację z wychowawcą lub każdą inną osobę, która obdarza je troską i uwagą.
Jak wyjść z uzależnienia od drugiej osoby?
Najważniejszą rzeczą jest zdanie sobie sprawy z tego, że relacja, której jesteśmy częścią jest toksyczna. Uzależnienie od drugiej osoby, jak każde inne – należy w odpowiedni sposób leczyć. Nieleczone może prowadzić do poważnych zmian neurologicznych. Jest to przede wszystkim uzależnienie, które zaburza poczucie własnej wartości. Ma ogromny wpływ na powstawanie depresji, nerwicy i stanów lękowych. Osoba chora nie wie, że jest w stanie poradzić sobie w życiu bez drugiej osoby. Pomocy psychologicznej wymaga zazwyczaj nie tylko osoba uzależniona emocjonalnie, ale także partner. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się terapia indywidualna. W niektórych przypadkach sprawdzi się także terapia dla par.