Jak wyjść z uzależnienia od xylometazolinu?

Jak wyjść z uzależnienia od xylometazolinu?

Mogłoby się wydawać, że krople do nosa są preparatem, który nie może powodować żadnych negatywnych skutków. Są one często używane podczas kataru, przy alergiach i podaje się je zarówno dorosłym jak i dzieciom. Niestety, ale uzależnienie od kropli do nosa jest częstym zjawiskiem. Zazwyczaj chorzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jaki to poważny problem. Krople do nosa mogą powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Nos szybko się do nich przyzwyczaja, a samo uzależnienie może pojawić się już po kilku dniach. 

Uzależnienie, czym jest? 

Uzależnienie kojarzy nam się przede wszystkim z alkoholizmem lub uzależnieniem od narkotyków. Prawda jest taka, że jesteśmy w stanie uzależnić się od wszystkiego. Uzależnienie jest stanem, który pojawia się jako następstwo przyswajania substancji lub podejmowania pewnych czynności. Początkowo sprawiają one przyjemność i satysfakcję, jednak z czasem staje się przymusowe i zaczyna mieć bardzo negatywny wpływ na życie. Osoba, która jest uzależniona może nie zdawać sobie sprawy ze swojego problemu. U coraz większej grupy młodych osób zaczynają pojawiać się różnego rodzaju uzależnienia. Jednym z nich jest uzależnienie od internetu. Niewiele mówi się o uzależnieniach i chorobach psychicznych. W społeczeństwie jest to temat tabu. Na szczęście różne organizacje i fundacje tworzą co jakiś czas akcje, które mają na celu uświadomienie społeczeństwa, że takich rzeczy nie można bagatelizować. 

Uzależnienia dzielą się na fizjologiczne i psychiczne. Uzależnienie fizjologiczne, zwane też fizycznym, polega na silnej potrzebie stałego zażywania konkretnych substancji w celu lepszego samopoczucia i uczucia psychicznego spokoju. Grupa substancji, które najczęściej zażywane mogą prowadzić do tego uzależnienia nie jest szczególnie długa. Są to: benzodiazepiny, nikotyna, alkohol, opioidy, barbiturany, kannabinoidy i steroidy. Zażywanie takich substancji w prawie każdym przypadku odbija się na zdrowiu osoby uzależnionej, a powrót do wcześniejszego stanu nie jest możliwy. Walka z takimi nałogami zazwyczaj jest długotrwała i odbywa się w różnego rodzaju ośrodkach. 

ak wyjść z uzależnienia od xylometazolinu

Uzależnienie psychiczne – psychologiczne, behawioralne, jest to nabyta silna potrzeba stałego wykonywania pewnych czynności lub zażywania substancji, które nie mają żadnych poważnych fizjologicznych następstw, na przykład uzależnienie od zabiegów medycyny estetycznej.

Uzależnienie od kropli do nosa – Xylometazolinu  

Uzależnienie od kropli do nosa należy do uzależnień fizjologicznych, tak samo jak narkomania lub alkoholizm. Początkowo przyjmowanie substancji powoduje przyjemność i ulgę. Jednak po krótkim czasie, zazwyczaj 3 – 7 dni, uzależniamy swoją śluzówkę od substancji zawartych w kroplach. Trzeba podkreślić, że nie wszystkie aerozole i krople są uzależniające. Jest to zależne od substancji znajdujących się w tych produktach. Później zaczynamy zakrapiać nos, ponieważ jest zatkany, a dzieje się tak, dlatego bo go zakrapiamy. Jest to ciąg, w który szybko można wpaść. Główne objawy uzależnienia: regularne uczucie zatkanego nosa, stosowanie sprayu przez długi czas, pojawienie się krwi oraz śluzu w nosie, problemy z zaśnięciem, ciągłe pociąganie nosem, bóle głowy, konieczna potrzeba posiadania kropli przy sobie.

Xylometazolin 

Xylometazolin, a właściwie ksylometazolina to organiczny związek chemiczny, który stosowany miejscowo jest lekiem obkurczającym naczynia krwionośne nosa. Następstwem jest zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej. Działa bardzo szybko, bo już po kilku minutach od aplikacji. Lek jest dostępny w kropelkach i występuje w dwóch stężeniach – 0,05 % i 0,1 %. Krople o niższym stężeniu są stosowane u dzieci, a o wyższym – wyłącznie u dorosłych. Nie należy ich stosować dłużej niż 5 dni i nie więcej niż 3 razy w ciągu doby. Wskazaniami do stosowania są ostre zapalenia błony śluzowej, zatok, ucha środkowego czy różnego rodzaju alergie. Podczas długotrwałego stosowania lub w dawkach większych niż zalecane, preparat może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Stosowanie preparatu przez okres dłuższy niż zalecany może doprowadzić do wtórnego polekowego zapalenia błony śluzowej nosa. W rzadkich przypadkach niezamierzonego przedawkowania mogą wystąpić takie objawy, jak: przyspieszona lub niemiarowa czynność serca, podwyższone ciśnienie tętnicze i czasami zaburzenia świadomości. 

Jak wyjść z uzależnienia od xylometazolinu?

Uzależnienie od kropli można spróbować wyleczyć samemu. Pierwszym sposobem jest całkowite odstawienie kropli z dnia na dzień. Wymaga on samozaparcia i silnej woli. Trzeba pamiętać, że może wystąpić zespół abstynencyjny, który może doprowadzić do ponownego użycia kropli. Metoda stopniowa jest znacznie wolniejsza, ale może skuteczniej działać. Jedną z bardziej radykalnych metod jest operacja małżowin nosowych. Polega ona na zmniejszeniu przerośniętych małżowin w celu poprawienia drożności nosa i redukcji zaburzeń oddychania. Jeśli zawiodą wszystkie metody odstawienia kropli warto zdecydować się na terapię, która pomoże w walce z tym uzależnieniem. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz