Jak wyjść z uzależnienia od masturbacji?
Uzależnienie od masturbacji, czyli uzależnienie od onanizmu, jest nabytym zaburzeniem, które nie zostało jeszcze oficjalnie sklasyfikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (DSM-5) jako choroba. Nie zmienia to jednak faktu, iż nałóg ten, podobnie jak pozostałe uzależnienia, należy leczyć przy pomocy specjalistów.
Uzależnienie od masturbacji istnieje już od jakiegoś czasu, jednak stało się zdecydowanie bardziej powszechne od czasu, gdy Internet stał się ogólnodostępny. Umożliwił on nieograniczony dostęp do treści pornograficznych, przez co problem ten eskalował. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby nie stygmatyzować onanizmu, gdyż ma on wiele zalet. Pomaga poznać swoje ciało i jego potrzeby, a także uwalnia napięcie seksualne. Sytuacja staje się poważna, gdy człowiek traci kontrolę nad swoim zachowaniem i to masturbacja zaczyna nim rządzić.
Uzależnienie – co to jest?
Uzależnienia ogólnie możemy podzielić na dwie grupy: tę, która obejmuje sferę psychiczną i tę, która obejmuje sferę fizyczną. Mogą one obejmować każdą dziedzinę życia, dotyczyć uczuć, emocji, zachowań, substancji czy przedmiotów. Pojawiają się u ludzi bez względu na ich wiek, płeć czy zainteresowania. Ogólnie rzecz ujmując, uzależnienie to ciągła, niepohamowana potrzeba wykonywania danej czynności lub spożywania danego środka. Tylko tak uzależniony jest w stanie zachować spokój, odczuwać radość, spełnienie i satysfakcję. W innej sytuacji wpada w panikę, staje się drażliwy, często też agresywny. Wciąż poszukuje najważniejszych dla siebie bodźców, bez względu na konsekwencje ani inne czynniki.
Jakie są przyczyny uzależnienia od masturbacji?
Masturbacja, zwłaszcza w młodym wieku, pozwala na poznanie swojego ciała, jego potrzeb i preferencji. Dzięki niej można rozładować skumulowane napięcie seksualne, które zwłaszcza u mężczyzn bywa dotkliwe. Jest więc potrzebna i dobra dla ludzkiego organizmu. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy onanizm zaczyna być obsesją. Uzależnienie tego typu może mieć swoje podłoże w braku równowagi między naturalnymi substancjami w mózgu. Może również wpływać na zmiany w ścieżkach neuronalnych podobnie, jak ma to miejsce w przypadku przyjmowania środków psychoaktywnych.
Jakie są symptomy uzależnienia od masturbacji?
Pierwszymi objawami, które można zauważyć są zwykle osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków czy kompulsywne zachowania. Osoba uzależniona od onanizmu nieustannie dąży do masturbacji, bez względu na okoliczności. Jest to najważniejsza czynność w ciągu całego dnia i może pochłaniać większość czasu w ciągu doby. Co istotne, chory nie jest w stanie zaspokoić się poprzez stosunek z drugą osobą – jest to możliwe tylko podczas samodzielnej inicjacji. W skrajnych przypadkach osoby uzależnione mogą się masturbować nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Do aktów masturbacji może dochodzić również poza domem, także w pracy i w miejscach publicznych.
Jak wyjść z uzależnienia od masturbacji?
Uzależnienie od masturbacji wymaga specjalnego leczenia pod okiem terapeutów. Praktycznie niemożliwe jest uwolnienie się od tego problemu samodzielnie. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie swojego problemu i chęć do podjęcia leczenia – tylko wtedy można rozpocząć cały proces terapeutyczny. W przypadku uzależnienia od onanizmu jest to o tyle trudne, że sam fakt tak częstej i publicznej masturbacji może wywoływać wstyd. Aby jak najlepiej i jak najszybciej przejść przez leczenie, niezbędne będzie wsparcie bliskich osób, które są najlepszą motywacją i najlepszym powiernikiem.
Uzależnienie od onanizmu może mieć różne przyczyny, jednak może stanowić też swojego rodzaju przykrycie innego problemu. Problem ten jest tak samo groźny, jak inne uzależnienia, choć jego specyfika jest inna. Leczenie powinno być przeprowadzone przez odpowiednich specjalistów – najskuteczniejszą formą leczenia jest terapia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Podejmowane są tam wielotorowe działania, między innymi techniki poznawczo – behawioralne. Tak naprawdę uzależniony musi od nowa nauczyć się żyć w społeczeństwie, planowania wolnego czasu, a także znalezienia bezpiecznego sposobu na rozładowanie emocji i zajęcie myśli. Wypełniając jego plan dnia w 100% można mieć pewność, iż nie będzie miał on czasu na myślenie o masturbacji. Najlepiej sprawdzi się uprawianie sportu, częste spotkania ze znajomymi lub odnalezienie pochłaniającego, pasjonującego hobby. Dobrze, gdy chory ma oparcie w bliskich osobach, nie czuje się samotny i ma motywację do dalszej walki. Powinni go wspierać i starać się, aby chory nie tracił siły ani cierpliwości. Leczenie uzależnień to długotrwały proces, a jego czas zależy od wielu czynników, lecz im szybciej problem zostanie wykryty, tym lepiej. Stawiając na zamknięty ośrodek leczenia uzależnień można mieć pewność, iż terapia będzie przebiegać na kilku płaszczyznach, dzięki czemu będzie najbardziej skuteczna. Zmieniając otoczenie łatwiej jest spojrzeć na problem z boku i nabrać dystansu.