Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Obecnie wpływ otoczenia na nasze zachowania i funkcjonowanie jest ogromny. Chociaż niepokojące objawy somatyczne pojawiają się przy różnych chorobach, na przykład przy depresji, to jednak nerwica kojarzona jest w największym stopniu z dolegliwościami fizycznymi.  Do klasyfikacji ICD – 10 zaliczamy między innymi zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, reakcję na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia dysocjacyjne, zaburzenia występujące pod postacią somatyczną oraz inne zaburzenia nerwicowe. Jednak najczęściej występującym zaburzeniem jest nerwica lękowa, która może wystąpić u osób w każdym wieku. Jednym z głównych objawów lęku i nerwicy jest przewlekłe zamartwianie się. 

Charakterystyka zaburzeń nerwicowych 

Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane neurozami to grupa zaburzeń psychicznych o rozmaitych symptomach, definiuje się je jako zespoły dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania występujących w tym samym czasie i powiązanych ze sobą wzajemnie. Chory zazwyczaj zdaje sobie sprawę z tego, że ma problem ze swoimi lękami, natręctwami i fobiami. Nerwice są grupą zaburzeń, które charakteryzują się natrętnymi myślami. Bardzo często przyczynami pojawienia się nerwicy są trauma i brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie. W wielu przypadkach pojawia się ona ze względu na wewnętrzny konflikt między naturalnymi tendencjami i możliwościami a presją społeczeństwa. 

Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Nerwica lękowa

Zaburzenia lękowe to grupa zaburzeń, których głównym objawem jest odczuwanie silnego, niekontrolowanego lęku. Jest to naturalna ludzka emocja, jednak kiedy występuje często może dotkliwie utrudnić życie powodując bezradność i cierpienie. Nerwica jest chorobą przewlekłą. Lęk powstrzymuje takie osoby przed normalnym funkcjonowaniem. W wielu skrajnych przypadkach chorzy nie opuszczają domu i zdarza się, że mają halucynacje. Mówi się, że nerwica wystąpiła, ponieważ pojawił się problem z wydzielaniem przez mózg istotnych neuroprzekaźników odpowiadających za kondycję emocjonalną – adrenalina, noradrenalina. Ich zwiększony poziom może być źródłem stresu stymulującego stany lękowe. Przyczynami wystąpienia lęków mogą być również czynniki genetyczne i osobowość lękliwa. Jeśli w rodzinie wcześniej występowały takie zaburzenia, to jest duża szansa na ponowne ich wystąpienie. Osoby skupiające się na sobie, ale takie, które biorą pod uwagę wyłącznie swoje złe strony i skupiające się szczególnie na krytyce oraz mające problem z kontaktami społecznymi także często wpadają w te zaburzenia. 

Klasyfikacja ICD – 10 rozróżnia następujące typy zaburzeń nerwicowych:

  • F40 –  zaburzenia lękowe występujące pod postacią różnych fobii
  • F41 – inne zaburzenia lękowe: przykładowo lęk paniczny, zaburzenia depresyjne
  • F42 – zaburzenia obsesyjno – kompulsywne: nerwica natręctw, natrętne myśli lub rytuały
  • F43 – zaburzenia adaptacyjne oraz reakcje na ciężki stres: przykładowo zaburzenia stresowe pourazowe
  • F44 – zaburzenia dysocjacyjne, konwersyjne: osobowość mnoga, amnezja dysocjacyjna, fuga dysocjacyjna, drgawki dysocjacyjne
  • F45 – zaburzenia pod postacią somatyczną: zaburzenia hipochondryczne, uporczywe bóle psychogenne
  • F48 – inne zaburzenia nerwicowe: przykładowo neurastenia.

Objawy nerwicy lękowej 

Na dobrą sprawę u każdego chorego na nerwicę objawy mogą być różne. Dotyczą one zarówno sfery psychicznej jak i fizycznej. Objawy nerwicy mogą dzielić się na kilka rodzajów ze względu na swoje występowanie. Somatyczne, czyli fizyczne to takie, które charakteryzują się zmianami w organizmie – bóle organów, zaburzenia równowagi, suchość w ustach, kołatanie serca, zaburzenia seksualne, bezsenność, frustracja, zaburzenia apetytu, nadmierne pocenie się, problemy jelitowe, zmienne uczucie ciepła i zimna. Objawami psychotycznymi są: poczucie pustki w głowie z powodu lęku lub zmartwień, urojenia, omamy, halucynacje, depersonalizacja – odrealnione postrzeganie siebie i świata, gonitwa natrętnych myśli. Objawami emocjonalnymi są: stany depresyjne, lęk przed nieznanymi sytuacjami i osobami, drażliwość, uczucie niepokoju o trudnym do ustalenia podłożu, strach przed wychodzeniem z domu oraz kontaktami interpersonalnymi, lęk o zdrowie i życie. 

Leczenie nerwicy lękowej 

Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, najlepszym sposobem leczenia nerwicy lękowej jest psychoterapia połączona z farmakoterapią. Farmakologia wspiera organizm obniżając poziom napięcia od strony fizjologicznej. Dzięki psychoterapii można nauczyć się tym lękiem tak zarządzać by jego poziom zmniejszył się i aby ten lęk znów stał się adaptacyjny. Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe wymagają konsultacji specjalisty w celu prawidłowej diagnostyki i różnicowania z innymi zaburzeniami psychicznymi oraz chorobami somatycznymi. Najbardziej zalecana jest terapia poznawczo – behawioralna, która ma udowodnioną skuteczność. Szybko podjęte leczenie zmniejsza ryzyko utrwalenia dolegliwości i rozwinięcia się powikłań. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz