Kto leczy uzależnienia?

Kto leczy uzależnienia?

Uzależnienie to patologiczna potrzeba czegoś, obsesyjne pragnienie. Człowiek dąży do tego, co sprawia mu przyjemność. Wspólną cechą, która łączy osoby podatne na różnego rodzaju nałogi, jest chęć wypełnienia życia przyjemnością. Ale próbując przedłużyć lub zwiększyć przyjemność, człowiek popada w niewolę od obiektu swoich pragnień, traci swobodę działania, traci wolę. I od pewnego momentu przyjemność zamienia się w udrękę, a dla otoczenia i bliskich zamienia się w prawdziwy koszmar. Konieczna okazuje się pomoc specjalistów, w końcu uzależnienie – to prawdziwa choroba. Kto leczy uzależnienia? Leczeniem osób uzależnionych od: alkoholu, narkotyków, leków, jedzenia, zakupów, Internetu zajmują się zarówno lekarze: interniści, psychiatrzy jak też psychoterapeuci uzależnień.    

Rodzaje uzależnień

Uzależnienia dzielą się na dwie duże grupy. Są to uzależnienia chemiczne i niechemiczne.

Uzależnienia chemiczne

Grupa uzależnień chemicznych obejmuje uzależnienie od substancji psychoaktywnych, czyli substancji wpływających na czynność ośrodkowego układu nerwowego. Jednorazowe użycie takich substancji prowadzi do zmiany stanu emocjonalnego i fizycznego osoby, a wielokrotne użycie powoduje powstanie uzależnienia psychicznego i fizycznego. Uzależnienia chemiczne to alkohol, nikotyna i narkotyki.

Uzależnienie od alkoholu

Jednym z przejawów uzależnienia jest alkoholizm. To choroba objawiająca się uzależnieniem od alkoholu z uzależnieniem psychicznym i fizycznym. Najpierw rozwija się uzależnienie psychiczne. Człowiek zaczyna uciekać się do alkoholu, jako jedynego sposobu na złagodzenie stresu, rozweselenie, relaks, pozbycie się zmęczenia po ciężkim dniu i ułatwienie komunikacji z innymi. Fakt, że alkohol staje się środkiem pierwszej pomocy w różnych sytuacjach życiowych, często nie jest postrzegany, jako nic złego. Do pewnego momentu spożywanie alkoholu w żaden sposób nie wpływa na zdrowie, pracę ani na relacje z bliskimi.Taka osoba jest uderzająco różna od klasycznego wyobrażenia alkoholika – podmiotu z szarym nosem, drżeniem dłoni, bezrobotnym który woli pić, choć od czasu do czasu z towarzyszami picia. I na tej podstawie osoba już uzależniona i nie wierzy, że istnieją jakiekolwiek powody do niepokoju.

Tymczasem stopniowo następuje restrukturyzacja osobowości człowieka. Priorytety się zmieniają. Osoba zaczyna szukać powodu do picia, dążyć do tego, gdzie można zrealizować to pragnienie. Planowane picie wywołuje euforię, a jeśli się nie powiedzie, nastrój spada do punktu depresji. Alkoholik coraz więcej pieniędzy wydaje się na alkohol. Zmienia się również podatność na alkohol. Aby osiągnąć stan upojenia potrzeba teraz 2-3 razy więcej alkoholu. Aby osiągnąć pożądany stan, człowiek zmienia napoje, zaczyna pić mocniejsze, często tańsze i gorszej jakości, ponieważ składnik smakowy przestaje mieć znaczenie.

Trwa degradacja osobowości. Bez picia osoba staje się agresywna i drażliwa. Euforia osiągnięta przy pomocy alkoholu szybko mija, a dawka potrzebna do upicia się jeszcze bardziej wzrasta. Pojawiają się bóle głowy, problemy z sercem i inne zaburzenia. Dalszy postęp alkoholizmu doprowadza do intensywnego picia i jeszcze większego zniszczenia osobowości. Wzrosną również problemy ze zdrowiem fizycznym. Niezbędne jest leczenie odwykowe w ośrodku leczenia uzależnień, w którym następuje odtrucie organizmu, podawane są odpowiednie leki i wdrażana jest terapia psychologiczna, dotyczy to wszystkich uzależnień chemicznych. W takiej placówce pracują lekarze mający doświadczenie w leczeniu różnych uzależnień, niezbędna jest także opieka pielęgniarska i psychoterapia.Tak, więc wielu specjalistów zajmuje się leczeniem uzależnień.

Uzależnienie niechemiczne

Ostatnio coraz powszechniejsze stają się uzależnienia niechemiczne: uzależnienie od hazardu czy gier komputerowych, uzależnienie od zakupów. Uzależnienie od hazardu (uzależnienie od kart itp.), gier komputerowych przejawia się w postaci ciągłej chęci uczestniczenia w grze. Coraz więcej czasu poświęca się na to ze szkodą dla pracy i normalnych relacji z innymi ludźmi. Nawet nie grając w danym momencie osoba uzależniona od hazardu nieustannie myśli o grze, planuje kombinacje gier. Grając na pieniądze taka osoba nie jest w stanie przestać nawet po dużej wygranej, trudno jest się też zatrzymać po serii dużych strat. Im wcześniej rozpocznie się leczenie uzależnień, tym łatwiej będzie sobie radzić.Trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty psychoterapeuty, najlepiej w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie uzyskuje się kompleksową pomoc.

Metody leczenia uzależnień

Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia jest uświadomienie sobie własnego braku wolności. Człowiek musi przyznać, że jest ofiarą nałogu, że to nie on sam się kontroluje, ale uzależnienie nim manipuluje. Dopiero wtedy pojawi się pragnienie przywrócenia własnej suwerenności, pragnienie przezwyciężenia uzależnienia, na którym może polegać zarówno lekarz, jak i sam człowiek. Drugim krokiem jest kontakt ze specjalistą: psychiatrą lub psychoterapeutą. W prywatnym ośrodku leczenia uzależnień pracują certyfikowani terapeuci posiadający doświadczenie w walce z uzależnieniami.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz