Uzależnienie od benzodiazepin - leczenie

Uzależnienie od benzodiazepin – leczenie

Uzależnienie od benzodiazepin – leczenie. Czasami myślimy, że wystarczy jedna tabletka, by błyskawicznie poradzić sobie z danym kłopotem zdrowotnym… Często jest tak, że medykamenty mogą pomóc w pewnym aspekcie, ale zaszkodzić przy okazji innej sprawy. Szczególnie jeśli leki będą brane w zbyt dużych ilościach. Czym cechują się benzodiazepiny? Dlaczego warto uważać na stosowanie tych medykamentów? Z jakimi objawami należy liczyć się, kiedy dojdzie do uzależnienia? Poniżej opisujemy także skuteczne formy leczenia. Zapraszamy do lektury!

Jak działają benzodiazepiny?

Tak naprawdę żadnego leku nie powinno się brać bez konsultacji z fachowcem. Mowa tutaj np. o lekarzu rodzinnym, czy farmaceutce z apteki itp. Niestety, coraz częściej można zaobserwować, że Polacy nic sobie z tego nie robią. Branie niektórych medykamentów na własną rękę, np. w nieodpowiednio wysokich ilościach, do niczego dobrego zaś nie może doprowadzić. Przykładem są właśnie m.in. benzodiazepiny. Są to środki, które przypisuje się do grupy leków o działaniu m.in. przeciwlękowym oraz uspokajającym. Często benzodiazepiny są także stosowane w celu szybszego zaśnięcia. O czym jeszcze należy wiedzieć? Niekiedy są one wykorzystywane do leczenia zbyt dużego napięcia mięśniowego, które może być obecne w organizmie danego człowieka. To jednak nie wszystko. Czasami lekarz przepisuje benzodiazepiny w przypadku niektórych form padaczki. Takie medykamenty mają bardzo silne działanie. Można nawet napisać, że są w stanie zadziałać na Pacjenta praktycznie od razu. Z jednej strony to dobra informacja, ponieważ jeśli komuś zależy na tym, by szybciej wrócić do równowagi emocjonalnej, to ma takie możliwości. Nie wszystko jest tutaj jednak tak kolorowe… Z drugiej strony moc działania tych leków ma też negatywne skutki. Warto zaznaczyć, że po ich zastosowaniu można uzyskać wewnętrzny spokój nawet przez około kilka godzin. Jeśli jednak ktoś często stosuje tabletki z takimi substancjami, to oczywiście organizm zaczyna stopniowo się do nich przyzwyczajać. Z tego względu po pewnym okresie te leki nie mają aż takiej mocy, jak na samym starcie. Niestety, to powoduje, że Pacjenci borykający się np. z rozmaitymi zaburzeniami coraz szybciej sięgają po kolejne dawki. Niekiedy robią to bez konsultacji ze swoimi lekarzami.

Od takich medykamentów można bardzo szybko się uzależnić

Chcielibyśmy każdego przestrzec przed lekami należącymi do tej grupy. Oczywiście, są one w pewnych sytuacjach pomocne. Tego nie ma sensu negować. Wszystko musi być jednak przemyślane i odpowiednio stosowane. Dlatego tak ważne jest to, by Pacjenci przyjmujący na co dzień benzodiazepiny byli pod stałą opieką lekarzy. Na pewno nie można ustalać sobie dawek samodzielnie, bez dokładnej znajomości tego tematu. W innym razie można bardzo szybko uzależnić się od takich medykamentów. Lekomania tylko pozornie wygląda bardzo niewinnie. W rzeczywistości jest to zaś bardzo podstępna choroba, którą trudno się leczy. Warto zatem zrobić wszystko, by do tej sytuacji nie dopuścić.

Jakie są najczęstsze objawy?

Na początku benzodiazepiny zapewniają odpowiednie efekty. Potem jednak uzależnieni Pacjenci zaczynają brać leki coraz częściej. Dawki są spore, co oczywiście jeszcze bardziej utrwala problem. Jakie są najczęstsze objawy uzależnienia? Chodzi m.in. o nieustanne odczuwanie stresu, lęku, niepokoju wewnętrznego itd. Z tego wszystkiego robi się błędne koło. Pacjenci chcą jak najszybciej pozbyć się tych negatywnych emocji, dlatego sięgają… po benzodiazepiny. A nie tędy droga. Warto tutaj wymienić również takie symptomy, jak nadmierna potliwość, kłopoty ze snem, halucynacje, czy drżenie mięśni itd. Nierzadko występują bóle głowy. Dana osoba jest coraz bardziej zmęczona konkretną sytuacją. To oczywiście prowadzi do rozmaitych problemów w kontekście prawidłowego, naturalnego funkcjonowania organizmu. Jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to uzależnienie będzie się nasilało…

Jak wygląda profesjonalne leczenie?

Warto możliwie jak najszybciej zgłosić się do ekspertów. Samodzielne działania na tej płaszczyźnie zazwyczaj jeszcze pogłębiają kłopot. Pacjenci uważają bowiem, że bez przyjęcia konkretnego leku nie są w stanie normalnie funkcjonować. Najlepiej byłoby zdecydować się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Polecanym rozwiązaniem jest Wyspa SOZO, która znajduje się w miejscowości o nazwie Zawady. Dlaczego? Przede wszystkim w takim miejscu zostanie przeprowadzony detoks. Niestety, leki z tej grupy powodują powstawanie rozmaitych skutków ubocznych. Warto zatem wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień, by organizm został dokładnie oczyszczony. Należy zaznaczyć, że jest to wykonywane stopniowo. Po to, by organizm powoli przyzwyczajał się do zmian. Detoks to jednak dopiero pierwsza część leczenia. Poza tym bardzo ważna jest terapia. Pacjenci muszą zrozumieć, że mogą żyć bez przyjmowania konkretnych leków. Nie zawsze jest to jednak proste. Dlatego profesjonaliści z prywatnego ośrodka leczenia uzależnień muszą bazować nie tylko na swojej wiedzy, doświadczeniu, ale tak samo na nowoczesnych metodach.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz