uzależnienie od Xanaxu Jak wyjść

Jak wyjść z uzależnienia od Xanaxu?

Uzależnienie w dzisiejszych czasach jest coraz częstszym zjawiskiem. Wszelkiego rodzaju uzależnienia mają destrukcyjny wpływ na życie człowieka. Bez względu na wiek pojawiają się uzależnienia od internetu, alkoholu czy leków. Wzrasta także liczba uzależnień młodych osób od smartfonów oraz środków psychoaktywnych. Jedną z takich substancji jest Xanax. 

Czym jest uzależnienie? 

Uzależnienie jest pewnego rodzaju chorobą mózgu, która polega na kompulsywnym zażywaniu jakiejś substancji lub używaniu pewnych rzeczy mimo negatywnych konsekwencji. Uzależnić można się tak naprawdę od wszystkiego. Uzależnienie dzielimy na dwa rodzaje: behawioralne i chemiczne. W obu przypadkach chodzi o to samo, czyli o poczucie przyjemności i wydzielenie dopaminy w naszym mózgu – hormonu szczęścia. 

Uzależnienie behawioralne (czynnościowe) 

Jest to zespół objawów związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem pewnej czynności w celu uzyskania satysfakcji, psychicznego spokoju i przyjemności. Przykładami takich uzależnień mogą być: hazard, seksoholizm, pracoholizm, bigoreksja czy uzależnienie od zabiegów medycyny estetycznej. Takie zachowania są zachowaniami kompulsywnymi, człowiek nie jest w stanie nad nimi zapanować i przestać je wykonywać. Negatywnie wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie. Jest to uzależnienie niesubstancjalne, ale występujące objawy i skutki uzależnienia są takie same jak w przypadku uzależnienia na przykład od alkoholu. 

Uzależnienie chemiczne 

Tego rodzaju uzależnienie pojawia się kiedy osoba czuje silną potrzebę przyjmowania substancji psychoaktywnych, pomimo, że ma ona negatywny wpływ na życie. Osoba przyjmująca substancje takie jak: alkohol, narkotyki czy leki, na przykład uspokajające, zwiększa swoje dawki, ponieważ jej organizm zwiększa na nie tolerancję. Dodatkowo osoba uzależniona rezygnuje z dotychczasowych zainteresowań, jakiejkolwiek aktywności i innych sposobów na spędzanie wolnego czasu niż przyjmowanie danej substancji. Często osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z tego, że ma problem, ale lekceważy to i używa jej dalej. 

Czym są benzodiazepiny? 

Coraz częściej w społeczeństwie pojawiają się uzależnienia od różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, w tym leków uspokajających, nasennych czy benzodiazepin. 

Benzodiazepiny to związki chemiczne, które naśladują działanie naturalnie występujących związków w ośrodkowym układzie nerwowym. Mają one bardzo szeroki zakres działania –  przeciwlękowe, uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe czy zwiotczające. Najczęściej benzodiazepiny są podawane przy leczeniu nerwicy, zaburzeń lękowych lub depresji. Silnie uspokajają i pozwalają na wprowadzenie innych form leczenia – psychoterapii lub terapii. Benzodiazepiny są także stosowane przy napadach padaczkowych i w czasie wzmożonego napięcia mięśniowego. 

Benzodiazepiny, które są stosowane przez krótki czas wykazują się dużą efektywnością i brakiem działań toksycznych. Szybko przynoszą ulgę i niwelują dolegliwości. Takie substancje mogą mieć działanie euforyzujące. Przy dłuższym stosowaniu lub zażywaniu dawek większych niż tych przepisanych przez lekarza zaczyna pojawiać się uzależnienie. 

Xanax należy do grupy benzodiazepin i jest jedną z najbardziej znanych substancji w tej kategorii. Substancja aktywna Xanaxu to alprazolam. W głównej mierze działa przeciwlękowo, miorelaksacyjnie i nasennie. Jest uważany za najszybciej działający i najsilniejszy związek chemiczny. Ze względu na to, że Xanax powoduje rozluźnienie i poczucie spokoju, coraz więcej osób sięga po niego bez konkretnej przyczyny. Jego stosowanie traktują jako rozrywkę. Niestety alprazolam jest wysoce uzależniający. 

Jak wyjść z uzależnienia od Xanaxu

Jakie są objawy uzależnienia od Xanaxu i jak je leczyć? 

Głównym objawem uzależnienia jest wzrost tolerancji na lek oraz przedłużanie kuracji lekowej bez jakiejkolwiek konsultacji z lekarzem. Mogą pojawić się zmiany osobowości, objawy zespołu abstynencyjnego – zaburzenia nastroju, lęki, poty, nudności, bezsenność, drgawki, zaburzenia świadomości oraz silna koncentracja wokół zdobycia leku. 

Osoby uzależnione od Xanaxu nie będą w stanie poradzić sobie wyjść z nałogu bez pomocy. Odstawienie leku może powodować wystąpienie nieprzyjemnych objawów, które uzależniony będzie chciał załagodzić kolejnymi dawkami. Przewlekłe stosowanie benzodiazepin może powodować również zaburzenia pamięci, wybuchy agresji czy długotrwałą bezsenność. Osoba uzależniona stara się za wszelką cenę zdobyć kolejne recepty na lek lub szuka go nielegalnie. Najlepszym rozwiązaniem na wyjście z nałogu będzie terapia, a często również terapia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Podczas takiego pobytu pacjent jest pod stałą opieką specjalistów i nie ma możliwości na przyjmowanie kolejnych dawek Xanaxu. Program leczenia ustalany jest indywidualnie i jest dobrany do potrzeb pacjenta. Leczenie uzależnienia wspomagane jest psychoterapią – sesje indywidualne lub grupy wsparcia. Podczas terapii, chory uczy się między innymi radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Oprócz terapii niezbędna jest w niektórych przypadkach detoksykacja. Z pewnością jest to jeden z najtrudniejszych momentów podczas terapii, ponieważ chory musi zmierzyć się z objawami odstawienia substancji. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz