Objawy uzależnienia od leków
Uzależnienie od leków, inaczej lekomania, to nałóg podobny do narkomanii czy alkoholizmu. Może mieć bardzo duży, negatywny wpływ na zdrowie, gdyż substancje zawarte w przyjmowanych medykamentach wchodzą w interakcję z procesami życiowymi. Choroba ta jest przewlekła, a jej nawroty pojawiają się nawet po długich okresach abstynencji. Najczęściej dotyczy różnego rodzaju tabletek uspokajających, nasennych i należących do grupy benzodiazepin.
Jakie są przyczyny uzależnienia od leków?
Lekomania może dotknąć osoby w każdym wieku. Zwykle problem ten pojawia się na skutek nieumiejętnego podjęcia samodzielnego leczenia, zwłaszcza chorób takich, jak depresja, migrena, zaburzenia lękowe czy bezsenność. Może dotykać również hipochondryków oraz osób uzależnionych od innych substancji. Wśród młodych ludzi jest to pewnego rodzaju sposób na odurzenie, bez przyjmowania narkotyków czy dopalaczy. Sięgają po środki o działaniu psychoaktywnym i pobudzającym, między innymi po kodeinę, pseudoefedrynę czy dekstrometorfan.
Typy uzależnienia od leków
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała lekomanię, dzieląc ją między innymi na morfinową, amfetaminową, kokainową i barbituranowo – alkoholową. Najczęściej uzależnienia dotyczą zażywania leków przeciwbólowych, uspokajających i nasennych, a także hormonalnych i dopingujących.
Lekomania może być zdiagnozowana u osób przyjmujących leki z grupy opioidów, czyli dostępnych bez recepty, jak środki przeciwbólowe czy syropy na kaszel; barbituranów, które znajdują się w lekach uspokajających i nasennych oraz benzodiazepinów, będących składnikiem środków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych. Co więcej, co uzależnienia prowadzić mogą także leki przeciwgorączkowe, antyhistaminowe, antyalergiczne, a nawet, z pozoru bezpieczne, ziołowe farmaceutyki. Nadużywanie leków z wyżej wymienionych grup może prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, zaburzenia czynności umysłowych, depresji, pogorszenia koordynacji ruchowej, koncentracji i pamięci, a także ospałości i wahań emocjonalnych.
Lekomania – objawy
Uzależnienie od leków bywa trudne do zdiagnozowania. Chorzy często ukrywają swój problem, sięgając po substancje bez kontaktów z lekarzem. Lekomania może obejmować medykamenty ogólnodostępne, które zakupić można bez recepty, przez co nabycie ich jest bardzo proste. Najwyższy potencjał uzależniający mają leki przeciwbólowe, nasenne, uspokajające, a nawet krople do nosa i leki hormonalne.
Istnieje wiele przesłanek, mogących świadczyć o uzależnieniu od leków, jednak pierwszymi z nich zwykle jest przyjmowanie coraz większych dawek leku, kłopoty ze snem, płaczliwość, przedłużanie terapii po ustąpieniu objawów oraz pojawienie się zespołu abstynencyjnego. Osoba uzależniona od leków stara się zgromadzić pokaźne zapasy potrzebnego środka, a na myśl o jego braku zaczyna odczuwać lęk. W tym celu zaczyna manipulować lekarzem poprzez symulowanie objawów, proszenie o silniejsze dawki, a nawet zaczyna odwiedzać kilku różnych lekarzy jednocześnie, w celu zdobycia większej ilości recept. Stopniowo dochodzi do zwiększonej tolerancji leku, a także następują zmiany w osobowości chorego. Staje się on obojętny, spadają jego zdolności psychomotoryczne, wydaje mu się, że jest w stanie poradzić sobie z problemami wyłącznie pod wpływem leku. Próbuje zwiększyć jego działanie mieszając go z innymi substancjami, bądź z alkoholem. Przyjmuje środki nawet, gdy ma świadomość ich szkodliwego działania, jak izolacja i wyłączenie z wielu codziennych aktywności. To może prowadzić do przedawkowania, a w efekcie – do zatrucia, w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Lekomania – zespół abstynencyjny
Gwałtowne odstawienie substancji, od której jest się uzależnionym może wiązać się z wieloma nieprzyjemni następstwami, jak w przypadku odstawienia narkotyków czy alkoholu. Zespół abstynencyjny może objawiać się w postaci lęku, niepokoju, pobudzenia i bezsenności, bólów i zawrotów głowy, drgawek, nerwowości, płaczliwości, depresji, a nawet urojeń i halucynacji. Objawy zespołu abstynencyjnego najczęściej pojawiają się w ciągu 10 do 48 godzin od momentu odstawienia substancji. Dlatego też, odstawianie leków bądź innych substancji psychoaktywnych powinno odbywać się stopniowo, najlepiej pod okiem specjalistów.
Jak leczyć uzależnienie od leków?
Leczenie lekomanii, jak każdego innego uzależnienia, powinno rozpocząć się od najtrudniejszego kroku – uświadomienia sobie przez chorego jego problemu. Wówczas można rozpocząć pracę ze specjalistą, najlepiej w ośrodku zamkniętym, który postawi sprecyzowaną diagnozę i przedstawi plan leczenia. Chory powinien przejść przed detoksykację, która polega na wyeliminowaniu z układu krwionośnego substancji uzależniającej, a następnie powoli nauczyć się bez niej żyć. Terapia pomoże mu w odzyskaniu poczucia własnej wartości, odbudowie relacji społecznych oraz znalezieniu pasji i zainteresowań. Bardzo pomocne będzie wsparcie rodziny i najbliższych osób, a także terapia grupowa, na której uzależniony pozna inne osoby z podobnym problemem.