Zapaść alkoholowa: Przyczyny, objawy

Zapaść alkoholowa jest stanem wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej. Może wystąpić po jednorazowym spożyciu nadmiernej ilości alkoholu lub w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu. Przyczyną zapaści alkoholowej jest stan zatrucia alkoholem, w wyniku którego organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować z powodu nadmiaru substancji psychoaktywnej w krwi.

Jak wygląda zapaść alkoholowa? Czym się objawia? Jak pomóc osobie doświadczającej zapaści alkoholowej? Na te i wiele innych pytań dotyczących zapaści po alkoholu odpowiemy w poniższym artykule.

Co to jest zapaść alkoholowa?

Powszechnie uważa się, że do zapaści alkoholowej może doprowadzić wyłącznie uzależnienie do alkoholu. Założenie to jest mylne, a co za tym idzie może się okazać bardzo niebezpieczne. Stan zapaści alkoholowej to reakcja organizmu na zatrucie alkoholem. Przyczyną takiego stanu może być zarówno długotrwałe nadużywanie alkoholu, jak i jednorazowe spożycie dużej jego ilości przez osobę, która nie ma problemu alkoholowego.

Alkohol działa jako depresant na układ nerwowy. Spożycie jego nadmiernej ilości w zbyt krótkim czasie prowadzi do sytuacji, w której organizm nie jest w stanie przeprowadzać procesów metabolicznych w odpowiednim tempie. W rezultacie powyższego w ciele gromadzą się toksyny, które zakłócają normalne funkcjonowanie układu nerwowego. To może prowadzić do zaburzeń świadomości, koordynacji ruchowej i innych funkcji życiowych. Podczas zapaści może dojść do zatrzymania akcji serca i niedokrwienia mózgu.

Warto zwrócić uwagę, że nie sposób wskazać konkretnej dawki alkoholu, która może doprowadzić do zapaści. Wpływa na to wiele czynników, płeć, masa ciała, stan zdrowia i tolerancja na alkohol. Dlatego też, nawet osoby, które spożywają alkohol sporadycznie, mogą doświadczyć zapaści alkoholowej po wypiciu większej ilości alkoholu w krótkim czasie.

Przyczyny zapaści alkoholowej

Podstawową przyczyną zapaści jest nadmiar alkoholu we krwi, który wiąże się z przyjęciem zbyt dużej ilości substancji w krótkim czasie lub długotrwałym regularnym przyjmowaniem alkoholu. Ponadto ryzyko zapaści wzrasta, w przypadku:

  • odwodnienia organizmu – spożywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia zapaści, zwłaszcza gdy spożywamy alkohol w dużych ilościach bez nawadniania organizmu,
  • nagłego odstawienia alkoholu po długim ciągu,
  • łączenia alkoholu z innymi substancjami – spożywanie alkoholu w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak leki czy narkotyki, może zwiększyć ryzyko wystąpienia zapaści alkoholowej.

Jak wygląda zapaść alkoholowa? Objawy

Zapaść po alkoholu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego warto wiedzieć jak się objawia. Jednymi z pierwszych objawów zapaści są silne nudności, które mogą prowadzić do obfitych i częstych wymiotów. Chory może się również skarżyć na zawroty głowy, które mogą prowadzić do utraty równowagi. Do charakterystycznych wczesnych objawów zapaści zaliczamy również silne uczucie zimna, dreszcze oraz nieuzasadniony niepokój. Wraz z pogłębianiem się zaburzenia pojawiają się kolejne objawy. Oddech osoby w stanie zapaści alkoholowej staje się płytki i przyspieszony. Może to prowadzić do uczucia duszności. Tętno przyspiesza i jednocześnie słabnie. Skóra staje się blada, a ciało może być pokryte potem. W zaawansowanych przypadkach zapaści alkoholowej może nastąpić utrata przytomności.

Zagrożenia związane z zapaścią alkoholową

Nadmierne spożycie zbyt dużej ilości alkoholu w krótkim czasie może nieść za sobą bardzo poważne, często nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia. Zapaść po alkoholu wiąże się z ryzykiem:

  • uszkodzenia mózgu, w tym zaburzeń pamięci, trudności w koncentracji oraz problemów z koordynacją ruchową,
  • problemów z układem krążenia, w tym arytmii serca, podwyższonego ciśnienia krwi oraz innych poważnych dolegliwości,
  • uszkodzenia wątroby, w tym marskości wątroby, zapalenia wątroby oraz innych poważnych schorzeń,
  • problemów z układem oddechowym, w tym depresji oddechowej, która może prowadzić do niewydolności oddechowej,
  • uszkodzenia trzustki, w tym zapalenia trzustki,
  • śmierci.

W skrajnych przypadkach zapaść alkoholowa może prowadzić do śmierci, zwłaszcza jeśli nie zostanie udzielona odpowiednia pomoc medyczna.

Pierwsza pomoc w zapaści alkoholowej

Zapaść alkoholowa stanowi stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. W związku z powyższym wymaga szybkiej reakcji i udzielenia pierwszej pomocy. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów zapaści należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na karetkę, choremu mogą doraźnie pomóc chłodne okłady na czoło i kark. Jeśli osoba w zapaści jest nieprzytomna, ale oddycha prawidłowo należy ją ułożyć w pozycji bocznej ustalonej.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz