Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy

Detoksykacja organizmu to specjalny zabieg, który umożliwia pozbycia się z krwiobiegu toksycznych substancji, które zawarte są między…

Detoksykacja organizmu to specjalny zabieg, który umożliwia pozbycia się z krwiobiegu toksycznych substancji, które zawarte są między innymi w alkoholu i narkotykach. Dodatkowo podczas odtruwania uzupełnia się niezbędne dla organizmu witaminy i mikroelementy, które przywracają równowagę. Podstawowymi składnikami kroplówki używanej do detoksu jest roztwór soli fizjologicznej wraz z glukozą, magnezem, potasem oraz elektrolitami. Może być także uzupełniona o witaminę C, witaminy z grupy B, koenzym Q10, ornitynę, a także leki łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego. 

Detoksykacja organizmu przez długi czas wykonywana była jedynie w szpitalach. Obecnie wykonują ją również prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Co ważne, nie jest to metoda leczenia, a jedynie wstęp do rozpoczęcia walki z nałogiem. Czas trwania odtruwania powinien być skonsultowany z lekarzem, w oparciu o rodzaj uzależnienia i czas jego trwania.

Odtruwanie organizmu – co to jest?

Detoksykacja organizmu trwa kilka dni – czas ten zależny jest między innymi od stopnia zatrucia organizmu, czasu, przez jaki trwał ciąg alkoholowy oraz ogólny stan psychiczny i fizyczny pacjenta. Głównym jej celem jest przerwanie ciągu alkoholowego i minimalizacja odczuwania bardzo dotkliwych skutków zespołu abstynencyjnego. Dodatkowo może stać się czynnikiem motywacyjnym dla podjęcia dalszej walki w powrocie do zdrowia.

Detoks organizmu wymaga, aby został on przeprowadzony w dobrze przygotowanych warunkach, pod czujnym okiem lekarzy. Tylko w ten sposób pacjent będzie miał zapewnioną opiekę na odpowiednim poziomie oraz poczucie bezpieczeństwo. Zabieg powinien być poprzedzony przygotowaniem pacjenta do niego, nierzadko wymagane jest również podanie leków, które załagodzą przykre odczucia. 

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Odtruwanie organizmu bezwzględnie musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Pierwszym krokiem jest dokładny wywiad z pacjentem, który jest wyjściem do podjęcia dalszych kroków. Lekarz po zapoznaniu się z aktualnym stanem zdrowia chorego może zadecydować o konieczności wykonania badań, jak między innymi morfologia krwi, stężenie elektrolitów, kreatyniny, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego i EKG. Dzięki nim dowie się, jakie leki i w jakich dawkach może podać pacjentowi, aby uśmierzyć jego ból podczas detoksykacji i złagodzić przykre objawy głodu alkoholowego. Środki farmakologiczne zazwyczaj podawanie są dożylnie, ze względu na szybsze wchłanianie. Ważne jest, aby cały proces przebiegał w odpowiednim tempie, co również dobrze wpłynie na odczucia pacjenta, a także zminimalizuje ryzyko powstania niebezpiecznych powikłań zdrowotnych. Podczas odtruwania organizmu u pacjenta mogą wystąpić między innymi zaburzenia psychiczne, między innymi (lęk, depresja, niepokój, bezsenność i zaburzenia osobowości. W poważnych przypadkach mogą zdarzyć się takie powikłania, jak padaczka alkoholowa, do której zalicza się między innymi drgawki, utratę przytomności oraz mimowolne oddawanie moczu.

Detoks  alkoholowy

Jakie są korzyści z poddania się detoksykacji organizmu?

Detoksykacja organizmu wiąże się z nieprzyjemnymi odczuciami, które tak naprawdę mają swoje podłoże w zespole abstynencyjnym. Ma ona jednak szereg zalet, dla których właśnie wykonywany jest ten zabieg. Przede wszystkim pozwala na przywrócenie pacjenta do lepszego stanu zdrowia i przerwanie ciągu alkoholowego. Dzięki aplikowanym mikroelementom organizm się regeneruje, poprawia się samopoczucie chorego, stopniowo znika ból i usunięte zostają wszystkie nagromadzone w organizmie toksyny.

Odtruwanie organizmu – co po zabiegu?

Dzięki detoksykacji organizmu pacjent odzyskuje równowagę fizyczną, a dodatkowo ustępują psychiczne i fizyczne symptomy zespołu abstynencyjnego, przez który musi przejść. Należy jednak pamiętać, iż odtruwanie to jedynie wstęp do leczenia, który pomaga w rozpoczęciu utrzymywania trzeźwości i ogólnej poprawie samopoczucia. Pacjent po detoksie potrzebuje profesjonalnej opieki na płaszczyźnie emocjonalno – behawioralnej, którą otrzyma jedynie w specjalistycznych miejscach.

Lekarz prowadzący może skierować pacjenta między innymi do zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień, które pomoże utrzymać osiągnięty stan abstynencji i zadba o chorego na każdej płaszczyźnie. Może zlecić też dzienne podjęcie psychoterapii indywidualnej, grupowej bądź obu z nich. Często stosowane jest również wsparcie farmakologiczne, które pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjenta. 

Wychodzenie z każdego typu uzależnień to długi i pracochłonny proces, w który zaangażowani są też najbliżsi chorego. Alkoholizm jest chorobą na całe życie, dlatego tak ważne jest, aby podczas terapii ponownie nauczyć się postępowania, życia w społeczeństwie oraz radzenia sobie z pokusami i swoimi słabościami. Dobrze zbudowany fundament wychodzenia z uzależnienia sprawi, iż osiągane dalsze efekty nie pójdą na marne, a wręcz jeszcze bardziej zaprocentują. Czas i sposób leczenia każdego pacjenta jest sprawą ściśle indywidualną – warto się go trzymać i w żaden sposób nie skracać, aby nie zepsuć całej włożonej wcześniej pracy.

Podobne wpisy