Leczenie nałogów

Leczenie nałogów

Wszelkiego rodzaju nałogi i uzależnienia niosą ze sobą skutki uboczne, które mogą być niebezpieczne, a niektórych przypadkach nawet nieodwracalne. Istnieje bardzo duża grupa środków i substancji psychoaktywnych, które wpływają na zmiany w naszym organizmie. Jednak co zrobić kiedy będzie już za późno i dojdzie do uzależnienia? Jak walczyć z chęcią przyjmowania ciągle tej samej substancji? Jak leczyć nałogi? 

Czym jest nałóg i uzależnienie? 

Słowem nałóg zazwyczaj określa się uzależnienie, przez co wiele osób uważa, że jest to ta sama rzecz. Mianowicie są to dwa różne zaburzenia. Potocznie przyjęte jest, że oba te określenia oznaczają to samo. Uzależnienie jest chorobą, którą określa się jako nabyty stan zaburzenia zdrowia fizycznego i psychicznego, może trwać krótki okres lub być stałym przymusem. Jest to potrzeba zażywania substancji lub wykonywania pewnej czynności w celu uzyskania satysfakcji, przyjemności i psychicznego spokoju. Dodatkowo uzależnienia dzielą się na dwa rodzaje – fizyczne i psychiczne.  Pierwsze z nich to takie nałogi, jak alkoholizm, narkomania i lekomania. Drugie zaś to między innymi seksoholizm, uzależnienie od masturbacji czy uzależnienie od telefonu. W obu przypadkach, pierwszymi objawami u uzależnionego są zwykle osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków czy kompulsywne zachowania. 

Leczenie nałogów

Natomiast nie tylko osoba uzależniona może odczuwać konsekwencje swojego nałogu. Mogą one pojawiać się bez uzależnienia. Nałóg jest zaburzeniem sprawności woli, które przejawia się w podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji będących sprzecznymi z logicznym myśleniem. Powoduje on uzależniające zachowania, ale jest bardziej traktowany jako nawyk pojawiający się z powodów psychologicznych. Nałóg jest powtarzającą się czynnością, przyzwyczajeniem i nawykiem, nad którym można zapanować. Czynniki wpływające na popadnięcie w nałóg zazwyczaj obejmują trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Nałóg nie wymaga terapii w specjalistycznych ośrodkach, człowiek jest w stanie poradzić sobie z nim sam. Jeżeli jednak chce przyspieszyć cały proces może zdecydować się na taki krok. Najczęściej występującym nałogiem jest palenie papierosów. Jest to poważny problem, który odbija się na zdrowiu palącego, bliskich, ale również na środowisku. 

Leczenie nałogów

W obecnych czasach świat, w którym żyjemy różni się od tego, który znamy sprzed kilku czy kilkunastu lat. Zdecydowanie bardziej sprzyja występowaniu i powstawaniu nałogów oraz uzależnień. Większość używek jest dostępnych na wyciągnięcie ręki, a to główna z przyczyn pojawienia się tych zaburzeń. Nałóg w bardzo szybki sposób może przerodzić się w uzależnienie, dlatego ważne jest, żeby zapanować nad nim w odpowiednim momencie i w miarę szybko. Trzeba pamiętać, że uzależnienie jest konsekwencją nałogu. 

Leczenie uzależnienia musi przebiegać wielotorowo, gdyż nałóg atakuje zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną. Dlatego też najbardziej polecane i najskuteczniejsze są terapie w zamkniętych ośrodkach. Można zdecydować się też na inną metodę, na przykład w państwowych czy prywatnych ośrodkach uzależnień, państwowych poradniach z terapią grupową, prywatnych poradniach z terapią grupową, jako terapia indywidualna lub jako spotkania wspólnot. Głównym celem jest całkowite wyeliminowanie zachowań prowadzących do destrukcji oraz ponowna resocjalizacja. Jakie najczęściej możemy spotkać nałogi? Z pewnością jest to alkoholizm, w Polsce bardzo dużo osób sięga po alkohol. Dodatkowo narkotyki także często są źródłem uzależnienia, szczególnie wśród młodych osób. Rozwój cywilizacyjny wpłynął na powstanie nałogów i uzależnień od technologii. Można go coraz częściej zauważyć. 

Alkoholizm 

Alkoholizm jest chorobą, jednak zanim wystąpi pełne stadium tego uzależnienia – pojawia się nałóg. Jest to jeden z najpowszechniejszych nałogów, który dotyka wszystkich, bez względu na ich wiek czy płeć. Obejmuje zarówno obszar psychiczny, jak i fizyczny u człowieka, przez co leczenie wymaga podjęcia specjalnych środków. Ciężko jest więc jednoznacznie wskazać początek tej choroby, z czasem jednak przybiera ona na sile i stopniowo dotyka też bliskich osób uzależnionego. Leczenie alkoholizmu nie musi odbywać się w prywatnym ośrodku, jednak zdecydowanie jest to opcja przynosząca najlepsze efekty. Uzależniony zostanie pod stałą kontrolą profesjonalistów, będzie całkowicie odcięty od pokus związanych ze spożywaniem alkoholu, pozna nowych ludzi, z podobnymi problemami oraz od nowa podejmie naukę życia w społeczeństwie. Pobyt z dala od domu sprzyja również utrzymaniu osiągniętego stanu abstynencji. Formę leczenia najlepiej jest skonsultować z lekarzem prowadzącym, który wskaże najlepszą drogę do wyjścia z nałogu.

Nałogowe granie 

Rozwój technologii przyczynił się do powstania wielu nałogów oraz uzależnień, które szczególnie wpływają na młodych ludzi. Komputer jest urządzeniem, które wykorzystujemy do pracy, nauki, spędzania wolnego czasu czy zabawy. Staje się to niebezpieczne w momencie, kiedy zaczyna on zajmować większość czasu. Leczenie tego rodzaju uzależnienia nie należy do łatwych. W codziennym życiu jest dostęp do komputera czy telefonu na każdym kroku. Chorzy zazwyczaj wybiera terapię w ośrodku zamkniętym. Podczas niej najczęściej wykorzystuje się metody poznawczo – behawioralne. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
502 222 626
Zadzwoń Napisz