Rodzaje narkotyków
Narkotyki to substancje chemiczne, które wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, prowadząc do zmian w percepcji, nastroju, świadomości i zachowaniu. W zależności od ich składu chemicznego, działania i potencjału uzależniającego, narkotyki można podzielić na różne kategorie.
Narkotyki w Polsce nie mają ustanowionej klasyfikacji i dzielą się umownie na twarde i miękkie. W literaturze fachowej istnieje również podział na narkotyki pochodzenia naturalnego i syntetyczne. W poniższym artykule skupimy się na rodzajach narkotyków oraz ich charakterystyce.
Narkotyki – rodzaje
Według Światowej Organizacji Zdrowia, narkotyki dzielą się na: opioidy, psychostymulanty, kokainę, marihuanę oraz haszysz, halucynogeny, psychodeliki, środki lotne – kleje, leki uspokajające i barbiturany, nikotynę i alkohol etylowy.
Psychostymulanty
Grupa psychostymulantów zawiera takie środki jak amfetamina czy metamfetamina. Amfetamina to organiczny związek chemiczny, wywołuje takie efekty jak: brak zmęczenia. euforia czy polepszenie funkcji poznawczych. Tolerancja na amfetaminę rozwija się bardzo szybko i może szybko doprowadzić do uzależnienia. Przy wydalaniu amfetaminy z organizmu pojawiają się takie objawy jak: senność, bóle głowy, niepokój czy obniżenie napięcia mięśni.
Kokaina
Jest organicznym związkiem chemicznym, który ma właściwości pobudzające. Pozyskuje się ją z liści krasnodrzewu pospolitego, czyli koki. Ma bardzo duży potencjał uzależniający psychicznie. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych i najstarszych stymulantów pochodzenia naturalnego. Kokaina hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny przez neurony ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, co powoduje między innymi: rozszerzenie źrenic, silny skurcz naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego, rozkurcz mięśniówki oskrzeli, zahamowanie perystaltyki przewodu pokarmowego, a także hamuje wydzielanie śliny i i hamuje wychwyt zwrotny dopaminy.
Barbiturany
Są lekami nasennymi i uspokajającymi. Stosowane w małych dawkach nie były szkodliwe, jednak po spożyciu większej ilości bądź zmieszaniu ich z alkoholem, stają się mocno uzależniające i toksyczne. Marihuana i haszysz wykazują właściwości medyczne, dzięki czemu skutecznie mogą być stosowane między innymi przy leczeniu padaczki, miażdżycy czy nowotworów. Cannabis przez wiele osób uważana jest za miękki narkotyk, który nie jest szkodliwy. Może jednak stać się impulsem do próbowania kolejnych środków, które bardzo łatwo jest przedawkować.
Halucynogeny to między innymi LSD, meskalina i psylocybina. Te narkotyki uzależniają głównie psychicznie, gdyż powodują halucynacje, zmieniają percepcję i przyswajanie bodźców zmysłowych.
Opioidy i opiaty
Opioidy to grupa substancji naturalnych oraz syntetycznych. Wspólną cechą dla opioidów i opiatów jest to, że oddziałują na receptory opioidowe. Obie te grupy są stosowane w leczeniu bólu. Słabsze z nich są dostępne w aptekach bez recepty, mocniejsze jednak można kupić wyłącznie po okazaniu recepty. Przez to, że opioidy wpływają bezpośrednio na układ nerwowy mogą prowadzić do silnych uzależnień. Część z nich często jest wykorzystywana do łagodzenia objawów nowotworów oraz na najsilniejsze bóle pooperacyjne i pourazowe.