Czy alkoholik może sam przestać pić?

Czy alkoholik może sam przestać pić?

Czy alkoholik może sam przestać pić? W Twojej najbliższej rodzinie jest osoba, która ma coraz poważniejszy kłopot…

Czy alkoholik może sam przestać pić? W Twojej najbliższej rodzinie jest osoba, która ma coraz poważniejszy kłopot z tym nałogiem? Martwi Cię to, chociaż uzależniony twierdzi, że wszystko ma pod kontrolą? Dlaczego jednak nigdy nie należy wierzyć w takie deklaracje? Jakie argumenty skłaniają do tego, by już teraz rozejrzeć się za odpowiednim, prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień?

Samodzielne wyjście z uzależnienia jest bardzo trudne

Zazwyczaj jest tak, że osoba uzależniona (przynajmniej na kilku etapach tej choroby) uważa, że w sumie nie dzieje się nic złego. Często alkoholicy twierdzą, że gdyby tylko chcieli, to od jutra mogliby nie wypić już ani jednego piwa, czy kieliszka wódki… To często powielany mechanizm. Przez to nierzadko rodzina alkoholika ma uśpioną czujność. Warto bowiem wiedzieć, że tego typu kłopoty są udziałem nie tylko osób z marginesu społecznego, którzy nie mają pracy, czy nawet własnego domu. Coraz częściej alkoholizm dotyka ludzi z wyższym wykształceniem, którzy (przynajmniej w teorii) mają na co dzień wszystko. Pracę, szczęśliwą rodzinę, uznanie w najbliższym otoczeniu itp. Są momenty, w których presja staje się zbyt silna. Alkohol rozluźnia, poprawia samopoczucie i sprawia, że rozmaite kłopoty z życia prywatnego oraz zawodowego przynajmniej na pewien czas odchodzą w niepamięć. Z czasem organizm przyzwyczaja się do małych dawek. Przez to należy „wlewać w siebie” coraz więcej i więcej alkoholu. Samodzielnie jest bardzo trudno sobie z tym poradzić. Czasami jest to nawet niemożliwe. Kiedy alkoholik może sam przestać pić (teoretycznie)? Jeśli jest na samym początku swojego uzależnienia i bardzo szybko się otrząśnie. Czasami potrzebny jest do tego silny bodziec, najczęściej pod kątem życia prywatnego. Takie sytuacje są jednak rzadkością. W zdecydowanej większości przypadków samodzielne działania nie tylko nie przynoszą żadnego skutku, ale nawet jeszcze bardziej pogłębiają obecne kłopoty. Jeśli bowiem ktoś ma problem z alkoholem, to powinien w 100% odciąć się od tego zagadnienia. Czyli trzeba np. unikać chodzenia na rozmaite imprezy, zrezygnować ze wspólnych wyjść z kolegami na miasto itd. W codziennym życiu na alkoholików czeka wiele pokus. Dodatkowo należy poukładać sobie wszystko w głowie, jeśli chodzi o genezę problemu. Wszak alkoholicy często piją, ponieważ nie mogą poradzić sobie z rozmaitymi sytuacjami. Liczy się zatem to, by skrupulatnie „przepracować” kłopoty na rozmaitych płaszczyznach.

Dlaczego dużo osób wybiera prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

O wiele lepszym rozwiązaniem, bardziej skutecznym, jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Samodzielne próby wyjścia z nałogu są praktycznie zawsze nieefektywne. A przez to człowiek traci nie tylko czas, ale także swoje zdrowie. Warto wiedzieć, że alkohol ma destrukcyjny wpływ na działanie wielu obszarów naszego organizmu. Dlatego każdemu powinno zależeć, aby możliwie szybko wybrać profesjonalny i skuteczny prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Może to być np. Wyspa SOZO. Dlaczego? Ten prywatny ośrodek leczenia uzależnień jest położony w miejscowości Zawady. Nie brakuje tam spokoju i ciszy. Warto dodać, że Wyspa SOZO jest prowadzona przez wykwalifikowanych ekspertów, którzy nie spoczywają na laurach, tylko regularnie poprawiają swoje umiejętności. W końcu nierzadko pojawiają się np. nowe metody, dzięki którym alkoholizm może być szybciej i efektywniej leczony. Ważne jest także podejście do Pacjentów. Eksperci muszą być wyrozumiali (w granicach zdrowego rozsądku) i wiedzieć, jak należy z nimi postępować. Warto zaznaczyć, że prywatny ośrodek leczenia uzależnień posiada odpowiednie sposoby radzenia sobie z rozmaitymi uzależnieniami (nie tylko od alkoholu). Jak to wszystko wygląda natomiast w praktyce? Warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną. Będzie ona analizowana przez fachowców. Lekarze przeprowadzają skrupulatny wywiad medyczny. Istotny jest też detoks. Powinien być on przeprowadzany systematycznie, aczkolwiek jednocześnie powoli. W końcu organizm musi mieć czas, aby zdążyć przyzwyczaić się do zmian w tym aspekcie. Dzięki temu skutki uboczne spożywania alkoholu będą krok po kroku eliminowane.

Jakie zajęcia są przeprowadzane?

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień stosuje skuteczne i zarazem uniwersalne metody. M.in. są przeprowadzane zajęcia indywidualne. Nie każdy chce bowiem (przynajmniej na początku) opowiadać o swoich kłopotach na forum publicznym. Istotne jest to, by Pacjent naprawdę zrozumiał, że ma kłopot. Jeśli osoba uzależniona będzie odpowiednio zaangażowana w zajęcia, to jest to już połowa sukcesu. Przeprowadzane są także zajęcia grupowe. Pacjenci słuchają wtedy rozmaitych historii itp. Z jednej strony mogą wzajemnie wspierać się na drodze do wyjścia z nałogu. To nie wszystko. Z drugiej strony Pacjenci po usłyszeniu pewnych historii mogą jeszcze bardziej zrozumieć, jak np. skrzywdzili przez alkoholizm nie tylko siebie, ale także najbliższe otoczenie. Czasami jest to „zimny prysznic”, który działa bardzo otrzeźwiająco. W czasie terapii chodzi też o to, by znaleźć sobie np. hobby, które będzie działało rozluźniająco w sytuacjach stresowych.

Podobne wpisy