skutki dopalaczy

Dopalacze – skutki

Sole do kąpieli, odświeżacze powietrza, nawozy do roślin, kadzidełka – występują pod wieloma nazwami. Mają bardzo negatywne…

Sole do kąpieli, odświeżacze powietrza, nawozy do roślin, kadzidełka – występują pod wieloma nazwami. Mają bardzo negatywne działanie na organizm człowieka. Niestety coraz młodsze osoby sięgają po te substancje. Mowa o dopalaczach, które doprowadzają do nieprzewidywalnych dla zdrowia skutków i nieodwracalnych zmian. 

Z czego są produkowane dopalacze? 

Dopalacze to nazwa potoczna, którą używamy do określenia produktów zawierających substancje psychoaktywne, nieznajdujące się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożywanie dopalaczy ma na celu wywołanie efektów jak najbardziej zbliżonych do tych, które występują po zażyciu narkotyków. Dopalacze występują na całym świecie, zazwyczaj pod nazwą “designer drugs”. Uważa się, że istnieją od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku. 

W celu ominięcia obowiązujących zakazów antynarkotykowych ich skład jest cały czas modyfikowany. Ponadto, nigdy nie można być pewnym co do tego, z czego zrobione są te używki. Najczęściej są one mieszanką wielu różnych substancji. Ich skład nie jest tak łatwy do rozpoznania jak w przypadku narkotyków, który najczęściej jest taki sam. Na opakowaniu dopalaczy nie ma wypisanych substancji, które są w nich zawarte. Często są one sprzedawane jako produkt kolekcjonerski, dzięki czemu producent może uniknąć konsekwencji związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Zazwyczaj na opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie nadaje się do spożycia”, choć właśnie z takim przeznaczeniem jest sprzedawany. 

Jest około 12 tysięcy psychoaktywnych związków chemicznych, z których wytwarza się dopalacze. Każdy z nich może mieć inne działanie i wywoływać inne skutki. Dopalacze można podzielić na te pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego. W wielu przypadkach jednym ze składników dopalaczy jest BZP – benzylopiperazyna. Jest to organiczny związek chemiczny o stymulującym działaniu i pochodzący od piperazyny. Mechanizm jego działania jest bardzo podobny do MDMA, a efekty działania do amfetaminy. Po spożyciu tej substancji występuje pobudzenie, euforia, koncentracja. Odczuwanie bodźców z zewnątrz może być bardziej intensywne. Czas działania to około 6 – 10 godzin. Ten związek chemiczny jest stymulantem centralnego układu nerwowego i ma zazwyczaj więcej efektów ubocznych niż inne z tej grupy. Od 2009 roku BZP jest w Polsce nielegalne. 

Substancje pochodzenia naturalnego 

Zazwyczaj są nazywane “herbal highs”. Jednym ze składników, które mogą znajdować się w dopalaczach pochodzenia roślinnego są kannabinoidy. Występują one w marihuanie i mogą być używane do produkcji tych używek. Jednak najczęściej wytwarzane są z roślin, które same w sobie powodują efekty narkotyczne. Takimi składnikami mogą być: szałwia wieszcza, powój hawajski, kratom czy wyciąg z muchomora. Są one sprzedawane w postaci suszu i kadzidełek. Działanie, które pojawia się po ich zażyciu jest bardzo zbliżone do tego po opium i marihuany. Powodują euforię, spokój, komfort psychiczny i czasami halucynacje. Stosuje się je tak jak tytoń (pali w fajkach, wykonuje z nich skręty) albo spala w pomieszczeniu tak jak kadzidełka. 

dopalacze skutki

Substancje syntetyczne 

Mogą występować jako mieszanki wielu substancji lub zawierać jedną, konkretną substancję, która nie jest wpisana na listę zakazanych substancji. Dopalacze są szczególnie uzależniającymi używkami ze względu na to, że są połączeniem kilku psychoaktywnych środków. Syntetyczne kannabinoidy oddziałują na te same receptory co THC. Efekty po ich zażyciu w wielu przypadkach są takie jak po paleniu marihuany, ale mogą być bardziej nasilone i powodować nawet urojenia i halucynacje. Miesza się je z innymi substancjami, na przykład z ketaminą. Benzodiazepiny stosuje się w celu leczenia lęków, bezsenności, nerwicy czy padaczki. Ten związek chemiczny wpływa na układ nerwowy i powoduje silne uzależnienie. Po ich spożyciu pojawia się stan bardzo mocnego uspokojenia. Innymi substancjami, które używa się do produkcji dopalaczy mogą być: fenyloaminy oraz tryptaminy, opioidy czy katynony. 

Jakie są skutki zażywania dopalaczy? 

Na rynek w zatrważającym tempie są wprowadzane kolejne modyfikacje dopalaczy. Powoduje to brak możliwości badania ich wszystkich na bieżąco. W sytuacji kiedy pacjent trafi do szpitala, jego leczenie automatycznie się wydłuża. W przypadku takich narkotyków jak amfetamina, heroina, kokaina, a nawet marihuana, lekarze są w stanie stwierdzić i przewidzieć co stanie się z człowiekiem. Przy dopalaczach jest to niemożliwe od razu. Skład tych używek jest bardzo mocno uzależniający, ponieważ mieszanki substancji, które zawierają są kumulacją wielu psychoaktywnych substancji. Zarówno te pochodzenia roślinnego, jak i syntetycznego mogą tak samo prowadzić do nałogu. Oprócz uzależnienia od substancji może pojawić się także to, które powoduje uzależnienie się od stanu, który jest odczuwany po jej zażyciu.

Krótkoterminowymi skutkami zażywania dopalaczy mogą być: napady paniki, paranoje, częstoskurcze, nerwowość, problemy z oddychaniem, silne bóle głowy, halucynacje czy bezsenność. Oprócz tego mogą występować objawy zagrażające życiu człowieka – niewydolność wątroby i nerek, zawał serca, udar mózgu, ogólne zaburzenia pracy serca – tachykardia, migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy. W niektórych przypadkach przyjmowanie dopalaczy może skończyć się śpiączką, a nawet śmiercią. 

Podobne wpisy