przepicie wszywki alkoholowej

Przepicie wszywki alkoholowej

Alkoholizm to choroba, z której całkowite wyjście jest niemożliwe. Można jednak odstawić alkohol i poddać się leczeniu,…

Alkoholizm to choroba, z której całkowite wyjście jest niemożliwe. Można jednak odstawić alkohol i poddać się leczeniu, które zahamuje nałóg i jego negatywne skutki. Do tego jednak potrzeba przede wszystkim chęci uzależnionego, a także specjalistycznej pomocy i wsparcia bliskich. Nie ma jednej, stałej metody na wychodzenie z uzależnienia, najczęściej konieczne jest podjęcie kilku działań jednocześnie. Jednym z nich jest tak zwana wszywka alkoholowa, która ma za zadanie wywołać awersję do alkoholu.

Disulfiram – wszywka alkoholowa

Disulfiram, dawniej Esperal, to kapsułki wszywane pod skórę, które pomagają w pokonaniu nałogu alkoholowego. Lek ten sprzedawany jest wyłącznie na receptę, a jego stosowanie powinno pozostawać pod ciągłą kontrolą lekarza. Substancja w nim zawarta uaktywnia się wyłącznie po kontakcie z alkoholem. Blokuje wydzielanie enzymów trawiących alkohol, zaburzając tym samym metabolizm etanolu. Skumulowany aldehyd octowy prowadzi do bardzo nieprzyjemnych, a zarazem niebezpiecznych dolegliwości. mogą być one odczuwane już w ciągu 10 minut od dostania się alkoholu do krwiobiegu. Działanie tabletki jest sprawą indywidualną, jej działanie trwa od 8 miesięcy do nawet roku. Oprócz alkoholu, dobrze jest zrezygnować także z produktów go zawierających, jak niektóre słodycze czy płyn do płukania jamy ustnej.

Aplikacja wszywki alkoholowej

Osoba, która chce poddać się wszyciu disulfiramu, powinna zgłosić się do odpowiedniego profesjonalisty, który specjalizuje się w zabiegach tego typu. Musi ona pozostawać w trzeźwości przez co najmniej 24 godziny, aby implantacja była bezpieczna. Procedura przebiega przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego i trwa nie dłużej niż 30 minut. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie nad pośladkiem, po którym zostaje trudna do zauważenia blizna. Wszyta kapsułka nie powinna dawać żadnych skutków ubocznych, aż do momentu wejścia w interakcję z alkoholem. Nie powinna być jednak stosowana u osób chorych, między innymi na cukrzycę, padaczkę, choroby układu oddechowego czy niedoczynność tarczycy. Zdyskwalifikowana jest również u osób z zaburzeniami pracy serca, a także z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza po próbach samobójczych. Reakcja organizmu zależą od pacjenta, sam zabieg może być jednak powtarzany, po zakończeniu działania poprzedniej kapsułki.

alkoholizm przepicie wszywki

Przepicie wszywki alkoholowej – konsekwencje

Terapia awersyjna, jaką jest między innymi wszywka alkoholowa, ma za zadanie odstraszać uzależnionego od alkoholu. Skutki połączenia etanolu z disulfiramem są na tyle silne i nieprzyjemne, aby już sama świadomość tego odsuwała myśli o nałogu. Niestety, niektórzy próbują przepić lek, co jest niezwykle niebezpieczne i może powodować bardzo poważne konsekwencje zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Już w ciągu 10 minut od pojawienia się alkoholu we krwi, można odczuć objawy zatrucia, kojarzonego z kacem. Będą one jednak o wiele bardziej intensywne i przykre. Następnie przychodzą kolejne symptomy, jak na przykład bóle i zawroty głowy oraz ogólne osłabienie. Często pojawiają się także nudności prowadzące do wymiotów, zaczerwienienie twarzy, drgawki, duszność i nadprodukcja potu. Chorzy często zauważają u siebie również pokrzywkę, a w niektórych przypadkach i skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca i niewydolność krążeniową, co może prowadzić do zawału serca. Występują także psychozy alkoholowe, halucynacje i majaczenie, a wszystkie dolegliwości w połączeniu ze sobą wywołują stany lękowe oraz nasilający strach przed śmiercią. Taka sytuacja może trwać od 4 do nawet 10 godzin. Powikłania mogą być naprawdę śmiertelne, dlatego też skuteczność wszywki jest wysoka.

Można spotkać się również z przeciwnymi opiniami mówiącymi o tym, że ta metoda wspomagająca leczenie jest nieskuteczna. Najczęściej dzieje się tak u osób, które na własną rękę zdecydowały się na usunięcie tabletki z organizmu, co może prowadzić do innych powikłań, na przykład do zakażenia. Mogą również zgłosić się do chirurga z prośbą o usunięcie wszywki już na drugi dzień po jej implantacji. To często prowadzi do powstania błędnego koła: pacjent na zmianę wszywa i usuwa disulfiram, nawet kilka razy w roku.  

wszywka PoznańU niektórych pacjentów uzależnienie od alkoholu nie jest skorelowane z odczuwaniem przyjemności po jego spożyciu, dlatego też nawet negatywne skutki leku mogą nie doprowadzić do wstrętu do alkoholu. U innych z kolei może pojawić się torbiel wokół leku, która uniemożliwi jego wchłanianie, bądź też niesprawność ich wątroby.  

Nie trzeba “przepijać” wszywki, aby odczuć nieprzyjemne dolegliwości. Wystarczy minimalna dawka alkoholu, aby po kilku minutach nadeszły bardzo negatywne skutki jego spożycia. Dlatego tak odstraszająco działa sama myśl o konsekwencjach spożycia – zagrożenie dla zdrowia i życia są jednymi z najlepszych motywacji do porzucenia alkoholu. Decydując się na wszywkę alkoholową, dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi informacjami przekazanymi przez lekarza. Może to być najlepsza motywacja do odstawienia nałogu, która w połączeniu z terapią da naprawdę długotrwałe efekty.

Podobne wpisy