Uzależnienia behawioralne co to jest?

Uzależnienie behawioralne co to jest?

W obecnych czasach, gdy czujemy dużą presję ze strony społeczeństwa, a świat rozwija się w bardzo szybkim tempie możemy być przytłoczeni pracą i codziennymi obowiązkami. W takich przypadkach najczęściej pojawiają się uzależnienia. Są one gubiące i w zależności od rodzaju mogą wywoływać inne następstwa oraz skutki uboczne. Jednak należy pamiętać, że nieleczone uzależnienia mogą być niebezpieczne i przyczyniać się do rozwoju kolejnych zmian psychicznych. Jednym z rodzajów uzależnień są uzależnienia behawioralne. Czym są uzależnienia behawioralne? 

Podział uzależnień 

Charakteryzują się niepohamowaną potrzebą wykonywania określonej czynności lub przyjmowania danego środka psychoaktywnego bądź też innej substancji. Tylko w ten sposób chory może czuć się zrelaksowany, zadowolony i spokojny. Ogólny podział nałogów rozróżnia je na fizyczne i psychiczne. W pierwszym przypadku może to być na przykład alkoholizm, narkomania lub uzależnienie od dopalaczy. W drugim zaś przykładem może być pracoholizm, seksoholizm, uzależnienie od pornografii, hazardu, uzależnienie od Internetu oraz uzależnienie od komputera. Uzależnienia behawioralne należą do drugiej grupy, czyli do uzależnień psychicznych. 

Niestety człowiek jest w stanie uzależnić się psychicznie oraz fizycznie od każdego środka oraz zachowania, które przynoszą pozytywne doznania naszemu mózgowi. Uzależnienie behawioralne jest przymusem regulowania stanów emocjonalnych poprzez zachowania nałogowe. Zachowania uzależnionych są natrętne, nerwowe, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Powstanie tego uzależnienia wiąże się z zaspokojeniem potrzeby nagrody. Chory w tym przypadku odczuwa silną konieczność zaspokojenia swoich potrzeb w celu uzyskania satysfakcji, przyjemności i psychicznego spokoju. Może też być to przyjmowanie substancji, które przynoszą takie efekty, ale nie wywołują poważnych zmian w organizmie, na przykład marihuana.  Ludzie uzależniają się od zachowań, ponieważ szukają w nich ekscytacji i przyjemności, ukojenia swoich emocji, oraz sposobu na radzenie sobie z wyzwaniami życiowymi, które bez tego wydawałyby się zbyt trudne do udźwignięcia. Chory kontynuuje szkodliwe zachowania pomimo wyraźnych szkód. 

Uzależnienia behawioralne co to jest?

Presja spowodowana idealnym wyglądem, dużymi zarobkami i posiadaniem wielu rzeczy wywołuje kompleksy u wielu osób. Takie zachowania z pewnością są zauważalne wśród osób młodych, które chcą dopasować się do grupy swoich rówieśników. Niestety często kończy się to uzależnieniem. Dodatkowo negatywne emocje i stres niosą ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. 

Uzależnienie od miłości 

Uzależnienie od miłości jest opisywane jako wywołanie irracjonalnych zachowań poprzez nieodwzajemnioną lub nieosiągalną miłość. W takiej sytuacji miłości towarzyszy ogromne cierpienie, które nie pozwala na prowadzenie normalnego trybu życia. Inaczej możemy też nazwać to jako uzależnienie emocjonalne, które występuje najczęściej w odniesieniu właśnie do relacji partnerskich. W takiej relacji  jedna z osób, pomimo negatywnego wpływu, braku satysfakcji oraz cierpienia i sfrustrowania dalej dąży do podtrzymania toksycznej relacji. Bardzo często zdarza się, że ten problem dotyczy kobiet. Najczęściej uzależnienie emocjonalne występuje u osób, które wychowały się w rodzinach dysfunkcyjnych i mają problem z budowaniem relacji. 

Uzależnienie od mediów społecznościowych 

Zdobywanie nowych obserwujących, rosnąca ilość polubień postów i tworzenie swojego idealnego wizerunku to elementy sprawiające, że ciężko jest oprzeć się korzystaniu mediów społecznościowych. Pozwalają one również na nawiązywanie nowych znajomości i utrzymywanie kontaktu z dawnymi znajomymi, dostarczają rozrywki i są doskonałym źródłem pozyskiwania informacji na wiele tematów. Choć istnieje wiele pozytywów z użytkowania portali społecznościowych, mogą one przynieść również negatywne skutki, między innymi w postaci uzależnienia. Pierwszym objawem uzależnienia jest spędzanie nadmiernej ilości czasu w serwisach społecznościowych, a także konieczność sprawdzenia ich od razu po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. Leczenie uzależnienia od portali społecznościowych powinno opierać się przede wszystkim na dobrej psychoterapii uzależnień behawioralnych. 

Uzależnienie od komputera i Internetu 

W ostatnich latach na skutek działalności człowieka i gwałtownego rozwoju gospodarki powstało wiele zagrożeń cywilizacyjnych. Powoduje to, że coraz więcej osób jest dotkniętych tym uzależnieniem. Ich zachowania są natrętne, nerwowe, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Komputer jest urządzeniem, które wykorzystujemy do pracy, nauki, spędzania wolnego czasu czy zabawy. Staje się to niebezpieczne w momencie, kiedy zaczyna on zajmować większość czasu. Problem pojawia się w momencie, gdy osoba nie może wyobrazić sobie chwili bez dostępu komputera. Oprócz uzależnienia od komputera może pojawić się również uzależnienie od samego Internetu. Głównymi objawami siecioholizmu są: uporczywe korzystanie z dostępu do Internetu pomimo negatywnego wpływu na zdrowie i stosunki społeczne, silne pragnienie i poczucie przymusu korzystania z dostępu do internetu, chęć bycia na portalach społecznościowych, ciągłe sprawdzanie wiadomości i tych samych aplikacji, utrata zainteresowań, trudności z samokontrolą dotyczącą powstrzymywania się od włączenia przeglądarki, pojawienie się tolerancji na coraz częstsze używanie internetu, wystąpienie zespołu abstynencyjnego.

Podobne wpisy