Jak wyjść z uzależnienia od hazardu?

Jak wyjść z uzależnienia od hazardu?

Zazwyczaj uzależnienie od hazardu rozpoczyna się niewinnym graniem na loterii, kupowaniem różnego rodzaju zdrapek czy braniem udziału w konkursach, gdzie do wygrania jest duża suma pieniędzy. Każda forma wygranej dostarcza adrenalinę i zachęca do dalszej gry. Hazard jest bardzo poważną chorobą, która przynosi okropne skutki. Postępuje ona stopniowo, przez długi czas. Na samym początku, wizyty w kasynie są sposobem na spędzanie czasu z przyjaciółmi, rozrywkę lub wypełnienie sobie wolnego, samotnego wieczoru. Mechanizm uzależnienia od hazardu bardzo przypomina alkoholizm. Chory przechodzi przez różne fazy uzależnienia i wymaga leczenia zbliżonego do innych nałogów. Patologiczny hazard jest o wiele bardziej powiązany z zaburzeniami związanymi i nadużywaniem substancji , ponieważ polega na aktywowaniu mechanizmu układu nagrody. 

Czym się charakteryzuje uzależnienie od hazardu? 

Samo słowo hazard wywodzi się od arabskiego “az – zahr”, co oznacza grę w kości. Jednak z języka angielskiego oznacza ryzyko, a z francuskiego łut szczęścia. Hazard to wszystkie gry, w których o wygranej w wymiarze losowym decyduje przypadek albo algorytm naśladujący wyniki losowe. Hazard powoduje pragnienie ciągłego uprawiania hazardu, pomimo krzywdzących i negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim hazard to uzależnienie behawioralne. Jest to przymus regulowania stanów emocjonalnych poprzez zachowania nałogowe. Przynosi to spokój, relaks i euforię. Takie zachowania są nerwowe, natrętne i wielu przypadkach powodują zaburzenia prawidłowego funkcjonowania. Uzależnienie behawioralne charakteryzuje się: rezygnacją z innych źródeł sprawiających zadowolenie, brak możliwości zrezygnowania z konkretnej czynności, pojawieniem się objawów typowych dla zespołu abstynencyjnego, wzrastającą tolerancją na doznawanie przyjemności, intensywnością wykonywania określonej czynności, dobrym nastrojem i samopoczuciem podczas możliwości wykonywania danej rzeczy, uciążliwymi nawrotami w przypadku zaprzestania. Do takich uzależnień zaliczamy: siecioholizm, seksoholizm, zakupoholizm, pracoholizm czy właśnie hazard. Jak wyjść z uzależnienia od hazardu?

 

Żeby zdiagnozować problem hazardu wystarczy zaobserwować niektóre symptomy, takie jak: poleganie na pieniądzach innych w kryzysowych sytuacjach finansowych spowodowanych przez hazard, potrzeba zwiększania ilości pieniędzy przeznaczonych na hazard aby osiągnąć podekscytowanie, zagrożenie utraty lub utrata ważnych relacji, pracy, edukacji lub kariery przez hazard, nerwowość i drażliwość podczas prób ograniczenia lub zaprzestania hazardu, kłamanie aby ukryć stopień powiązania z hazardem, wielokrotne nieudane próby zaprzestania hazardu, spędzanie czasu na myśleniu o doświadczeniach z hazardem z przeszłości, planowaniu następnych przedsięwzięć związanych z hazardem, sposobach na zdobycie pieniędzy które zostaną przeznaczone na hazard, uciekanie do hazardu podczas bycia nieszczęśliwym. 

Fazy uzależnienia 

Pierwsza faza uzależnienia – faza zwycięstw – granie jest raczej okazjonalne, graczowi uda się czasami coś wygrać, zaczyna go to satysfakcjonować i wciągać. Granie staje się przyjemnym stanem emocjonalnym i pojawia się dążenie do częstszego powtarzania tej czynności. W tej fazie nie pojawiają się jeszcze kłopoty finansowe. 

 

Drugą fazą jest faza strat, w której osoba grająca nie ma już tyle szczęścia co wcześniej i zaczyna przegrywać coraz większe kwoty. Następują zmiany zachowania, impulsywność, konfliktowość, okresy depresyjne.

 

Faza desperacji to czas, w którym osoba zaczyna rozumieć swój problem i zauważa, że nie kontroluje już swojego podejścia w stosunku do gier. Nie umie pogodzić się ze swoim problemem dlatego zaczyna pożyczać coraz większe kwoty pieniędzy i gra dalej w celu poprawienia sobie humoru. Zaczyna się pojawiać problem ze snem, coraz gorsze samopoczucie psychiczne, separacja od najbliższych. 

 

Ostatnią fazą jest faza utraty nadziei, w której hazardzista traci nadzieje na wyjście ze swojego nałogu. Bardzo często może dojść do uzależnienia od innych substancji takich jak alkohol czy narkotyki. Tutaj występują już skrajne kłopoty finansowe, izolacja społeczna oraz nasilone objawy lękowe i depresyjne. 

Jak wyjść z uzależnienia od hazardu? 

Uzależnienie od hazardu, tak samo jak od alkoholu czy narkotyków – należy leczyć. Najważniejsza jest jednak chęć i silna wola do walki z chorobą. Konieczna w tym wypadku będzie psychoterapia poznawczo – behawioralna, terapia uzależnień, oraz, w niektórych przypadkach, farmakoterapia. Najszybsze i najskuteczniejsze rezultaty przynoszą terapie prowadzone w zamkniętych ośrodkach leczenia, jednak nie jest to jedyna metoda prowadząca do wyjścia z nałogu. Kompleksowa opieka nad chorym i praca z nim na wielu płaszczyznach to zdecydowanie klucz do sukcesu. Może odbywać się również w państwowych oraz prywatnych ośrodkach uzależnień. 

 

Istnieją również grupy Anonimowych Hazardzistów, które mają na celu wzajemne wsparcie i poznanie innych osób z takim samym problemem. Cały proces leczenia będzie podzielony na kilka etapów, podczas których chory musi zachować pełną abstynencję. O wszystkim powinien zadecydować lekarz, który postawi odpowiednią diagnozę i indywidualnie dobierze najlepszą formę leczenia.

 

 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz