Jak wyjść z uzależnienia narkotykowego?

Jak wyjść z uzależnienia narkotykowego?

Uzależnić dziś możemy się od wszystkiego, przez co nałogi stały się bardzo dużym problemem całego społeczeństwa. Dotykają ludzi bez względu na ich wiek, płeć czy pochodzenie. Do najczęściej występujących nadal możemy zaliczyć alkoholizm i narkomanię, jednak coraz częściej jest to również uzależnienie od telefonu, Internetu czy gier komputerowych.

Uzależnienie od narkotyków – nie tylko uzależnienie fizyczne

Uzależnienia są chorobą i tak samo wymagają leczenia, jak inne schorzenia. Jest to nabyte zaburzenie psychiczne lub fizyczne, które może być stałe lub jedynie okresowe. Może polegać na nieustannej potrzebie spożywania środków chemicznych lub wykonywania określonej czynności. W przypadku narkotyków uzależnienie powstaje na skutek wprowadzania do organizmu substancji chemicznych przez dłuższy czas, co wywołuje liczne reakcje w organizmie. Uzależniony zaczyna podporządkowywać całe swoje życie zdobywaniu narkotyków, przez co zaniedbuje wszystkie swoje obowiązki. Zaczyna też odczuwać pojawiające się dolegliwości fizyczne, jak biegunki, wymioty, drżenie mięśni czy bezsenność. W tym przypadku osoba uzależnia się od substancji, której odstawienie prowadzi do zespołu abstynencyjnego.

Narkomania – choroba, na którą zapadł cały świat

Narkomania określa uzależnienie od narkotyków, czyli od substancji chemicznych, które wpływają na czynności mózgu. Obejmuje zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną chorego. Charakteryzuje się przede wszystkim podświadomym przymusem zażywania środków odurzających, silną chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i głodem narkotycznym. Ze względu na rodzaj przyjmowanych środków, uzależnienie od narkotyków można podzielić na mniejsze podkategorie.

Morfinizm 

Morfinizm to uzależnienie od zażywania morfiny, która wchodzi w skład opium. Od morfiny człowiek uzależnia się bardzo szybko, jeśli chodzi o aspekt psychiczny, zaś fizycznie zwykle po kilkunastu zażyciach. Działa nie tylko odurzająco, ale też przeciwbólowo i przeciwbiegunkowo. Konieczne jest jej częste przyjmowanie dla utrzymywania uzyskanego efektu. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD – 10 morfinizm należy do grupy zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem opiatów – F11.2. 

Heroinizm 

Heroinizm polega na zażywaniu półsyntetycznej pochodnej morfiny – heroiny. Jest to bardzo silna substancja, uznawana za jedną z najcięższych używek. Można przyjmować ją donosowo, dożylnie lub wziewnie. Po zażyciu pojawia się apatia lub euforia. Ma też działanie depresyjne. Wiąże się z wbudowaniem heroiny w metabolizm organizmu osoby zażywającej nałogowo ten narkotyk.

Jak wyjść z uzależnienia narkotykowego?

Kokainizm

Kokainizm to uzależnienie wywołane przyjmowaniem kokainy. Jest jednym z najstarszych narkotyków, który ma bardzo duży potencjał uzależniający psychicznie. Kokaina jest pozyskiwana z liści krasnodrzewu pospolitego. Po jej zażyciu pojawia się okres euforii na zmianę ze złym samopoczuciem, co zmusza do przyjęcia kolejnej dawki. Przedawkowanie jej grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Wziewne środki odurzające 

Wziewne środki odurzające stanowią alternatywę dla o wiele droższych narkotyków. Między innymi są to kleje, farby, lakiery, rozpuszczalniki i gaz do napełniania zapalniczek, które zawierają w swoim składzie substancje i rozpuszczalniki, które działają odurzająco. Przy wdychaniu oparów najczęściej pojawiają się halucynacje oraz oszołomienie. Zawarte we wdychanych środkach substancje są szybko absorbowane przez centralny układ nerwowy. 

Jakie są fazy uzależnienia od narkotyków? 

Uzależnienie każdego rodzaju postępuje etapami, choć początkowo wygląda całkiem niewinnie. Pierwszą fazą jest inicjacja, czyli jednorazowy kontakt z narkotykami. Może mieć podłoże w chęci eksperymentowania, przypodobania się rówieśnikom lub jako sposób na zapomnienie o problemach. Następny jest etap regularnego zażywania, gdy narkotyk jest przyjmowany w krótkich odstępach czasu, regularnie i w dużych dawkach. Zaczynają pojawiać się problemy, przede wszystkim finansowe. Ostatnia jest faza uzależnienia, podczas której chory nie jest w stanie samodzielnie podjąć decyzji o rezygnacji z przyjmowania narkotyków. Nawet, gdy podejmuje próby, nie potrafi poradzić sobie z tym problemem. Skutkiem odstawienia są objawy psychosomatyczne – lęk, depresja, zły nastrój, nerwowość, halucynacje. 

Jak wyjść z uzależnienia narkotykowego?

Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia, który jest niezbędny do odniesienia sukcesu, jest świadomość chorego, iż posiada on problem, w którym muszą pomóc specjaliści. Im wcześniej uzależniony uda się na terapię uzależnień, tym lepiej. Efekty przyjdą szybciej i łatwiej będzie je uzyskać. Nie zmienia to jednak faktu, że leczenie uzależnień trwa długo i wymaga cierpliwości. Nieoceniona jest pomoc bliskich osób, które przeważnie są najlepszą motywacją do podjęcia próby wyjścia z choroby. Zwykle na początku tego procesu wykonuje się detoksykację organizmu, która pomaga w podjęciu się abstynencji i wytrwania w niej. Najskuteczniejsza jest terapia w zamkniętym ośrodku uzależnień, gdzie specjaliści mogą działać na wielu płaszczyznach i w pełni pomagać uzależnionym.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz