Od czego można się uzależnić

Od czego można się uzależnić?

W XXI wieku nastąpił rozwój wielu uzależnień. Mamy dostęp do coraz większej ilości używek, ale również do nowych wysoko rozwiniętych urządzeń. Dodatkowo świat, w którym żyjemy wywiera na nas dużą presję ze względu na pracę i status społeczny. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po różne substancje i wynagradzamy sobie złe samopoczucie. 

Uzależnienie – charakterystyka 

Uzależnienia mogą być spowodowane substancjami psychoaktywnymi, ale również mogą je wywoływać różnego rodzaju zachowania. Dlatego zostały one podzielone na chemiczne i behawioralne. Pierwsze z nich pojawia się w momencie poczucia silnej, ciągłej potrzeby przyjmowania różnych substancji pomimo, że mają negatywny wpływ na życie i mogą powodować wiele skutków ubocznych. Walka z takimi nałogami zazwyczaj jest długotrwała i odbywa się w różnego rodzaju ośrodkach. Natomiast uzależnienie behawioralne jest to nabyta silna potrzeba stałego wykonywania pewnych czynności lub zażywania substancji, które nie mają żadnych poważnych fizjologicznych następstw. Diagnozowanie i leczenie uzależnień odbywa się między innymi w oparciu o klasyfikację chorób ICD – 10 i DSM IV.

W obu przypadkach uzależnień chodzi o krótkotrwałe lub powierzchniowe poczucie przyjemności podczas wyrzutu dopaminy w naszym mózgu. Wśród najczęstszych przyczyn powodujących uzależnienia możemy wyróżnić stres, czynniki psychospołeczne, społeczne przyzwolenie do jego nadużywania, depresja, lęki. Trzeba pamiętać, że ludzie są bardzo podatni na wszelkiego rodzaju uzależnienia. Jednocześnie jesteśmy w stanie być uzależnieni od kilku środków.

Od czego można się uzależnić?

Najczęściej występujące uzależnienia 

W obecnych czasach uzależnieniem i zachowaniem nałogowym może być praktycznie wszystko. Postęp cywilizacji i rozwoju technologicznego powoduje ich duży wzrost. Wpływają one destrukcyjnie na całe życie człowieka. Ich skutki są odczuwane nie tylko przez chore osoby, ale także przez ich rodzinę i najbliższych. Jednak jest kilka uzależnień, które występują najczęściej. 

Siecioholizm 

Jest to ogólna nazwa dla uzależnienia od internetu, telefonu czy komputera. Młodzi ludzie zostali w dużym stopniu zdominowani przez technologię i niesie to ze sobą widoczne skutki. Urządzenia z internetem są w pracy, szkole i w domu. W wielu przypadkach jesteśmy zmuszeni do korzystania z nich, do nauki czy pracy. To uzależnienie wbrew pozorom dotyka wszystkie grupy wiekowe. Ważne jest, żeby znaleźć sposób na pogodzenie korzystania z sieci z realnym życiem i jak najkrótsze przebywanie online po godzinach pracy. Objawami uzależnienia od internetu są: silne pragnienie i poczucie przymusu korzystania z dostępu do internetu, trudności z samokontrolą dotyczącą powstrzymywania się od włączenia przeglądarki, utrata kontroli nad czasem spędzanym w sieci, osoba korzysta z Internetu pomimo wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych i pogorszenia się relacji społecznych. 

Oprócz ogólnego uzależnienia od internetu możemy wyróżnić także to, w którym nadmiernie korzystamy z social mediów. Wzbudzać niepokój powinien już fakt, że osoba uzależniona spędza zbyt dużo czasu w wirtualnym świecie, bez względu na to, co konkretnie tam robi. Uzależnienie od portali społecznościowych, to poważny problem społeczny. Najbardziej narażeni są ludzie młodzi, którzy poszukują w sieci zrozumienia, często chcą podnieść poczucie własnej wartości i poprawić swoją pozycję wśród rówieśników.

Uzależnienie od gier komputerowych jest coraz bardziej rozwijającym się zjawiskiem. Na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia i nowe gry, które przyczyniają się do powstawania tego uzależnienia. W większości przypadków przyczyną jego rozwoju jest brak umiejętności nawiązywania kontaktów w życiu realnym. 

Zakupoholizm 

Objawia się natręctwem kupowania i nadmiernym nabywaniem produktów, które nie są do niczego potrzebne. Do utraty kontroli prowadzą czynniki psychologiczne. Zakupoholizm jest pewnym rodzajem uspokojenia się, relaksu i dowartościowania się. 

Alkoholizm 

Alkohol jest jedną z najstarszych używek. Choroba ta obejmuje zarówno płaszczyznę psychiczną, jak i fizyczną, a człowiek zapada na nią na całe życie. Niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Bardzo silna potrzeba zażywania wysokoprocentowych napojów ma służyć uzależnionemu za pomoc w wypadku pojawienia się złego samopoczucia czy narastających problemów. 

Pracoholizm 

Jest to zaburzenie równowagi między pracą a życiem prywatnym. U uzależnionych można zaobserwować zaangażowanie w pracę oraz brak równowagi między aktywnością zawodową i innymi aspektami życia, na przykład relacje z bliskimi, sen, odpoczynek. Czynniki powodujące pracoholizm: presja, wiele godzin spędzonych w pracy, chęć dążenia do perfekcjonizmu i zarobienia dużej gotówki.

Uzależnienie od narkotyków 

Narkotyki są substancjami psychoaktywnymi, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Regularnie przyjmowane powodują uzależnienia fizyczne oraz psychiczne. Mogą one być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Zazwyczaj dzieli się je na narkotyki miękkie – marihuana, haszysz, LSD i narkotyki twarde – kokaina, mefedron, opium. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz