esperal jak usunąć

Jak usunąć Esperal?

Esperal jest na polskim rynku znany jako disulfiram. Substancja czynna Esperalu jest całkowicie bezpieczna dla osób, które nie spożywają alkoholu, natomiast po jego spożyciu pojawiają się objawy, które mają odstraszyć od dalszych prób sięgania po alkoholu. Bardzo często alkoholicy zastanawiają się, czy jest możliwe usunięcie Esperalu, jeżeli jednak będą chcieli z tego sposobu leczenia alkoholizmu zrezygnować. Czy można usunąć Esperal i jak można to zrobić? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest Esperal i gdzie jest wszywany?

Esperal jest środkiem stosowanym do walki z uzależnieniem od alkoholu. Od ponad 10 lat nie produkuje się już tego środka pod tą nazwą, ale można go dostać jako disulfiram WZF. Skład nie uległ zmianie, zmieniła się jedynie nazwa. Esperal jest wszywany pod łopatkę bądź, co jest bardziej popularne, na pośladku. Cięcie nie jest duże, a po zabiegu pozostaje niewielka blizna. Esperal jest wszywany w znieczuleniu miejscowym, a cały zabieg trwa około pół godziny. Przed zabiegiem przeprowadzane jest badanie lekarskie oraz wywiad, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do wszycia Esperalu. Ponadto, każdy pacjent jest poddawany badaniu trzeźwości, a także musi podpisać różne oświadczenia i zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Przygotowując się do wszycia Esperalu pacjent musi pozostawać trzeźwy przez co najmniej dobę poprzedzającą wszycie substancji. Na pytania lekarza należy odpowiadać zawsze zgodnie z prawdą i nie zatajać żadnych istotnych informacji.

Czy można usunąć Esperal? 

Wielu pacjentów obawia się Esperalu ponieważ boją się, że przez tak długi czas będzie on pod skórą. Jeżeli pacjent będzie chciał usunięcia wszytego Esperalu po pewnym czasie, jest to możliwe. Nie ma jednak możliwości, aby usunąć go samodzielnie bez komplikacji. Przed usunięciem wymagana jest wcześniejsza konsultacja, a usuwanie jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Pacjent, który podejmie próbę samodzielnego usunięcia Esperalu, może wymagać pilnej pomocy lekarskiej. Warto również wspomnieć, że jeżeli alkoholik, który usunie wszywkę, będzie po pewnym czasie znowu jej chciał, może to zrobić. Może też ponownie po pewnym czasie ją usunąć. Każdorazowe wszywanie wszywki na nowo nie jest jednak refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponadto usunięcie Esperalu nie sprawia, że pacjent będzie mógł sięgnąć po alkohol bez obaw. Substancja czynna nawet po usunięciu utrzymuje się we krwi przez kilka bądź kilkanaście dni. Czas utrzymywania się leku w organizmie jest zależny od wielu czynników i jest kwestią indywidualną.

Jak usunąć Esperal?

Esperal jest wszywany po to, aby pomóc osobie uzależnionej do alkoholu uporać się z chęcią sięgania po trunki. Ma on na celu wywołanie niechęci do spożywanego alkoholu. Wszywka alkoholowa wspomaga leczenie alkoholizmu. Usunięcie Esperalu zawsze powinno być przeprowadzane w takich warunkach, w jaki był on wszywany, tj. przez chirurga i w sterylnych warunkach. Najskuteczniej i najbezpieczniej jest zatem usuwać Esperal w specjalistycznym lekarskim gabinecie. Domowe sposoby mogą nie tylko zaszkodzić pacjentowi, ale też i spowodować niebezpieczeństwo życia. Tabletka jest umieszczana głęboko, dlatego też samodzielne usunięcie może spowodować wiele komplikacji. Może przede wszystkim pojawić się zakażenie, uszkodzenie mięśnia i powięzi, a także utrata dużej ilości krwi. W trakcie chirurgicznego usuwania wszywki lekarz wykonuje nacięcie i wyjmuje Esperal. Ponadto lekarz upewnia się, że usunął wszystkie tabletki. Jeżeli pacjent nie chce, aby pojawiła się u niego chęć usunięcia wszytego Esperalu, powinien udać się na terapię leczenia uzależnień. Terapia pozwoli poradzić sobie z ciągłym głodem alkoholowym i poczuciem bezsilności oraz brakiem motywacji. Na usunięcie Esperalu decydują się najczęściej te osoby, które nie są w stanie poradzić sobie z własnymi emocjami i nie mają odpowiedniej motywacji do leczenia alkoholizmu. Dlatego też warto łączyć wszywkę alkoholową z psychoterapią, tak aby odnieść sukces w wychodzeniu z nałogu.

Jak wszycie Esperalu wpływa na psychikę?

Wszywka alkoholowa jest skuteczną metodą walki z alkoholizmem, zwłaszcza w połączeniu z terapią. Osoby uzależnione od alkoholu decydują się na wszycie Esperalu, ponieważ wiedzą, że nie będą w stanie bez odpowiedniej presji odstawić alkoholu, a sama terapia nie będzie dla nich odpowiednią motywacją. Esperal wszyty pod skórę jest trudniejszy do usunięcia niż tabletka, która jest podawana doustnie. W Polsce jednak takie tabletki są bardzo ciężko dostępne. Esperal jest więc wszywany w dawce odpowiadającej masie ciała pacjenta. Lek stopniowo rozpuszcza się przez 8 do 12 miesięcy i powoduje awersję do alkoholu. W związku z tym Esperal ma wpływ na psychikę człowieka, ponieważ alkoholik jest świadomy konsekwencji spożycia alkoholu przy posiadanej wszywce alkoholowej. Pacjent po pewnym czasie zaczyna odczuwać wstręt przed używką, która do tej pory była tak chętnie przez niego stosowana i stanowiła ucieczkę od codziennych problemów i zmartwień.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz